نهال بادام

نهال بادام

نهال بادام یکی از محصولات تولیدی در نهالستان ارغوان است، حتما همه شما بادام میل کرده‌اید و با این مغز خوش طعم آشنا هستید. بادام یکی از مغزیجاتی است که خواص بسیاری دارد، در این مقاله تصمیم داریم به طور کامل شما را با ویژگی های نهال بادام و شرایط آن برای کاشت آشنا کنیم، پس اگر قصد خرید نهال بادام و احداث باغ شخصی خود را دارید، تا انتها همراه ما باشید.

نهالستان بادام رسول بابایی

یکی از محاسن نهال بادام آن است که می‌توانید در حیاط خانه خود پرورش دهید. رشد و پرورش این درخت به شرایط اقلیمی بستگی دارد و در مناطق کوهستانی و خشک رشد خوبی دارد. نهالستان بادام مهندس رسول بابایی با بیش از سه دهه تجربه یکی از بهترین پرورش دهندگان انواع ارقام نهال بادام در کشور میباشد که از شمال غرب کشور به تمام مناطق ایران نهال های خود را صادر میکند.

ارقام نهال بادام

نهال بادام  ارقام بسیاری داشته که هر یک از آن ها در اقلیم و جغرافیای خاصی پرورش می یابند، اکنون به معرفی بهترین و شناخته شده ترین ارقام نهال بادام در ایران خواهیم پرداخت که از هر نظر سازگار با شرایط آب و هوایی کشور می باشند.

فهرستی از بهترین ارقام نهال بادام در ایران 

نهال بادام آذر

نهال بادام آذر

نهال بادام آذر، رقمی ایرانی به شمار می رود که در آغاز از پیوند دو رقم بادام ایتالیایی و فرانسوی حاصل شده است؛ این رقم دیرگل بوده و تمامی گل های آن به صورت هم زمان شکوفا می شوند، از لحاظ عملکرد و باردهی، بسیار پربار است؛ درصد مغز این بادام 40 الی 42 درصد بوده و پوسته سبز آن نیز به راحتی جداسازی می شود.

نهال بادام شاهرود 12

نهال بادام شاهرودی 12 (پایه GN)

نهال بادام شاهرودی 12 نیز رقمی ایرانی است که نخستین بار در شهرستان شاهرود کاشته شده است؛ کیفیت محصول این رقم بسیار بالاست و درصد مغز آن تقریبا 40 درصد می باشد؛ یکی از مزیت های رقم بادام شاهرودی، پوسته بسیار نازک و کاغذی آن است.

نهال بدام تونو

نهال بادام تونو پایه رویشی (پایه GN)

نهال بادام تونو یکی دیگر از ارقام نهال بادام است که در نهالستان ارغوان نهال پرورش یافته و عرضه می شود، این رقم اصالتا ایتالیایی بوده و از نظر زمان گلدهی، دیرگل محسوب می شود؛ پوسته میوه چوبی بوده و مغز به رنگ قهوه ای روشن است، درصد مغز نیز قابل قبول و مطلوب می باشد.

نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس در اصل فرانسوی بوده و از ارقام دیرگل به شمار می رود، همچنین از لحاظ زمان رسیدن محصول نیز دیررس است؛ پوسته چوبی میوه، نیمه سنگی بوده و رنگ مغز آن، قهوه ای روشن است؛ عملکرد این رقم نیز بسیار بالا است و درصد مغز آن 38 تا 40 درصد می باشد.

نهال بادام مامایی

نهال بادام مامایی

نهال بادام مامائی رقمی است با خاستگاه ایرانی و زمان گلدهی آن متوسط تا دیرگل می باشد؛این رقم یکی از تجاری ترین انواع بادام در ایران به شمار می رود و میوه آن از کیفیت بالایی برخوردار است؛ پوسته چوبی بادام مامایی بسیار سخت بوده و درصد مغز آن نیز 48 درصد است.

براي كسب اطلاعات بیشتر به مقاله ارقام نهال بادام مراجعه نمایید.

نهال بادام

نهال بادام چگونه کاشته می شود؟

بادام نیز مانند دیگر گیاهان کاشته می‌شود، شما میتوانید بذر آن را تهیه و یا نهال آن را خریداری کنید. در صورت خرید نهال بادام، باید دقت داشته باشید که دو گونه نهال وجود دارد: گونه‌ای که به تنهایی میوه نمی دهد و باید با نهال جفت خریداری شود و  نهالی که به تنهایی عمل گرده افشانی را انجام می دهد.

کاشت نهال بادام

محلی را در باغچه خود که می خواهید نهال در آن رشد کند را انتخاب کنید، دقت داشته باشید که این محل در معرض نور خورشید باشد. قبل از کاشت بذر، خاک را به دقت شخم بزنید تا زیر گیاه نرم باشد.

کاشت نهال بادام

بعد کمی از خاک را بِکنید و دانه را در آن قرار دهید، دقت داشته باشید که اگر نهال را برای پرورش انتخاب کرده‌اید، فضای کاشت را بزرگتر از ریشه نهال بگیرید. بعد از آنکه به دقت روی آن را پوشاندید، اطراف آن را با سنگ محکم کنید تا توسط جانوران خورده نشود.

در کاشت نهال بادام باید به چند نکته توجه داشت:

 •  دانه بادام را باید در عمق ۲/۵ تا ۵ سانتی متری خاک بکارید.
 • اگر می خواهید چند نهاد را کنار هم بکارید، باید بین آنها ۶ تا ۹ سانتیمتر فاصله باشد.
 •  امکان جمع شدن آب در اطراف ریشه نباید وجود داشته باشد.
 •  بهترین زمان کاشت نهال بادام، پاییز است.

شرایط اقلیمی نهال بادام باید باید چگونه باشد؟

مهمترین فاکتور برای رشد نهال بادام ، شرایط اقلیمی مانند آب و هوا، خاک، میزان آبدهی، میزان نیاز گیاه به نور خورشید و یا سرما می باشد. بنابراین برای رشد نهال بادام باید با شرایط اقلیمی آن به خوبی آشنا شوید.

 •  آب و هوا

آب و هوای مورد نیاز برای رشد و پرورش نهال بادام آب و هوای کوهستانی و خشک است. نهال بادام به طور متوسط ۶ تا ۸ ماه زمان نیاز دارد تا کامل رشد کند. در بین این زمان، ۱۰۰ تا ۵۰۰ ساعت را باید در دمای زیر ۷ درجه سانتیگراد بگذراند. در تابستان نیز خواهان دمای گرم و خشک است، جالب است بدانید در دمای خیلی پایین و در زمستان های سرد، مقاومت نهال بادام در حد متوسط است.

 • خاک

پیشنهاد می شود قبل از آنکه نهال بادام را در خاک بکارید، خاک را مورد بررسی قرار دهید. یعنی با تجزیه کردن آن، از میزان حاصلخیز بودن آن مطمئن شوید؛ خاک لومی، خاک مناسبی برای کاشت نهال بادام است.

 • میزان آب مورد نیاز نهال بادام

درخت بادام نسبت به آب شور حساس است، بنابراین آبیاری بارانی برای آن توصیه نمی شود، توجه داشته باشید که کیفیت آبیاری نیز از اهمیت بسیار زیادی در رشد نهال بادام برخوردار است؛ از دو روش برای آبیاری درخت بادام استفاده می شود: آبیاری قطره ای در زمین های ناهموار و آبیاری سطحی در زمین های هموار.

نهال بادام چگونه نگهداری می شود؟

نحوه آب دهی به نهال بادام بسیار مهم است. مخصوصا در فصل تابستان هفته ای یک بار به طور مفصل به نهال خود آب بدهید، به طوری که در آب غرق شود، همچنین باید مواظب باشید که آفت به محصول شما نزند. آفت هایی مانند کرم، شته و حتی قارچ؛ توجه داشته باشید که کرم و شته را می‌توانید با سمپاشی از بین ببرید و برای از بین بردن قارچ باید برگ های آلوده به قارچ را جدا کنید و یا با بوراکس اسپری کنید. برگ های آلوده به رنگ قهوه‌ای در می‌آیند و رو به بالا برمی گردند.

نهال بادام چگونه نگهداری می شود؟

نکته: هر چند وقت یکبار درخت بادام را هرس کنید. دقت داشته باشید تا هرس به طرز صحیحی انجام شود و به درخت آسیب نزند، همچنین کودی سالم و بدون هرگونه علف‌هرز و آلودگی تهیه کنید و به پای درخت خود بریزید.

مشخصات نهال بادام مرغوب

 • اول آنکه نهال بادام باید در ارتفاع ۷۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح آب دریا کاشته شود. (درخت بادام در زمان رشد خود به ۸ متر ارتفاع می رسد.)
 • نهال بادام دارای گل های صورتی و سفید ۴ سانتی متری میباشد که هر کدام ۵ گلبرگ را داراست.
 • میوه درخت بادام، ابتدا پوستی نازک دارد و سبز رنگ است که آن را چغاله می نامند و بعد از مدتی خشک و سخت می‌شود
 • مغز بادام در دو نوع شیرین و تلخ وجود دارد.
 • نهال بادام ها بر اساس میزان مغز و چوب که دارند تقسیم بندی میشوند: پوست سخت، پوست نیمه سخت، پوست نرم و پوست کاغذی.

برداشت بادام چگونه انجام می شود؟

میوه های بادام را هم می‌توان به صورت سبز و هم می‌توان به صورت خشک برداشت کرد، اگر باغ بادام کمتر آبیاری شود، میوه‌های بادام آن زودتر می‌رسند، همچنین میوه‌های خشک بادام از نیمه دوم مرداد تا اواخر مهر شکل می‌گیرند و میوه های سبز برای استفاده مستقیم برداشت می‌شوند؛ در باغ های جدید از برداشت متفاوتی استفاده می‌کنند. این برداشت به صورت مکانیکی انجام شده و دز انجام آن باید به نکات زیر توجه کرد:

 • رعایت فاصله کاشت
 • صاف بودن سطح خاک و بدون علف هرز بودنِ آن

نکته: در روش برداشت مدرن بادام، میوه ها توسط یک دستگاه مکنده جمع آوری می‌شوند، سپس بعد از برداشت، بادام ها ۳ تا ۴ روز در معرض مستقیم نور خورشید قرار می‌گیرند تا  کامل خشک شوند.

قیمت نهال بادام

بستگی به نوع نهال بادام، قیمت‌های آن ها نیز متفاوت است، اگر قصد خرید نهال بادام در نوع خاص و در تعداد معینی را دارید، پیشنهاد میکنیم برای آگاهی از نرخ دقیق قیمت نهال بادام با مشاورین ما در نهالستان ارغوان تماس بگیرید تا توضیحات تکمیلی و کامل تر به شما ارائه شود.

قیمت نهال بادام

بادام چه خواصی دارد؟

 1.  بادام اگر به صورت سبز (چغاله) برداشته شود، میوه ی مغذی است که برای لثه و دندان و همینطور معده بسیار مفید است.
 2.  بادام اگر به صورت خشک برداشت شود، آن را خام یا بوداده مصرف می‌کنند و همچنین می‌توان از آن روغن نیز گرفت. این روغن در پزشکی و صنعت صابون سازی کاربرد دارد.
 3.  بادام برای هوش بسیار مفید است.
 4. کسانی که دارای کمبود کلسیم هستند، بادام خشک به آنها توصیه می شود.
 5.  روغن بادام برای درمان یبوست مفید است. باید صبح‌ها ناشتا میل شود.
 6.  بادام برای تقویت حافظه و نیروی بینایی بسیار موثر است.
 7.  بادام سرشار از ویتامین است. از جمله ویتامین های ب ۱، ب۲، ب پ، قند، کلسیم و مواد چربی ست.
 8.  به کسانی که اگزما دارند پیشنهاد می شود از روغن بادام شیرین چرب استفاده کنند، زیرا بهبود را تسریع می کند.
 9. روغن بادام درد گوش را آرام میکند.
 10.  روغن بادام بی خوابی را از بین میبرد.
 11. بادام تقویت کننده قوای جنسی است و اسپرم را زیاد میکند.
 12. برگ بادام مرهم زخم و سوختگی است.
 13. روغن بادام شیرین خلط ها را دفع می کند.
 14. روغن بادام در معالجه هایی مانند سنگ کلیه، قولنج کلیه، وجود خون در ادرار و درد های پس از زایمان استفاده می‌شود. می‌توانید آن را به صورت خوراکی میل کنید.
 15.  اگر پوست حساسی دارید و در زمستان به خشکی پوست دچار می شوید، از روغن بادام استفاده کنید.
 16. بادام به مقدار قابل توجهی آهک و فسفر دارد.

نهال بادام در چه مناطقی بهتر پرورش داده می شود؟

کمینه و بیشینه دمای نهال بادام ۲۵- تا ۴۵ و ۵۰۰ تا ۱۰۰ درجه است. نهال بادام در مناطقی همچون استان‌های فارس، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمانشاه، اصفهان، همدان، کرمان و آذربایجان شرقی و آذریبایجان غربی کاشت میشود.

هر درخت بادام چند کیلو بادام میدهد؟

زمانی که نهال بادام تبدیل به یک درخت بالغ می شود، در رقم هایی همچون رقم نهال بادام تونو، باردهی آن بین ۵۰ تا ۷۰ کیلو بادام با پوست چوبی می باشد.

خرید نهال بادام از نهالستان ارغوان نهال (میاندوآب)

نهالستان ارغوان نهال (میاندوآب) مهندس رسول بابایی یکی از بهترین نهالستان های موجود در کشور است که پرورش دهنده انواع نهال ها از جمله نهال گردو، نهال انگور و نهال بادام میباشد، چنانچه برای احداث باغ خود به دنبال نهال بادام با کیفیت و مرغوب میگردید، میتوانید همین حالا با مشاورین ما در نهالستان ارغوان تماس گرفته تا از خدمات مشاوره رایگان ما جهت احداث باغ بهره برده و در صورت تمایل سفارش خرید نهال بادام خود را اعلام فرمایید.

شماره تماس

Visits: 51

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها