detail-blog
 • دسته‌بندی‌ها گلابی
 • نویسنده nahalarghavan
 • زمان مورد نیاز برای مطالعه 12 دقیقه
۱۳۹۹-۰۳-۱۸

نهال گلابی آنجو

گلابی آنجو از انواع نهال گلابی اروپایی کوتاه قد با ترکیب بافت و شکل کره مانند است، از خصوصیات نهال گلابی قرمز آنجو مزه خوشایند، عطر و طعم دلپذیر آن در هنگام رسیدن است. مبدا گلابی آنجو کشور فرانسه بوده و این گیاه در زیر گونه علمی  pyrus communis قرار دارد، این گلابی به دو نوع رنگ سبز و قرمز است و از بارزترین مشخصات گلابی آنجو این است که در زمان رسیدن تغییر رنگ جزئی به خود میگیرد.
در ادامه مشخصات گلابی آنجو و قیمت نهال گلابی آنجو بررسی می‌شود.

نهال بادام و نهال گردو دیگر ارقام پرفروش در نهالستان ارغوان نهال هستند که می‌توانید بررسی کنید.

مشخصات نهال گلابی آنجو

باید در زمان خرید نهال گلابی آنجو به این نکته توجه داشته باشید که این رقم گلابی خود بارور نیست و گیاه نیاز به گرده افشانی برای رشد و بارور شدن دارد، عمر اقتصادی این گونه در حدود 30 الی50 سال می باشد، گلابی آنجو جزء نهال های اصلاحی پرمحصول است که از سال اول کاشت محصولش به بار مینشیند، در صورتی که خوب پرورش یابد و در زمان درست برداشت شود، تا 7 ماه قابل نگه داری در انبار میباشد.

مشخصات نهال گلابی آنجو 

گلابی آنجو بسیار مغذی می باشد و در مصارف آشپزی به صورت تازه خوری و خام به کار میرود، همچنین گیاه آن مقاوم به سرما میباشد و فصل برداشت آن در ایران اغلب در اواخر شهریور ماه می باشد.

اسامی مختلف و تاریخچه  نهال گلابی آنجو

گلابی آنجو به صورت ساده به نام Anjou یا D’Anjou صدا زده می شود، ولی نام کامل این گلابی لذیذ با ریشه فرانسوی Beurre D’Anjou می باشد، Beurre  در زبان فرانسه به معنی کره است، این نام نشأت گرفته از ظاهر کروی آن می باشد، از نظر گیاه شناسی نیز در طبقه بندی Pyrus Communis  است و گونه اروپایی و عضو خانواده Rosaceae است.

منطقه رشد آن در دره ای در غرب فرانسه به نام Loire بوده است، البته ناگفته نماند که به روایتی دیگر اصالت این گلابی به بلژیک نیز میرسد و ظهور و معرفی آن در سال 1842  بوده است، گلابی آنجو در اوایل قرن 19 به انگلیس به نام Beurre D’Anjou  معرفی شد . در اواسط قرن 19 نیز توسط سرهنگ Marshall P. در آمریکا پخش گردید. وی با خرید نهال گلابی آنجو به پرورش آن در باغ خانگی خود در بوستون پرداخت.

مشخصات گلابی آنجو 

 • گلابی آنجو کروی شکل و ظاهری به مانند تخمرغ گونه دارد.
 • این گلابی جزء دسته گلابی های متوسط رو به بزرگ محسوب می شود، به طور معمول حدود 270 تا 285 گرم وزن ، 85 میلی متر قد و 80 میلی متر قطر دارد.
 • نهال گلابی انجو از لحاظ زیبایی در موقع شکوفه دادن، بی نظیر است، ازین رو در باغ های خانگی به عنوان یک نهال زینتی نیز استفاده میشود. رنگ شکوفه های آن سفید خامه ای با عطری منحصربه فرد است .
 • برگهای آن ریز، نازک با دمبرگ بلند هستند، در حدود 12-2 سانتی متر طول دارند، حاشیه برگهای نهال گلابی آنجو صاف یا دندانه دار است.
 • این گلابی جزء دسته درختان کوتاه قامت محسوب میشود. بلندی این درخت بین 17-6 متر ارتفاع است و تنه و ساقه کوتاهی دارد. نمونه درختچه ای آن نیز موجود میباشد. این درخت اغلب بدون خار است ولی گاها بر روی نمونه هایی از ان خارهای کوچک نیز مشاهده میشود.
 • درختان رقم انجو پر محصول هستند و به مانند رقم اسپادونا رشد انها به صورت عمودی می باشد.
 • به دلیل باروری به صورت گرده افشانی در مناطق پرباد، ریزش محصول زیاد است. بافت میوه نرم و بدون زنگار با مزه شیرین است. گوشت آن نیز سفید خامه ای رنگ می باشد.
 • نهال گلابی انجو در برابر سرما مقاومت دارد . تحمل سرمای این درخت بین 25- الی 28- میباشد.

گلابی آنجو قرمز یا گلابی آنجوی سبز؟

گلابی آنجوی سبز: همانطور که از اسمش پیداست دارای پوست سبز کمرنگ است. هنگام رسیدن تغییر رنگ آن ظریف است . بر خلاف سایر ارقام گلابی های سبزکه هنگام رسیدن رنگ پوستشان به زرد تغییر میکند این گلابی تغییر محسوسی ندارد.

گلابی آنجو قرمز

گلابی آنجو قرمز: بسیار شبیه به گلابی انجو سبز میباشد و تفاوت آن در رنگ است. رنگ این گلابی قرمز مایل به بنفش می باشد. در مصارف آشپزی به دلیل رنگ منحصر به فرد و خاصش به صورت تزئینی نیز استفاده بیشتری دارد.

مرکز فروش نهال گلابی آنجو

مرکز فروش نهال گلابی آنجو، لذت خرید این رقم گلابی را به دلیل مزایای بدون دردسرش به شما پیشنهاد میدهد. این درخت مراقبت آسانی دارد و خشکی را تحمل میکند در عین حال مقاوم به سرما و بیماری نیز میباشد، با خرید  نهال این گیاه از نهالستان ارغون نهال از باروری سریع وپر محصول این گونه خاص لذت ببرید.

کاشت نهال گلابی انجو

 • کاشت نهال گلابی آنجو یک تجربه لذت بخش برای باغبانان می تواند باشد، به شرطی که نکات مربوط به نحوه کاشت آن را رعایت کنند و شرایط مطلوب رشد را مهیا نمایند.
 • قبل کاشت گلابی اندازه این درخت را در نظر بگیرید، هنگام کاشت این گلابی یک درخت خوش فرم و کوچکتر نتیجه بهتری نسبت به درخت بلند و باریک می دهد، فاصله مناسب برای کاشت بین 5-3 متر میباشد.
 • برای اینکه نهال گلابی انجو میوه اش به ثمر بنشیند، نیاز به گرده افشانی توسط درختان دیگر دارد، درختانی همچون Bartlett, Bosc ,Seckel یا Delicious.
 • بهتر است درردیف اول کاشت یکی از گونه های گفته شده همچون بارتلت کاشته شود، البته این کار با توجه به تعداد درختان متناسب با مساحت باید صورت پذیرد تا با جریان مناسب باد و هوا، عمل گرده افشانی رخ دهد.

نور: یکی از عوامل مهم برای گلدهی و رشد درخت گلابی ، نور میباشد. بدین جهت در زمان خرید از مرکز فروش نهال گلابی آنجو این نکته را مد نظر خود قرار دهید. منطقه ای را برای کشت این نهال انتخاب کنید که کاملا در زیر نور آفتاب قرار بگیرد . زیرا این درخت حداقل 6 ساعت در روز به افتاب کامل نیازمند است. کمبود نور موجب ریزش غنچه ها و یا حتی عدم شکل گیری جوانه گل میشود.

دما: جوانه های گلابی انجو برای شکوفایی و باردهی به دمای 7- درجه سانتی گراد نیازمند هستند. این رقم درخت گلابی تحمل سرمای بین 25- الی 28- را دارد. در صورت بر طرف نشدن نیاز سرمایی این درخت ممکن است به دلیل گرما دچار بیماری اتشک (Fire blight) شود. ولی در کل نسبت به انواع بیماری مقاوم است و رشد آسان تری دارد.

خاک: نهال گلابی انجو نیازمند به خاکی با زهکشی مناسب با حداکثر  6-7 PH دارد. خاک های نمکی و آهکی برای این گیاه مناسب نیستند. با این وجود نسبت به دیگر گونها ، بیشتر می توانند خاک سنگین و مرطوب را تحمل کند.

آبیاری: در سال اول کاشت برای ان که سیستم ریشه به خوبی گسترده شود ابیاری باید به صورت منظم انجام بگیرد. مناسبترین حالت ابیاری هفته ای دوبار می باشد. البته برای درختان بالغ تر فواصل ابیاری را میتوان بیشتر نمود.

هرس: بعد از یک سال از کاشت گلابی برای رشد بهترمیتوان آن را هرس نمود. بهترین زمان ابتدای بهار است. زمانیکه هنوز این درخت در خواب زمستانی خود به سر میبرد. در این زمان شاخه های اسیب دیده و شکسته را هرس نمایید. همچنین شاخه هایی که بر روی یکدیگر قرار دارند و رو به پایین رشد میکنند.

خرید نهال گلابی آنجو
خرید نهال گلابی آنجو

چگونه متوجه شویم گلابی آنجو رسیده است؟

مهترین چیزی که در مورد گلابی آنجو باید بدانید این است که در هنگام رسیدن، تغییر رنگ محسوسی ندارد. برخلاف گلابی بارتلت و دیگرگونه های گلابی سبز که به رنگ زرد تغییر شکل میدهند. پس چگونه بفهمیم که رسیده است؟ ساده است. تنها با انگشت شصت. بهترین نشانه رسیدن گلابی انجو آن است که در قسمت گردن نزدیک ساقه، شصت خود را فشار دهید. در صورتی که سفت نبود و کمی فرورفتگی داشت گلابی رسیده است.

حال چرا اینکار را در قسمت گردن باید انجام داد؟

برای آن که گلابی از قسمت درونی خود شروع به رسیدن میکند، اگر منتظر باشید که قسمت میانی گلابی برسد از درون زیادی رسیده و نرم می شود؛ این کار را در قسمت گردن و نزدیک ساقه به دلیل نازکی و حجم کمتر ان انجام میدهیم.

زمان برداشت محصول

بهترین زمان برداشت محصول در ایران در اواخر شهریور ماه می باشد. زمانیکه گلابی به رنگ سبز درخشان است. پس از برداشت میتوان محصول را به مدت 7 ماه در انبار نگه داری کرد. با گذشت این زمان گلابی به خوبی میرسد و عطربی نظیر و طعم لطیفی به خود میگیرد، پس از زمان خرید، مصرف کننده 10-7 روز ان را در یخچال میتواند نگه دارد.

مواد مغذی و میزان کالری گلابی آنجو

گلابی آنجو بسیار مغذی میباشد. یک گلابی متوسط شامل 178 ژول کالری میباشد، این گلابی از لحاظ علمی برای سلامتی بدن بسیار مفید است. گلابی آنجو منبع غنی از مس و پتاسیم میباشد. مس در ایمنی ، متابولیسم و عملکرد عصب نقش مهمی ایفا میکند، پتاسیم نیز به بهبود عملکرد قلب و انقباضات عضلانی کمک میکند . این میوه منبع عالی از آنتی اکسیدان های پلی فنول میباشد که از آسیب اکسیداتیو ، محافظت میکند.

مواد مغذی و میزان کالری گلابی آنجو

خوردن گلابی آنجو همراه با پوست توصیه میشود، زیرا پوست آن به نسبت گوشتش 6 برابر پلی فنول دارد، به طور کلی گلابی آنجو منبع غنی از فولات، ویتامین C، مس و پتاسیم است. و همچنین منبع خوبی از انتی اکسیدان های پلی فنول میباشد.این مدل گلابی بدون چربی، فاقد کلسترول و سدیم می باشدو

به دلیل فیبر بالا یکی از میان وعده های خوب میباشد. و بهتر است آن را در رژیم غذایی خود جا دهیم، فیبر موجود در آن برای رفع یبوست ، تقویت منظم روده، و سلامتی کلی دستگاه گوارش منافسب است، گلابی آنجو قرمز بر روی سلامتی قلب تاثیر گذار است. به طوری که گلابی انجو سبز بیشتر برای تقویت چشم به کار میرود، گلابی آنجو را به صورت مرتب میل نمایید. زیرا به دلیل داشتن آب و فیبرفراوان جلو اشتهای کاذب شما را میگیرد. به نوبه خود میتواند در کاهش وزن نیز کمک کننده باشد.

کاربرد و مصارف گلابی آنجو

 • گلابی آنجو به معنای واقعی ،یک گلابی همه منظوره می باشد. به هنگام رسیدن به دلیل آبدار بودن میتوان به صورت ابمیوه ویک نوشیدنی گوارا از ان استفاده نمود.
 • به دلیل طعم خوشایند و شیرینی لطیفی که دارد میتوان در آشپزینیز کاربرد دارد. ازاین گلابی می توان به صورت خام ،گریل شده و پخته نیز استفاده نمود.
 • گلابی آنجو را میتوان به صورت تازه و تکه شده در انواع سالاد و یا لای ساندویچ استفاده کرد. گلابی آنجو یک ماده مغذی بخصوص برای گیاه خواران محسوب میشود.
 • نگران نباشید در صورتی که گلابی بیش از حد رسیده باشد و برای تازه خوری مناسب نباشد، میتوان ان را به صورت پوره و یک اسموتی بینطیر استفاده نمود.
 • با پخت این گلابی به یک عصاره با طعم لطیف دست پیدا میکنید که میتوان از ان در کنار انواع سرو گوشت بهره جست.
 • اغلب آشپزان ماهر بخصوص در اروپا از این گلابی در کنار پنیر گریل شده فرانسه استفاده میکنند. حتی از عصاره آن بر روی پیتزا نیز بهره میبرند.
 • بسیاری از آشپزان خوش ذوق از عصاره این میوه در سوپ، مخلوطهای اسموتی استفاده مینمایند. و همچنین از گلابی آنجو به صورت گریل شده در کنار انواع کباب مصرف میکنند.

قیمت گلابی آنجو

قیمت نهال گلابی آنجو در سال 1400 در نهالستان ارغوان نهال، 40000 تومان است.

خرید نهال گلابی انجو

به طور کلی گلابی آنجو جزء آن دسته از میوه هاییست که هم به صورت خام  و هم پخته شده کاربرد دارد و یک انتخاب فوق العاده برای سرو با هرنوع میان وعده میباشد، حتی میتوان به صورت پودر در ساخت ژله از آن استفاده نمود. بنابراین باتوجه به مزیت های خاص و منحصر به فرد این میوه هرساله باغدارای زیادی تصمیم به کاشت نهال گلابی آنجو و پرورش این میوه را میگیرند، خوب است بدانید نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی یکی از مراکز فروش نهال گلابی آنجو و بهترین نهالستان در ایران است، جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

معرفی انواع نهال گردو مناسب مناطق سردسیری

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ ۹ ویژگی ها: (مقاومت بالا به سرما – دیر گل – محصول پر بار – ارتفاع از سطح دریا از ۰ تا ۳ هزار متر) بهترین گزینه برای کاشت در ارتفاعات بالا و سرد سیری (همراه با پشتبانی و ضمانت طلایی و پیشنهاد درجه ۱ نهالستان ارغوان نهال)

سرمایه گذاری در کاشت نهال گردو: راهی برای کسب درآمد میلیاردی
سرمایه گذاری در کاشت نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ ۹

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ ۷ , ویژگی ها(مقاومت بالا به سرما – دیر گل – محصول پر بار – ارتفاع از سطح دریا از ۰ تا ۲۵۰۰ متر) بهترین گزینه برای کاشت در باغات سرد سیری (همراه با پشتبانی و ضمانت طلایی و پیشنهاد درجه ۱ نهالستان ارغوان نهال) نهال گردو فرنور , ویژگی ها: ( مقاوم به سرما – دیر گل -پربار و ارتفاع از سطح دریا ۱۸۰۰ متر ) این نهال در رتبه دوم بعداز گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ ۹ قرار میگیرد ( همراه با پشتیبانی و ضمانت ارغوان نهال) نهال گردو چندلر , ویژگی ها (مقاوم به سرما – دیر گل -پربار و ارتفاع از سطح دریا ۱۲۰۰  متر ) این نهال در رتبه دوم بعداز گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ ۹ قرار میگیرد. این نهال باید در ارتفاعات پایین کاشته شود ( همراه با پشتیبانی و ضمانت ارغوان نهال)

سخن آخر

نهالستان ارغوان نهال همواره پشتیبان بی ادعای همه مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشد. هرگونه مشاوره و راهنمایی موقع خرید نهال لازم باشد مدیریت نهالستان با اشتیاق منتظر خدمات رسانی به هموطنان عزیز آماده پاسخگویی می باشد. مهندس رسول بابایی کارشناس ارشد باغداری  با شماره های ثبت شده در پایین صفحه آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشد.

Views: 19

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

فعالیت خود را از سال 1370 در زمینه تولید و فروش نهال  شروع نموده است . این مجموعه نهال های خود را بدون واسطه  به صورت مستقیم تامین می کند و همچنین ضمانت اصالت و سلامت نهال را به تمام مشتریان ارائه می دهد.  برای خرید ارزان نهال با کیفیت با ما در تماس باشید

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ارغوان نهال می باشد

 

 

 

بستن

کالاها

دسته بندی ها

 • ورود با پیامک
 • ورود با رمز
user

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها