detail-blog
۱۳۹۹-۰۳-۲۱

نهال گردو وینا

نهال گردو وینا

گردو پیوندی وینا در اواسط فصل برداشت به ثمر می رسد.و دارای میوه ای اب کیفیت و پربار می باشد.از نظر سایز بندی دارای اندازه ای متوسط می باشد و دارای رنگ روشن است.نهال گردو پیوندی وینا با مناطق گرم و خشک بسیار سازگار می باشد .این نوع درخت گردو دارای محصول یعنی بازدهی بالا، سایز متوسط و گردی خاص می باشد.می توان این نوع گردو را با گردوهای دیگر از جمله چلندر،هاوارد و تما مقایسه نمود.

گردو وینا در مناطق شمال امریکا دره متقاطع ویناس (vinac)پرورش داده شده است.این رقم زود گل بوده و حدود بعد از گردو های بزری شروع به جوانه زدن می کندو درختی پر رشد و مقاومت زیاد به مناطقی که گرمای تابستان بالایی دارد.گرده زا چندلر هارتلی و پدررو می باشد.

عمر اقتصادی :بیش از ۱۰۰ سال

ابیاری : ۲۰ لیتر در ۲۰ روز

تحمل خشکی : متحمل

وزن میوه :۱۲

وزن مغز میوه :۶

توضیحات

 معرفی نهال گردو وینا

نهال گردو وینا؛ یکی از صد ها گونه مطرح و محبوب نهال گردو در بین کشاورزان و باغدران سراسر جهان است.  این درخت گردو در اکثر کشورها قابل کشت می باشد اما بهتر است بدانید که اصلیت این درخت به ایالات متحده بر می گردد.

 

نهال گردو وینا؛ یکی از به صرفه ترین نهال های گردو می باشد و حدود 80 سال عمر اقتصادی آن است. وزن میوه درخت گردو وینا، حدود 12 گرم است که 48 درصد آن را مغز تشکیل داده است.

پوست میوه درخت گردو وینا، کاغذی است و به راحتی می توان آن را جدا کرد. رنگ مغز آن هم قهوه ای روشن است و از نظر طعم نیز یکی از مغز های آجیلی محبوب در سراسر جهان به شمار می رود.

در این مطلب قصد داریم تا شما را با نهال گردوی وینا، به طور کامل آشنا کنیم پس تا انتها همراه ما باشید.

 

زادگاه نهال گردو وینا 

نهال گردو وینا؛ یکی از ده ها گونه نهال گردو  پیوندی و اصلاح شده است که بسیار مورد توجه باغداران قرار گرفته است. این واریته در سال ۱۹۶۸و در کالیفرنیا از پیوند دو رقم پاین و فرانکت به دست آمد. امروزه در بسیاری از کشورها از جمله ایران پرورش داده می شود . علت نامگذاری این نهال گردو وینا، متولد شدن این نهال در دره وینا (vinac) است.

ارتفاع این درخت در زمان در زمان بلوغ آن به 4 متر می رسد و در دسته درختان گردو کوتاه قد قرار دارد. همچنین به دلیل کوتاهی قد آن به جهت برداشت محصول، کار کشاورزان را بسیار راحت کرده است و در بین کشاورزان محبوب شده است.

درختان گردو عمر و طول زندگی ثابتی ندارند اما عمر اقتصادی ( از زمانی که شروع به باردهی می کنند تا زمانی که حجم باردهی ان به صرفه است) نهال گردو معمولا قابل تخمین زدن است. برای درخت گردو وینا معمولا بین 80 تا 100 سال برای کشاورزان صرفه اقتصادی دارند.

آب و هوایی مناسب پرورش درخت گردوی وینا 

شرط اولیه احداث مزرعه برای گونه ای خاص از درختان گردو، شناسایی نیاز آب و هوایی آن است. چرا که اگر نیاز سرما و گرمایی این نهال های گردو وینا ؛ تأمین نشود، نه تنها پرورش آنها، سود تجاری چندانی برای شما نخواهد داشت بلکه در بدترین شرایط می تواند موجب بروز زیان های اقتصادی فراوانی نیز بشود.

 

همه درختان گردو نیاز به گذارندن یک دوره سرما که در اصطلاح به آن دوره خواب زمستانی گفته می شود، دارند.  نهال گردو وینا؛ هم از این قاعده مستثنا نیست. اما نسبت به گونه های دیگر، نیاز سرمایی کمتری دارد. البته مقاومت زیادی در برابر سرمای زمستان دارد اما به سرمای بهاری حساس است. چرا که این نهال جزو ارقام زودگل است و سرمای بهاره می تواند موجب از بین رفتن گل ها شود. به همین دلیل توصیه می شود این گونه را برای پرورش در مناطق بسیار سرد انتخاب نکنید.

نهال گردو وینا، در برابر خشکی نیز نسبتا مقاوم است. این نهال را می توانید در مناطق معتدل و گرم و خشک پرورش دهید.

گرد افشان مناسب برای نهال گردو وینا 

همانطور که می دانید درختان گردو از طریق گرده افشانی بارور شده و محصول نهایی توسط درخت ماده تولید می شود. از آنجایی که گرده افشانی از طریق باد و حشرات انجام می شود، ممکن است در زمانی صورت گیرد که درخت مادر توانایی پذیرش آن را نداشته باشید. از این رو بهتر است در مزارع گردو خود از نهال گرده افشان استفاده کنید تا به پر بار شدن و پرسود شدن درختان خود کمک کرده باشید. بهترین رقم معرفی شده برای گرده افشانی درختان گردو وینا، رقم چندلر و هوارد است.

آغاز باردهی نهال گردو وینا از چه سالی می باشد و مقدار باردهی آن چه مقدار می باشد:

 1. نهال گردو وینا؛ حدودا تا سال چهارم، پنجم، محصول قابل توجهی تولید نمی کنند اما از سال پنجم به بعد، میزان باردهی آنها به اوج رسیده و باغ شما به سود دهی اقتصادی می رسد.
 2. جالب است بدانید که نهال گردو در همان سال اول باردهی دارد و در درسته درختان زود بازده قرار دارد.
 3. اما برای اینکه سود دهی برسد باید 5 سالی را صبر کنید و در این مدت از رسیدگی منظم به آن غافل نشوید.
 4. میزان باردهی درخت گردو وینا، در هر هکتار حدود 4 تن است.

مناسب ترین فصل کاشت نهال گردو وینا و مراحل کاشت آن چه می باشد:

مناسب ترین فصل برای کاشت گردوهای وینا، در ابتدای فصل بهار است و بهتر است بعد از تمام شدن دوره یخبندان اقدام به کاشت نهال گردو وینا کنید.

برای کاشت نهال وینا؛ باید در فواصل مشخص چالگود هایی به عمق 1.5 متر در 40 سانتی متر ایجاد کنیم و سپس اقدام به کاشت seedlings walnut، کنیم.

 

فاصله ی کاشت نهال گردو وینا

اکثر متخصصین حوزه کشاورزی، فواصل مناسب برای کشت درختان گردو را بر حسب قد درخت و میزان تراکم شاخ و برگ آن اندازه گیری می کنند. بهترین فاصله برای کاشت نهال گردو وینا، فواصل 8*8 متر است.

بهترین روش آبیاری درخت گردو وینا 

هر چند که نهال گردو وینا؛ در برابر خشکی از مقاومت مطلوبی برخوردار است اما برای آنکه به خوبی رشد کرده و محصول فراوان و با کیفیت تولید کند باید آن را به صورت منظم آبیاری کنید. میزان آبیاری درختان گردو بستگی به شرایط محیطی دارد اما به طور کلی بهتر است آن را در فواصل ده روزه در بهار و هفت روزه در تابستان آبیاری نمایید. از اواخر پاییز، آبیاری به طور کامل قطع شود.

روش های متعددی برای آبیاری درختان گردو وجود دارد که یکی از رایج ترین آن ها آبیاری قطره ای است . این روش از آبیاری، درختان شما را تقویت خواهد کرد و از بیماری های آن ها جلوگیری خواهد کرد. تنها روش آبیاری که اکثر کارشناسان کشاورزی با آن مخالف هستند آبیاری غرقابی است. دلیل اول استفاده بیش از حد آب است و دلیل دوم بیماری هایی مثل پوسیدگی طوقه درخت گردو است که در اثر آبیاری غرقابی برای درختان گردو اتفاق می افتد.

ویژگی های خاک مناسب پرورش نهال گردو وینا 

خاک زمین های کشاورزی مهمترین اصل در پرورش و نگهداری از درختان می باشد. از جمله ویژگی های مهم خاک برای کشت نهال گردو وینا، پایین بودن میزان اسیدیته خاک، سفت نبودن زمین به جهت ریشه زایی راحت نهال گردو و همچنین بافت نرم آن است. معمولا کشاورزان یک سال قبل از کاشت نهال گردو، اقدام به آماده سازی زمین محل کشت می کنند که شامل کارهایی از قبیل : شخم زدن زمین، زهکشی های مناسب و کود دهی به آن است.

تاثیرقیم گذاری و قلمه زدن در بارگذاری درخت گردو وینا

برای کشاورزان نوپا که با مفهموم قلمه زدن آشنا نیستند باید بگوییم که قلمه زدن یعنی جدا کردن قسمتی از گیاه مادر و برای تکثیر و تولید گیاه مشابه است.

روش های متعددی برای قلمه زنی وجود دارد که ساده ترین آن جدا کردن قسمتی از ریشه و یا ساقه درختان و قرار دادن آن در آب تا ریشه زایی مجدد ان است. سپس می توانیم آن را به عنوان یک نهال مجزا در خاک بکاریم. به همین راحتی و با روش قلمه زدن ما می توانیم درختان خود را تکثیر کنیم.

با توجه به روشی که برای قلمه زدن مطرح کردیم زمانی که قصد کاشت نهال گردو وینا، یا سایر گیاهان نوپا و جوان را داشتید، بهتر است از قیم گذاری استفاده کنید. قیم گذاری با قرار دادن تکیه گاه مناسب برای درختان یکی از چندین روش مراقبت از نهال های تازه کشت شده است که می تواند مانع از شکسته شدن ساقه و شاخ و برگ نهال گردو شما شود.

بهترین کود برای درختان گردو چه کود هایی می باشد:

 • برای اینکه باغ گردو وینا؛ بر پار و  پرسودی داشته باشید بهتر است مواد معدنی مورد نیاز خاک و درختان را تامین کنید.
 • یکی از مهترین مواد غذایی مورد نیاز درختان کود می باشد.
 • برای درختان گردو می توانید از انواع کود شیمیایی و یا کود آلی ( حیوانی ) استفاده کنید.
 • میزان مورد استفاده کود در مزارع گردو برای کود آلی در هر هکتار 5 تن است.
 • براس تعیین میزان دقیق استفاده از کود های شیمیایی، بهتر است از یک متخصص کشاورزی کمک بگیرید.

شایع ترین بیماری های نهال گردو وینا و روش های یشگیری از آن 

نهال گردو وینا؛ در برابر آفات و بیماری های گردو مقاوم است. تنها در برابر بیماری بلایت که در اثر رطوبت بیش از حد محیط ایجاد می شود کمی حساس است. اما در هر حال، آشنایی با بیماری های درختان گردو را در اولویت کارهای خود قرار دهید. تا بتوانید در اسرع وقت نسبت به سم پاشی درخت اقدام نمایید.

رایج ترین سم های بازار در پرورش درخت گردو چه می باشد:

بهترین زمان برای پیشگیری و درمان بیماری های درخت گردو، بلافاصله بعد از مشاهده اولین درخت بیمار است. برای بیماری های نظیر تاچ گال و میکوز و باکتریوز که از جمله بیماری های شایع درختان گردو می باشد، به ترتیب سموم: سم بردو و قارچ کش ها ، داروی تاپسین و سموم اکسی کلرور مس توصیه می شود. برای استفاده از سایر سموم بهتر قبل از آن با متخصصین این حوزه مشورت کنید

زمان هرس و تاثیر آن در رشد و باردهی درختان گردو چه می باشد:

نهال گردو وینا؛ رشد سریعی دارد و شاخه ها و تاج آن به سرعت گسترش می یابند. به همین دلیل، برای آنکه درختی پربار داشته باشید و میوه های درشت تری برداشت کنید باید آن را هرس کنید.

حتما بر این امر نیز واقفید که، هرس کردن درختان مزایای زیادی به دنبال دارد که مهمترین آنها فرمدهی ظاهری درختان و افزایش کمی و کیفی میوه ها می باشد. درخت گردو وینا، نیز از این قاعده مستثنا نیست. اما به یاد داشته باشید که درختان گردو حساسیت بیشتری نسبت به نحوه و زمان هرس دارند. به دلیل آنکه در هنگام برش شاخه ها، شیره بیشتری از محل خارج می شود. یا به اصطلاح، درخت، خونریزی بیشتری می کند. بنابراین لازم است چند نکته کلیدی زیر را در نظر داشته باشید.

 • پس از برگ ریزی درخت و به اصلاح شروع دوره خواب زمستانی، از هرس کردن آن اجتناب کنید. زیرا این عمل موجب از دست رفتن آب درخت می شود.
 • همچنین ممکن است محلی که بریده شده در معرض یخ زدگی قرار گیرد.
 • برش به صورت زاویه دار و مورب صورت گیرد.
 • محل برش را درست انتخاب کنید.
 • نهال گردو وینا را در سنین پایین به گونه ای هرس کنید که از یک تنه اصلی و شاخه هایی منظم با فواصل یکسان تشکیل شود.

مهم ترین فواید و خواص مغز گردو وینا برای انسان چه می باشد:

مغز گردو منبع بزرگی از ویتامین های و مواد معدنی از جمله : ویتامین E ، ویتامین B6، اسید فولیک، فسفر و منگنز است.

خوردن 3 مغز گردو در روز می تواند منابع مورد نیاز بدن شما را تامین کند.

خرید نهال از ارغوان نهال

نهالستان ارغوان نهال یکی از بزرگترین نهالستان های کشور بوده و در بخش نهال گردو برترین نهالستان در کشور و منطقه می باشد.

دراین نهالستان پژوهشگران و محققان بیشتری برای تحقیق و ارتقای گیاه گردو تلاش میکنند. نتایج این تلاش ها تولید نهال گردو ژنوتیپ کانادایی تیپ ۹ می باشد. در این نهالستان پیوند زنی گردو ها زیر نظر کارشناسان متخصص و با تجربه انجام میگیرد. ضمانت نهالی که به مشتری ارائه می شود به پشتوانه همین محکم کاری و بررسی حرفه ای نهال ها از مرحله تولید تا ارسال به مشتری می باشد. به شکرانه خدا تا به حال حتی یک هموطن عزیز هم از ما گلایه ای نداشته ولی ما هرگز ادعای بهترین نمیکنیم. بخش نظرات برای همین منظور گذاشته شده هست بی صبرانه منتظر نظرات و انتقادات و یا سوالات شما هستیم. 

برای خرید نهال می توانید با شماره های ثبت شده در پایین صفحه با ما در تماس باشید و سفارشات خود را ارائه دهید. به محض سفارش دادن شما تا نیم ساعت دیگر بسته بندی آغاز شده و تا یک روز نهال ها به دست شما عزیزان خواهد رسید.

معرفی انواع نهال گردو مناسب مناطق سردسیری

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ ۹ ویژگی ها: (مقاومت بالا به سرما – دیر گل – محصول پر بار – ارتفاع از سطح دریا از ۰ تا ۳ هزار متر) بهترین گزینه برای کاشت در ارتفاعات بالا و سرد سیری (همراه با پشتبانی و ضمانت طلایی و پیشنهاد درجه ۱ نهالستان ارغوان نهال)

سرمایه گذاری در کاشت نهال گردو: راهی برای کسب درآمد میلیاردی
سرمایه گذاری در کاشت نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ ۹

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ ۷ , ویژگی ها(مقاومت بالا به سرما – دیر گل – محصول پر بار – ارتفاع از سطح دریا از ۰ تا ۲۵۰۰ متر) بهترین گزینه برای کاشت در باغات سرد سیری (همراه با پشتبانی و ضمانت طلایی و پیشنهاد درجه ۱ نهالستان ارغوان نهال) نهال گردو فرنور , ویژگی ها: ( مقاوم به سرما – دیر گل -پربار و ارتفاع از سطح دریا ۱۸۰۰ متر ) این نهال در رتبه دوم بعداز گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ ۹ قرار میگیرد ( همراه با پشتیبانی و ضمانت ارغوان نهال) نهال گردو چندلر , ویژگی ها (مقاوم به سرما – دیر گل -پربار و ارتفاع از سطح دریا ۱۲۰۰  متر ) این نهال در رتبه دوم بعداز گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ ۹ قرار میگیرد. این نهال باید در ارتفاعات پایین کاشته شود ( همراه با پشتیبانی و ضمانت ارغوان نهال)

سخن آخر

نهالستان ارغوان نهال همواره پشتیبان بی ادعای همه مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشد. هرگونه مشاوره و راهنمایی موقع خرید نهال لازم باشد مدیریت نهالستان با اشتیاق منتظر خدمات رسانی به هموطنان عزیز آماده پاسخگویی می باشد. مهندس رسول بابایی کارشناس ارشد باغداری  با شماره های ثبت شده در پایین صفحه آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشد.

 

 

Views: 66

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

فعالیت خود را از سال 1370 در زمینه تولید و فروش نهال  شروع نموده است . این مجموعه نهال های خود را بدون واسطه  به صورت مستقیم تامین می کند و همچنین ضمانت اصالت و سلامت نهال را به تمام مشتریان ارائه می دهد.  برای خرید ارزان نهال با کیفیت با ما در تماس باشید

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ارغوان نهال می باشد

 

 

 

بستن

کالاها

دسته بندی ها

 • ورود با پیامک
 • ورود با رمز
user

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها