نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس

نهال بادام فرانیس یکی از ارقام محبوب نهال بادام کاغذی است که در نهالستان ارغوان نهال پرورش داده میشود. در ادامه شما را با ویژگی های کاشت و پرورش نهال بادام دیرگل فرانیس و شرایط خرید نهال بادام آشنا میکنیم.

مشخصات نهال بادام  فرانیس دیرگل

نهال بادام فرانیس یکی از ارقام نهال بادام است و نام لاتین آن Ferragnes Almond میباشد، نوع باروری این رقم بادام شبیه سایرین بوده و ناسازگار است، جالب است بدانید بادام فرانیس در اصل متعلق به کشور فرانسه میباشد و در ابتدا یک محصول وارداتی در کشور ما محسوب میشد، اما خوشبختانه و در چند سال اخیر خیلی از نهالستان های موجود در کشور اقدام به کاشت و پرورش این رقم بادام کردند.

ویژگی های نهال بادام فرانیس:

 • خاستگاه نهال بادام فرانیس: فرانسه
 • قامت: عمودی با شاخ و برگ زیاد
 • محل استقرار میوه: روی گل خوشه های بالایی
 • زمان گل دهی: خیلی دیرگل
 • برداشت: شهریور ماه
 • عادت باردهی: اسپور
 • پوسته: سبز که به راحتی جدا میشود
 • سختی پوست: کاغذی پربار
 • درصد دوقلو زایی: ۵۰ درصد
 • مغز بادام: متوسط ولی با رویت مطلوب و صاف، متشکل از یک لایه نازک به رنگ قهوه ای روشن
 • نسبت مغز به پوست: ۹۰ درصد
 • وزن: متوسط
 • مغز بادام: یک گرم
 • شکل برگ ها: نیزه ای، باریک، دراز و نوک تیز و کمی موج دار و بسته به ژنوتیپ با لبه های صاف یا مضرس
 • گل ها: سفید یا صورتی رنگ
 • عمر مفید بادام فرانیس: ۳۵ تا ۴۵ سال
 • ارتفاع درخت: ۸-۶ متر

نکته: یکی از عوامل محدود کننده در کشت ارقام نهال بادام سرما های دیررس بهاره ای است که گاهی رخ داده و باعث میشوند، شکوفه های درخت و نهال بادام هایی که زودرس هستند، آسیب ببینند و این خسارت زمانی که تمام گل شکل گرفته باشد و یا زمان شکل گیری میوه فرا رسیده باشد، بسیار بیشتر خواهد بود.

مهم ترین مشخصه بادام فرانیس

همانطور که تا این بخش از مقاله متوجه شدیم، بادام فرانیس یکی از ارقام اصلاح شده و به روز نهال بادام موجود در دنیا میباشد و همچنین جزو دیرگل ترین نهال های بادام نیز محسوب میشود و همین ویژگی باعث شده درصد خسارت وارد شده به نهال های بادام به شدت کاهش پیدا کند و کاشت و پرورش این محصول صرفه اقتصادی بالایی داشته باشد، از طرفی پوست این بادام کاغذی بوده که استفاده و مصرف آنرا آسان میکند.

مشخصات نهال بادام فرانیس

نکته: زمان گلدهی رقم بادام فرانسیس حدودا 20 روز بعد ارقام معمولی بوده، پس زمان گل دهی آن خیلی دیر گل و زمان رسیدن میوه دیر رس است.

ویژگی خاک مورد نیاز برای پرورش نهال بادام فرانیس

توصیه میشود نهال بادام  فرانیس را در خاکی که به خوبی زهکشی شده بکارید، البته جالب است بدانید که بادام فرانیس در انواع گوناگون خاک رشد می کند و می تواند در خاک شنی، لومی یا خاک رسی نیز کاشته شود، اما در حالت کلی درختان  بادام بهترین رشد را در خاکی با PH حدود ۶٫۵ خواهند داشت، به این نکته نیز توجه داشته باشید که به دلیل حرکت عمودی ریشه بادام خاک باید دارای عمق مناسب باشد.

شرایط محیطی رشد و پرورش بادام فرانیس 

نهال بادام فرانیس برای جوانه زنی مناسب خود نیاز به یک دوره سرمایی در زمستان دارد، نیاز سرمایی بادام بسته به رقمی که دارد از ۷۰۰-۱۰۰ ساعت متفاوت است، در صورتی که سرد شدن هوا تدریجی باشد، تحمل به سرمای زمستانه در بادام فرانیس هم بیشتر است؛ برای مناطقی که سرمای بهاره وجود دارد، ارقام دیر گل بادام مثل بادام فرانیس مناسب تر میباشند.

شرایط محیطی رشد و پرورش بادام فرانیس 

به طور کلی آب و هوای مرطوب برای کاشت و پرورش نهال بادام مناسب نیست و هوای خشک بهترین نتیجه و باردهی را در پی خواهد داشت، تحقیقات نشان داده است که شدت نور پائین سبب اخلال در رشد درخت و نهال بادام  و سخت تر شدن درون میوه میشود، همچنین بهترین زمان کاشت نهال بادام در اواخر پاییز بعد از ریزش برگ های نهال هاست  و در منطقه هایی با زمستان های خیلی سرد عملیات کاشت ممکن است در اواخر زمستان یا اوایل بهار صورت گیرد.

آبیاری نهال بادام نهال بادام

یک هکتار نهال بادام برای بارور شدن در طول سال بین ۶ تا ۸ هزار متر مکعب آب نیاز دارد،  در کشت دیم بادام و در مناطقی که بارندگی سالانه آنها زیر ۴۰۰ میلی لیتر است، کشت دیم ریسک بالایی دارد. بطورکلی آبیاری نهال بادام فرانیس یک بار در هفته در طول سال اول پس از کاشت لازم است. کاهش آبیاری به هر دو تا چهار هفته در سال های بعدی انجام می گیرد. تنظیم آبیاری برای جلوگیری از غرق شدن ریشه در آب و اجازه یافتن خاک به خشک شدن ضروری است.

آفات و بیماری های مربوط به نهال بادام فرانیس

برای ارقام مختلف درخت بادام فرانیس یک نوع عفونت قارچی وجود دارد که در اثر مبتلا شدن به آن درخت بادام، برگ هایش قهوه ای شده و به سمت بالا برمی گردد، اگر در نهال یا درخت بادام خود چنین مواردی را مشاهده کردید، توصیه میکنیم بلافاصله برگ های قهوه ای را جدا کرده را به همراه برگ هایی که در اطراف درخت افتاده را بسوزانید، همچنین برای کنترل عفونت قارچی، درخت بادام باید با بوراکس اسپری شود.

بادام خوشه ای فرانیس

بادام خوشه ای فرانیس نیز یکی دیگر از ارقام نزدیک به بادام فرانیس است که به صورت ژنوتیپ تولید و به صورت خوشه ای عرضه میشود، لازم است بدانید، نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر را که نهال بادام فرانیس بوده و باردهی آن نیز بسیار بالاست به فروش میرساند، برای کسب اطلاعات بیشتر و آگاهی از قیمت نهال بادام فرانیس تماس بگیرید.

بادام خوشه ای فرانیس

خرید نهال بادام فرانیس (بادام دیرگل)

نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی بزرگترین مرکز پرورش و فروش نهال بادام در ایران میباشد، در نهالستان ما هر ساله ارقام مختلف نهال پرورش و از شهرستان میاندوآب به سرتاسر ایران ارسال میکند، چنانچه قصد خرید نهال بادام فرانیس را دارید، میتوانید همین حالا از طریق راه های ارتباطی و شماره تلفن های درج شده در سایت با ما تماس بگیرید.

شماره تماس

Visits: 114

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها