نهال انگور ردکارنت

نهال انگور ردکارنت

نهال انگور ردکارنت یا انگور فرنگی قرمز، یکی از پرطرفدارترین انواع ارقام نهال انگور می باشد که دارای طعم شیرین و ترش است. در ادامه با مشخصات نهال انگور ردکارنت و نحوه کاشت و پرورش آن بیشتر آشنا خواهید شد تا بتوانید تصمیم گیری بهتری برای انتخاب و خرید نهال انگور داشته باشید.

انگور ردکارنت یا انگور فرنگی قرمز

انگور ردکارنت به صورت درختچه ای دارای خار است که به نام های گالش انگور یا خارتوت نیز معروف است، برخلاف اینکه شرایط نگهداری و کاشت نهال انگور ردکارنت آنچنان سخت نیست اما این میوه حتی در کشورهای اروپایی نیز کمیاب است.

جالب است بدانید در گذشته سرخ پوستان از ریشه  این گیاه برای درمان بیماری های کلیوی و همچنین بالا بردن قدرت باروری، بهره می بردند، در اروپا از این میوه برای تهیه مربای گران قیمت استفاده می کنند، همچنین دم کرده آن برای رقیق کردن خون و جلوگیری از سکته قلبی تجویز می شود.

مشخصات ظاهری نهال انگور ردکارنت

این گونه از ارقام نهال انگور به شکل درختچه ای خاردار است که ارتفاع آن تا 5/1 متر می رسد، برگ های آن فرم 5 لوبی دارند و گل ها به رنگ زرد می باشند که در نهایت تبدیل به میوه های قرمز رنگ می شوند؛ رشد میوه ها خوشه است ودر هر خوشه تعداد میوه ها زیاد می باشد.

ویژگی ها و مشخصات ظاهری نهال رد کارنت

پس از تثبیت شدن گیاه، حدودا از میانه تا پایان تابستان به مقدار 3 الی 4 کیلو میوه در هر بوته حاصل می شود، نهال انگور ردکارنت در مناطقی رشد می کند که آب و هوای زمستان آن سرد بوده و تا منفی 20 درجه ی سانتی گراد امکان سرد شدن را دارد.

مشخصات نهال انگور رد کارنت در یک نگاه

برگ هابه صورت یک در میان جفت یا خوشه می رویند (برگ هایی شبیه به سنجد )
رنگ گل هاسفید مایل به زرد (معطر و دارای شیره ی زیاد که حشرات گرده افشان را به خود جذب می کند)
موعد گلدهیبین ماه اردیبهشت و ماه خرداد
میوه هادانه ی شفاف، قرمز و روشن- طعم ترش و شیرین
موعد رسیدن میوه هاتا شهریور ماه
قطر میوه5 تا 8 میلی متر با تعداد زیاد در هر خوشه
ارتفاع درختچهحداکثر 2 متر

 

شرایط محیطی مناسب برای رشد انگور ردکارنت

این گیاه نیازمند گذراندن زمستان هایی نسبتا طولانی است و همان طور که اشاره شده انگور ردکارنت از محصولات مناطق معتدل و سرد بوده و می تواند زمستان های سرد را تحمل کند؛ دوره سرمایی آن با توجه به نوع رقم تا 1500 ساعت دمای منفی 7 درجه ی سانتی گراد می باشد، درجه حرارت مورد نیاز برای جوانه زنی و گلدهی، دمایی در حدود بیش از 5 درجه ی سانتی گراد می باشد.

نیاز این گونه از نهال انگور به نور، کم بوده و نسبت به مکان نیمه سایه مقاوم است، اگر در منطقه رویش این گیاه بادهای شدید بوزد، خصوصا در زمان گرده افشانی، می تواند منجر به کم شدن فعالیت زنبور ها شود، در مجموع می توان گفت، این نوع انگور مقاومت چندانی نسبت به وزش بادهای شدید ندارد و بایستی در پناهگاه کاشته شود.

نکته: مقاومت نهال انگور ردکارنت نسبت به سرمای دیررس بهاره نسبتا بالا است؛ خاک مناسب برای رشد آن PH و اسیدیته ای در حدود 5/6 تا 7 را داراست، همچنین خاک هایی با بافت سبک (خاک لومی) برای راه اندازی باغ انگور رد کارنت مناسب می باشند(زهکشی مناسب).

کاشت نهال انگور رد کارنت

بهترین زمان برای کاشت انگور ردکارنت قبل از جوانه زنی و در هنگام خواب است، همچنین فصل بهار و یا تابستان را می توان برای زمان کاشت انتخاب نمود (روزهای گرم برای زمان مناسبی برای کاشت نیست).
عملیات کاشت این گیاه نیز به صورت قلمه هم انجام می شود، فصل بهار و یا زمستان برای کاشتن قلمه ها مناسب است، فقط باید توجه داشت که قلمه ها در فصل بهار برای تولید ریشه نیازمند مقدار آب بیشتری هستند.
همچنین در فصل تابستان به علت گرمی هوا و کاهش رطوبت باید آبیاری بصورت منظم انجام شود و جهت جلوگیری از کاهش رطوبت از پاشیدن مالچ در اطراف نهال انگور ردکارنت استفاده می کنند.

کاشت نهال انگور رد کارنت

نهال انگور ردکارنت از شاخه های جانبی درختچه تهیه و آماده سازی می شود، اندازه قلمه ها در حدود 9 الی 15 سانتی متر می باشد، برای کاشت نهال ابتدا یک گودال با عمقی در حدود دو برابر ریشه حفر میکنند. معمولا قبل از انجام کاشت، خاک گودال را مرطوب می نمایند، در کشت ردیفی فواصل کاشت را در حدود یک متر و هشتاد سانتی متر در نظر می گیرند.

کوددهی نهال انگور ردکارنت

بهترین زمان جهت کود دادن به نهال پایان فصل زمستان است. کود مناسب می بایست حاوی مقادیر زیادی پتاسیم و منیزیم و مقادیر کمی فسفر و نیتروژن باشد ( پتاسیم یکی از مواد معدنی مهم برای رشد انگور رد کارنت به شمار می آیند ).

کوددهی نهال انگور به روش چال کود و مقادیر مورد استفاده

اجرای روش چال کود با توجه به حجم و تراکم شاخ و برگ و همچنین سن نهال، صورت می پذیرد. این روش با حفر دو الی چهار گودال به قطر 30-50 و عمق 40 سانتی متر انجام می شود. گودال ها در قسمت انتهایی سـایه انـداز درخـت (در مسیر عبور آب) حفر شده و به وسیله ترکیب کود شیمیایی وآلی پر می‌شود.

مقادیر کودهای مورد استفاده در چال کود:

 • با توجه به سن درخت، 250 – 450 گرم نیترات آمونیوم در مناطقی با آب و هوای سرد و سولفات آمونیوم در دیگر مناطق
 • سوپرفسفات تریپل: 100 گرم
 • سولفات پتاسیم: 500 گرم
 • سولفات منیزیم: 300 گرم
 • کودهای سولفات روی، سولفات منگنز، سولفات آهن: از هر کدام 150 گرم
 • کودهای سولفات مس و اسید بوریک: از هر کدام 50 گرم
 • تمام این مواد را همراه با 5 کیلو گرم کود حیوانی پوسیده ترکیب می کنند.

هرس کردن درختچه انگور رد کارنت

جهت تامین نور کافی برای قسمت های مختلف گیاه باید مرکز آن را حرس نمود؛ فرم درختچه پس از حرس کردن بایستی به شکل کاسه ای باشد، شاخه هایی که بیش از سه سال عمر دارند می بایست حذف شوند زیرا دیگر باردهی نخواهند داشت (به بار نشستن و محصول دادن شاخه های انگور رد کارنت در دومین و سومین سال پس از کاشت می باشد).

بیماری ها و آفت های نهال انگور ردکارنت

قارچ کپک پودری یکی از بیماری های است که این گونه را آلوده می سازد و برای مبارزه با آن باید از محلول قارچ کش استفاده شود، اگر حاشیه برگ های درختچه قهوه ای رنگ شود نشانه ی کمبود پتاسیم است، از دیگر مشکلات شایع ، بیماری کلروز است که ناشی از کمبود آهن و منگنز بوده و برگ ها به رنگ زرد در می آیند (گاهی بعلت قلیایی شدن بیش از حد خاک این بیماری رخ می دهد).

بیماری ها و آفت های انگور رد کارنت

بیماری قارچی زنگ تاول که در صورت مشاهده ی علائم، برای رفع آن می بایست برگ های آلوده را از درخت جدا کرده و استفاده از قارچ کش ها نیز توصیه می شود، اگر علائم خورده شدن برگ ها رویت شود ممکن است گیاه به آفت کاترپیلار آلوده شده باشد، برای درفع آفت می توان از سموم شیمیایی استفاده نمود و همچنین قطع کردن قسمت هایی از ساقه که آلوده شده اند نیز می تواند موثر باشد.

برداشت محصول

انگور رد کارنت در نیمه های تابستان (مرداد ماه) می رسد، غالبا میوه ها را کمی سفت برداشت می کنند تا امکان ارسال به مناطق دور دست وجود داشته باشد، میوه ها بسیار حساس بوده و پس از چیده شدن و برداشت به محلی خنک منتقل می شوند، این محصول به غیر از تازه خوری، جهت تهیه مربا، آبمیوه و ژله نیز مصرف می شود.

ویژگی ها و خواص انگور رد کارنت

طبع این انگور سرد و خشک می باشد. از ویژگی ها و تاثیرات درمانی آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مسکن رماتیسم
 • ادرار آور
 • ملین و از بین برنده یبوست
 • خنک کننده
 • تسکین دهنده سر درد و انواع میگرن
 • بهبود سنگ کلیه ، نقرس و ورم کردن مفاصل
 • تسکین دهنده سرفه و سیاه سرفه و گلو درد
 • به دلیل سرشار بودن از آنتی اکسیدان ها از بروز بیماری های قلبی و سرطان جلوگیری به عمل می آورد.

خرید نهال انگور ردکارنت از نهالستان

مشتریان و باغ داران عزیز جهت تهیه و سفارش این محصول و همچنین آگاهی و اطلاع از شرایط و تسهیلات فروش و دریافت لیست قیمت می توانند با واحد فروش نهالستان ارغون نهال مهندس رسول بابایی تماس حاصل نمایند.
ارغوان نهال یکی از معتبرترین مراکز تهیه و توزیع نهال و در لیست بهترین نهالستان های کشور قرار دارد که محصولات انتخابی مشتریان عزیز را با بهترین کیفیت در اسرع وقت آماده سازی و به سراسر ایران ارسال می نماید، جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت سفارش خرید نهال انگور ردکارنت با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

Visits: 52

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها