نهال بادام حریر

نهال بادام حریر

نهال بادام حریر یکی دیگر از ارقام نهال بادام میباشد که دیرگل است، نهالستان ارغوان نهال در این مقاله قصد دارد شما را با شرایط کاشت و پرورش و خرید نهال بادام حریر آشنا کند.

مشخصات نهال بادام حریر

باردهی نهال و درخت بادام حریر به صورت اسپورِ ناسازگار بوده و جالب است بدانید که این رقم جزو یکی از پربارترین ارقام بادام محسوب میشود و در ایران نیز در مناطق مختلفی از جمله آذربایجان غربی و میاندوآب در طیف وسیعی کاشت میشود.
برگ های نهال بادام حریر باریک، دراز و نیزه ای شکل بوده که اطراف این برگ های نیزه ای بسته به نوع ژنوتیپی که در بادام وجود دارد، اشکال صاف و مضرس مانندی دیده میشود.

گلدهی بادام حریر 

بادام حریر جزو انوع دیرگل نهال بادام بوده و در زمان گلدهی، گل های آن به رنگ سفید یا صورتی است، شکوفه های بادام حریر معمولا در فصل بهار هرسال و قبل از اینکه جوانه های درخت پدیدار شوند، روی درخت بادام حریر دیده میشوند.
گل هایی که در بادام حریر مشاهده میشوند به طور معمول دارای 5 کاسبرگ و 5 گلبرگ و حدود 30 پرچم میباشند، تبدیل گل به میوه شدن بادام حریر به گونه ای صورت میگیرد که در داخل میوه یک دانه وجود داشته باشد و در شرایطی که دو دانه شکل میگیرد، بادام را دومغذی مینامند.

ویژگی های نهال بادام حریرهمانطور که گفته شد بادام حریر ممکن است یک مغز یا دو مغز داشته باشد و در هردو صورت مغز بادام پوشیده شده از یک لایه نازک به رنگ قهوه ای با دو لپه بزرگ سفید رنگ مشابه سایر بادام هاست.
مغز بادام حریر شفاف و روغنی است و از آن برای مصارف مختلفی در صنعت دارویی و غذایی استفاده میشود و این نکته را در نظر داشته باشید که این رقم به سرمای دیررس بهاره نسبتا مقاوم است.

نکته: بعد از قرارگیری و ثابت شدن نهال در باغ، به مرور زمان نهال بادام حریر تبدیل به درختی با ارتفاع 6 الی 8 متر میشود، اما بوجود اومدن این ارتفاع فقط در حالت ایده آل اتفاق می افتد و معمولا در کشور ما درختان بادام ارتفاع کمتری دارند، همچنین خوب است بدانید که عمر مفید بادام حریر ۳۵ تا ۴۵ سال است.

پایه پیوند نهال بادام حریر 

بادام حریر یکی بادام پیوندی است و از چند رقم بادام برای بوجود آمدن و اصلاح بادام حریر استفاده میشود که پایه یکی از آنها معمولا بادام تلخ GN است و در مجموع نهال بادام حریر این از تلاقی بین رقم Nonpareil آمریکایی با رقم Ai بادام کاغذی فرانس بدست می آید و همچنین جز ارقام زودبارده بادام محسوب میشود، ارقام گرده افشان استفاده شده برای بادام حریر یلدا و نون پاریل هستند، ارقام نق پلوس الترا و نون پاریل نیز تلقیح کننده مناسبی برای این رقم محسوب می شوندو

آفات و بیماری های نهال بادام حریر 

یکی از مهمترین نکاتی که در پرورش بادام حریر نیاز به توجه دارد، آفات و بیماری هایی است که نهال های بادام را مورد تهدید قرار میدهد، برای ارقام بادامی که در کشور ما کشت میشوند، بزرگترین آفتی که خطر آن برای باغدارای وجود دارد یک آفت قارچی است، درخت و نهال بادام  در صورت گرفتار شدن با این آفت قارچی به مرور سبز رنگی برگ های خود را از دست داده و به رنگ قهوه ای در می آید.

 در صورت رویت چنین نشانه هایی، باید بدون درنگ برگ های آلوده جدا شده و از درخت بادام حذف شوند،سوزاندن این برگ ها نیز ایده خوبی برای جلوگیری از رشد قارچ ها می باشد. برگهای افتاده در اطراف درخت نیز باید جمع آوری گردد. همچنین برای کنترل عفونت قارچی، درخت بادام باید با بوراکس اسپری شود. این شیوه برای درمان قارچ بسیار مناسب است.

میزان آبیاری نهال بادام حریر

میزان آبیاری مورد نیاز برای رشد بهینه نهال بادام حریر در فصول مختلف سال و شرایط اقلیمی و آب و هوایی مختلف متغیر است، بهینه آنست که به ازای هر روز از فصول بهار دو لیتر و برای فصل های تابستان در ازای هر روز ۳ لیتر آب در نظر گرفته شود.

باردهی درخت بادام حریر

میزان باردهی درخت بادام حریر در هر هکتار و با توجه به شرایط اقلیمی و آب و هوایی متغیر است، اما به طور معمول حدود ۵۰۰ اصله درخت بادام در هکتار عملکردی بیش از ۴ تن محصول و میوه بادام حریر را داراست و ازین جهت برای کاشت و پروش بسیار به صرفه و سودده برای باغداران محسوب میشود.

کاربرد بادام حریر

پوسته سبز میوه بادام حریر به راحتی از میوه جدا می شود و درصد مغز میوه ۵۵ درصد است؛ از این بادام در صنایع خشکبار و شرینی پزی و تهیه پودر استفاده میشود و یکی از پرکاربرد ترین مصارف بادام حریر در تهیه غذای کودک یا همان حریر بادام است که همه ما تاکنون با اسم آن به گوشمان خورده است، حریره بادام غذایی مناسب برای رشد و تقویت کودکان و همچنین بزرگسالانی است که خشکی مزاج دارند یا لاغر هستند و برای این مصارف معمولا از بادام حریر پودر شده استفاده میشود.

کاربرد بادام حریر

خرید نهال بادام حریر از نهالستان

نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی در میاندوآب یکی از مراکز پرورش دهنده و فروش نهال بادام حریر در کشور میباشد، با اینکه تصور میشود بادام حریر یکی محصول 100 درصد ایرانی است، اما در واقعیت این طور نیست و نهال بادام حریر ابتدا در کشور انگلستان اصلاح و در سال 70 وارد بازار ایران شد و از آن سال تاکنون نهالستان های بزرگ کشور از جمله ارغوان نهال، این رقم بادام را پرورش میدهند.
جهت کسب اطلاعات بیشتر و خرید نهال بادام حریر با شناسنامه و تایید شده از سمت جهاد کشاورزی با ما در ارتباط باشید، همچنین کارشناسان ما به شما در رابطه با شرایط مطلوب برای پرورش نهال بادام حریر در باغات خدمات مشاوره رایگان ویژه ای را ارائه خواهند داد.

شماره تماس

Visits: 67

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها