نهال انگور موسکات

نهال انگور موسکات

نهال انگور موسکات (Muscat grape) یکی از ارقام انگور دانه دار است که با کیفیتی مطلوب در نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی تولید و عرضه می شود. محصول این رقم دیررس بوده و به صورت تازه خوری مصرف می شود. در ادامه ی این مقاله به ارائه ی توضیحات بیشتری در رابطه با خصوصیات نهال انگور موسکات و خرید نهال انگور خواهیم پرداخت، با ما همراه باشید.

تاریخچه و خاستگاه نهال انگور موسکات

نهال انگور موسکات پس از انگور بی دانه ی تامپسون و انگور یاقوتی، به عنوان سومین رقم مهم انگور برای ساخت کشمش شناخته می شود. خاستگاه و منشاء رویش انگور موسکات در ابتدا اسکندریه ی مصر بوده و در گذشته قبل از ظهور انگور تامپسون، اصلی ترین و مهم ترین رقم انگور برای تولید کشمش به شمار می رفته است. این انگور در سال 1851 میلادی برای اولین بار به کشور آمریکا انتقال داده شد.

مشخصات نهال انگور موسکات

مشخصات نهال انگور موسکات

نهال انگور موسکات الکساندریا یکی از ارقام انگور دانه دار است که حبه های آن درشت، گوشتی، گرد و به رنگ سبز می باشد. نام این رقم برگرفته از شیرینی مسقطی است، طعم میوه ی آن شیرین و همچنین معطر می باشد.

خاستگاه و منشاء رویش نهال انگور موسکات در شمال آفریقا بوده و پس از آن به کشورهای حاشیه ی دریای مدیترانه نیز انتقال یافته است. محصول این رقم دیررس بوده و زمان رسیدن آن اواسط مرداد ماه می باشد، از لحاظ عملکرد و میزان باردهی رقمی پربار بوده و نسبت به کمبود عنصر روی حساس می باشد، تولید و محصول دهی آن حدودا 40 تن در هکتار برآورد می شود.

کاشت نهال انگور موسکات

نکته: انگور موسکات در برابر خشکی متحمل بوده و به سرما تا دمای 18- درجه ی سانتی گراد مقاوم می باشد؛ ارتفاع کاشت آن 1265 متر از سطح دریا است؛ عمر اقتصادی این گیاه بیشتر از 100 سال تخمین زده می شود و مصرف آن به صورت تازه خوری است.

ویژگی های نهال انگور موسکات در یک نگاه

خاستگاه و منشاء رویششمال آفریقا
شکل ظاهری حبه هادرشت – گرد – دانه دار – به رنگ سبز – معطر – طعم شیرین
ارتفاع کاشت1265 متر از سطح دریا
تحمل در برابر خشکیمتحمل
تحمل در برابر سرماتا دمای 18- درجه ی سانتی گراد
زمان رسیدن محصولدیررس (اواسط مرداد ماه)
عملکردپربار (40 تن در هکتار)
موارد مصرفبه صورت تازه خوری
عمر  اقتصادیبیش از 100 سال

شرایط محیطی مناسب برای کاشت و پرورش نهال انگور موسکات

با توجه به این نکته که گیاه انگور در دسته ی درختان خزان دار قرار دارد، می توان گفت که آب و هوای مطلوب برای کاشت و پرورش نهال انگور موسکات، نیمه گرمسیری تا معتدل است.

  • مختصات آب و هوایی و اقلیم: نهال انگور برای رشد و محصول دهی خود نیازمند تابستانی گرم و بدون رطوبت و زمستانی معتدل است. این رقم حداکثر تا دمای 18- درجه ی سانتی گراد را تحمل کرده و زنده می ماند، اگر در فصل بهار دمای هوا به 0 درجه ی سانتی گراد و کمتر از آن کاهش یابد این امر می تواند به خوشه های گل و اندام های سبز گیاه آسیب زده و تولید محصول را کاهش دهد.شرایط محیطی مناسب برای کاشت نهال انگور موسکات
  • نیاز سرمایی: انگور برای تولید محصول نیازمند گذراندن دوره ی سرمایی کوتاهی در فصل زمستان است (حدودا 50 تا 400 ساعت دمای 7 تا 0 درجه ی سانتی گراد)، همچنین بعضی از ارقام انگور نیز نیاز سرمایی ندارند. نهال انگور موسکات به راحتی دمای بیشتر از 40 درجه ی سانتی گراد را تحمل می کند.
  • خاک: خاک هایی با بافت سبک، عمق زیاد و زهکشی مطلوب گزینه ای مناسب برای رشد نهال انگور موسکات هستند.

آبیاری درخت انگور موسکات

نهال انگور از مقاومت خوبی در برابر خشکی برخوردار است و به همین دلیل درمناطقی که به صورت دیم کاشته می شود، فقط در سال اول پس از کاشت، در فصل تابستان به 2 الی 3 مرتبه آبیاری نیاز دارد. در کاشت دیم استفاده از ارقام مقاوم و متحمل خشکی نظیر نهال انگور موسکات توصیه می شود.

در صورت کاشت نهال انگور در باغاتی با کشت آبی، بهترین روش آبیاری درختان انگور آبیاری قطره ای است، این روش مقدار آب مصرفی در هکتار را کاهش می دهد. تعداد دفعات آبیاری با توجه به نوع بافت خاک، سن درختان، گرمای منطقه ی کاشت تعیین می شود.

نکته: به طور کلی، آب و هوای خنک در فصل تابستان منجر به کم شدن قند میوه و افزایش ترشی و آب و هوای گرم باعث افزایش قند می شود.

گرده افشانی درخت انگور موسکات

برخی از ارقام نهال انگور همانند نهال انگور موسکات خود بارور هستند و نیازی به گرده افشان ندارند.

کاشت نهال انگور موسکات

کاشت نهال انگور به دو صورت انجام می شود:

  • روش اول: قلمه هایی که 1 تا 2 سال در خزانه نگه داری شده و بعد از ریشه دار شدن در گودال های حفر شده در زمین اصلی کاشته می شوند.
  • روش دوم: قلمه ها را بدون انتقال به خزانه و ریشه دار شدن، پس از تهیه در زمین اصلی می کارند.

عملکرد و برداشت محصول نهال انگور موسکات

میزان عملکرد این رقم به ازای 500 اصله درخت انگور در هکتار، حدودا 40 تن می باشد. زمان رسیدن محصول انگور موسکات حدودا اواسط مرداد ماه است، در زمان چیدن و برداشت محصول باید دقت شود که میوه ها دچار زدگی نشوند تا ماندگاری بیشتری داشته و سالم به دست مصرف کننده برسند.

هرس درخت انگور موسکات

این رقم دو نوع هرس دارد:

  • هرس فرم دهی: ایجاد شکل و فرم مناسب برای درخت
  • هرس باردهی: این هرس به منظور افزایش کیفیت و کمیت محصول انجام می شود.

آفت های شایع و روش مبارزه با آن ها

آفت هایی همانند کرم خوشه خوار انگور و زنجره باعث خسارت و آسیب دیدن نهال انگور موسکات می شوند که در زمان مناسب به وسیله ی مقدار مشخصی از سموم (که توسط کارشناس خبره معین می گردد) با آن ها مبارزه می شود.

خرید نهال انگور موسکات

خرید نهال انگور موسکات

مجموعه ی نهالستان ارغوان نهال با بیش از 30 سال تجربه در زمینه ی تولید انواع ارقام نهال انگور یکی از بزرگترین مراکزی است که نهال انگور موسکات را با بهترین کیفیت تولید کرده و در اختیار باغداران و کشاورزان عزیز قرار می دهد؛ جهت تهیه ی این محصول، اطلاع از قیمت ها و آگاهی از شرایط و تسهیلات فروش و همچنین بهره مندی از خدمات مشاوره ی رایگان با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

مطالب پر بازدید

خرید نهال

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان کانادایی تیپ ۹

خرید نهال گردو

نهال گردو

خرید نهال بادام

نهال بادام

Visits: 14

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها