نهال بادام سهند

نهال بادام سهند

 

نهال بادام سهند یکی از ارقام بادام فرانسوی است که خاستگاه و منطقه رویش آن در ایران، منطقه ی میاندوآب می باشد. این رقم یکی از محصولات موجود در نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی است که با کیفیتی مطلوب و همراه با شناسنامه به باغداران و کشاورزان عزیز ارائه می شود. در ادامه این مطلب با جزئیات بیشتری از بادام سهند و چگونگی خرید نهال بادام آشنا خواهیم شد، با ما همراه باشید.

 

مشخصات کلی نهال بادام سهند

نهال بادام سهند مانند سایر ارقام نهال بادام، همچون نهال بادام آذر و نهال بادام شکوفه اصالتا از انواع فرانسوی به شمار می رود. این رقم بسیار دیرگل بوده و نسبت به سرمای دیررس بهاره مقاوم است، با در نظر گرفتن ویژگی دیرگل بودن نهال بادام سهند می توان گفت که گزینه ی مناسبی برای کاشت در مناطق سردسیر و کوهستانی بوده و همچنین تحمل بالایی در برابر کم آبی و خشکی دارد.

مشخصات نهال بادام

رشد نهال بادام سهند قوی است و بسیار پرمحصول و پربار می باشد، درخت این رقم به صورت گسترده و باز رشد کرده و به همین دلیل هرس آن بایستی به صورت سالانه و سبک انجام شود.
ارتفاع نهال تا 4 متر می رسد و درخت آن از عمر اقتصادی و دوام بالایی برخوردار است. یکی از ویژگی های بارز نهال بادام سهند مقاومت زیاد آن نسبت به آفات است و به علت دارا بودن پوسته سخت و چوبی در زمان رسیدن محصول، از آسیب و صدمات پرندگان در امان است. از موارد مصرف این بادام می توان به استفاده ی آن در صنایع شیرینی پزی، آجیل و خشکبار، اشاره کرد.

اطلاعات کامل و جزئیات بادام سهند

بادام سهند دارای طعم خوب و مطلوبی است، درصد مغز آن در حدود 27% الی 33% بوده و درصد دوقلویی 8/4% می باشد؛ رنگ مغز کمی تیره و به فرم پهن و درشت است. پوسته چوبی بادام، از نوع سنگی و سخت می باشد.

نکته: این رقم از لحاظ موعد گلدهی، دیرگل و همچنین زمان رسیدن محصول، میان رس (زمان برداشت محصول نیمه ی اول شهریور ماه می باشد) است.

نهال بادام سهند باروری خود ناسازگار و باردهی از نوع اسپور دارد، عملکرد آن بسیار بالا بوده و ارقام گرده افشان مناسب برای این رقم نهال بادام شکوفه، نهال بادام یلدا و نهال بادام آذر می باشد.
رشد نهال به صورت عمودی بوده و شاخه های فرعی کمی تولید می‌کند، به همین دلیل هرس آن ساده است. باردهی درختان این رقم از سال سوم آغاز می شود؛ عمر اقتصادی درخت بادام سهند در حدود 35 الی 45 سال است.

ویژگی های نهال بادام سهند در یک نگاه

منشاء رویشرقم فرانسوی
رشد درختقوی  و پربار (به صورت گسترده و باز)
ارتفاع درختتا 4 متر
موعد گلدهیبسیار دیرگل و مقاوم به سرمای دیررس (رقمی مناسب برای مناطق سردسیر)
زمان رسیدن محصولمیان رس (نیمه ی اول شهریور ماه)
باروریخود ناسازگار
باردهیاز نوع اسپور
پوسته چوبی باداماز نوع سنگی
ارقام گرده افشانشکوفه، آذر، یلدا
عمر اقتصادی35 الی 45 سال
درصد مغز27 الی 33 درصد
درصد دوقلویی8/4 درصد

مشخصات ظاهری نهال بادام سهند

برگ های نهال بادام باریک، بلند، نوک تیز، مواج و به شکل نیزه ای است و در شاخه های تازه ایجاد شده ی فصل جاری، جوانه می زنند. شکوفه های آن به رنگ سفید مایل به صورتی کم رنگ بوده و درفصل بهار قبل از جوانه زنی برگ ها ظاهر می شوند، میوه از نوع شفت، سبز رنگ و کرکی است. مغز بادام دانه ای روغنی، دارای دو لپه ی بزرگ، سفید رنگ و شفاف بوده که توسط پوسته ای نازک و قهوه ای رنگ احاطه شده است.

مشخصات ظاهری نهال بادام سهند
مشخصات ظاهری نهال بادام سهند

شرایط محیطی مناسب برای رشد نهال بادام

نهال بادام سهند برای آغاز جوانه زنی، نیازمند گذراندن یک دوره سرمایی در فصل زمستان است. نیاز سرمایی با توجه به نوع رقم بادام از 100 الی 700 ساعت دمای کمتر از 7 درجه ی سانتی گراد متفاوت بوده و در سرماهای شدید تا 20- درجه ی سانتی گراد را تحمل می کند (اگر کاهش دما در فصل زمستان به صورت تدریجی رخ دهد، تحمل نهال نسبت به سرمای زمستان بیشتر خواهد بود).

آب و هوای مرطوب برای رشد نهال بادام (Almond) مناسب نبوده و هوای خشک نتیجه ی بهتری را به دنبال دارد. میزان نور دریافتی توسط گیاه بسیار مهم بوده و نهال بادام در مکانی کاشته می شود که هیچ محدودیتی برای دریافت نور نداشته باشد. در صورت کم بودن شدت نور دریافتی توسط نهال، رشد آن دچار اختلال شده و درون بر میوه سخت تر می شود.

بهترین زمان کاشت نهال بادام سهند
بهترین زمان کاشت نهال بادام سهند

خاک مناسب جهت کاشت نهال، از نوع شنی – لومی است و بایستی زهکشی خوبی داشته باشد. اسیدیته و PH مطلوب برای رشد گیاه در حدود 5/6 می باشد. عمق خاک به علت رشد عمودی ریشه ی بادام، باید مناسب و به اندازه باشد.

آبیاری نهال بادام سهند در سال اول کاشت به صورت یک بار در هفته و در سال های بعدی هر دو تا چهار هفته انجام می شود؛ در زمان آبیاری باید از غرقاب شدن ریشه جلوگیری به عمل آید، نیاز آبی یک هکتار نهال بادام آبی، سالانه در حدود 6 هزار تا 8 هزار متر مکعب است و در کشت دیم، میزان بارندگی سالانه نباید کمتر از 400 میلی لیتر باشد.

بهترین زمان کاشت نهال بادام سهند

در مناطقی با زمستان های خیلی سرد، کاشت نهال در اواخر زمستان و یا اوایل فصل بهار صورت می‌گیرد. بهترین زمان برای کاشت نهال در اواخر پاییز پس از ریزش برگ ها می باشد.

احداث باغ نهال بادام

نهال ها غالبا با الگوی مربع شکل کاشته شده و فواصل بین ردیف ها به صورت استاندارد 6×6 در نظر گرفته می شود ( نهال بادام سهند را با فواصل 5×4 می کارند).
پس از آماده سازی زمین، محل کاشت نهال بر روی ردیف ها مشخص شده و گودال های کاشت را به اندازه ی دو برابر تراکم ریشه حفر می کنند، مقداری خاک مرغوب در گودال ریخته و نهال را می کارند. در زمان کاشت، باید محل پیوند خارج از خاک و در قسمت جنوب غربی نهال (به منظور جلوگیری از آفتاب سوختگی) واقع شود.

خرید نهال بادام سهند | قیمت نهال بادام سهند

نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی یکی از مراکز معتبر و شناخته شده در زمینه ی تولید و ارائه ی ارقام مختلف بادام می باشد. این مجموعه با بیش از سه دهه سابقه ی فعالیت در زمینه ی تولید انواع نهال، آمادگی فروش و ارسال نهال های بادام سهند شناسنامه دار (همراه با گواهی بهداشت) را به سرتاسر کشور داشته و خدماتی همانند مشاوره ی رایگان و گارانتی محصول را ارائه می دهد.

به منظور خرید نهال بادام سهند، اطلاع از قیمت ها و شرایط فروش با شماره تماس واحد فروش نهالستان ارغوان نهال تماس حاصل فرمائید.

شماره تماس

Visits: 80

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها