detail-blog
  • دسته‌بندی‌ها گردو
  • نویسنده nahalarghavan
  • زمان مورد نیاز برای مطالعه 6 دقیقه
۱۴۰۰-۰۵-۲۳

نهال گردو بیلچک

نهال گردو بیلچک (Bilecik walnut) یکی از ارقام گردو است که خاستگاه و منشاء رویش آن کشور ترکیه می باشد. این رقم یکی از محصولات تولید شده در نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی است که با کیفیتی مطلوب در اختیار کشاورزان و باغداران عزیز قرار می گیرد، برای آشنایی با مشخصات گردو بیلچک تا انتهای این مقاله، با ما همراه باشید.

برای آشنایی بیشتر با قیمت و مشخصات 13 نوع از بهترین و پرفروش‌ترین ارقام نهال گردو، برروی کلمه نهال گردو کلیک کنید.

مشخصات نهال گردو بیلچک | نهال گردو ترکیه ای

نهال گردو بیلچک که از معروف ترین ارقام بومی گردو است که در اصل متعلق به کشور ترکیه است و در برخی از نهالستان های کشور ما مثل نهالستان ارغوان نهال مهندس بابایی نیز کشت و پرورش داده میشود، رقمی دیرگل و زود بازده می باشد. مناطقی با آب و هوای معتدل گزینه ای مناسب برای کشت و پرورش گردو بیلچک (Bilecik walnut) هستند اما این رقم به هیچ عنوان برای مناطق ساحلی توصیه نمی شود.

مشخصات نهال گردو بیلچک

میوه ی گردو بیلچک پوسته ای نازک داشته و گردو به راحتی از آن جدا می شود. محصول این نوع گردو بیشتر در آجیل به مصرف می رسد.

میزان باردهی درخت گردو بیلچک

نهال گردو بیلچک یکی از نهال های گردو است که خاستگاه آن به کشور ترکیه بازمی گردد. در زمان خرید نهال گردو بیلچک توجه به میزان باردهی درخت گردو بیلچک و خصوصیات آن از نکات مهم است. میزان باردهی درخت گردو بیلچک اگر به درستی مراقبت و رسیدگی شود، در حدود 4 تن است.
نهال گردو بیلچک از ارقام نهال گردو، زود گل است و در مناطق معتدل، بازدهی بالایی دارد.

ویژگی های نهال گردو ترکیه ای بیلچک در یک نگاه

خاستگاه و منطقه ی رویشکشور ترکیه
موعد گلدهیدیرگل
زمان رسیدن محصولزود بازده
آب و هوای منطقه کاشت و پرورشمعتدل
نوع پوستهنازک (به راحتی جدا می شود)
موارد مصرفمصرف در آجیل

عوامل محیطی مهم و تاثیر گذار بر روی کاشت و پرورش گردو

عرض جغرافیایی مناسب برای کاشت انواع نهال گردو، 30 تا 55 درجه ی شمالی می باشد. کشور ما در عرض 25 تا 40 درجه ی شمالی قرار گرفته است (به جز استان های جنوبی سایر مناطق کشور در صورت فراهم بودن سایر شرایط برای کاشت نهال گردو مناسب می باشند). رقم نهال گردو بیلچک برای کاشت در مناطق ساحلی مناسب نمی باشد.

ارتفاع منطقه ی کاشت نهال گردو بر اساس نوع رقم نهال گردو از 0 تا 2000 متر از سطح دریا متفاوت است.

شرایط آب و هوایی و اقلیم مناسب برای کاشت نهال گردو بیلچک معتدل می باشد. مناطقی که زمستان های سرد دارند برای پرورش گردو مناسب هستند زیرا نهال زمانی به بار می نشیند که دوره ی سرما را در طول فصل زمستان گذرانده باشد.

مشخصات ظاهری نهال گردو bilecik

نهال گردو بیلچک از خانواده ی راش سانان بوده و برگ های آن مرکب شانه ای است. درخت گردو تک پایه است یعنی گل های نر و ماده هر دو بر روی یک درخت تشکیل می شوند و گرده افشانی غالبا توسط باد انجام می گیرد.

نهال گردو ترکیه ای

نکته: این گیاه در طی فصول زمستان و تابستان، نسبت به سرما و گرمای بیش از اندازه حساس است.

شرایط کاشت نهال گردو بیلچک

خاک: نهال گردو در خاک های نیمه سنگین با بافت شنی-رسی و لومی رشد خوبی دارد همچنین عمق خاک نباید کمتر از 3 متر باشد. زهکشی ،تهویه و نفوذ پذیری در این نوع خاک ها نسبت به خاک های ریز بافت بیشتر است. PH و اسیدیته ی مناسب برای رشد نهال 5/6 الی 5/7 می باشد.

نیاز آبی: با توجه به نوع رقم نیاز آبی، سالانه از 6 الی 8 هزار متر مکعب در هکتار متفاوت است، همچنین آبیاری هر 7 الی 10 روز در قسمت سایه انداز درخت انجام می شود. در مناطق خشک که مقدار بارندگی کمتر از 760 میلی متر است، انجام آبیاری امری ضروری است.

نیاز سرمایی: که با در نظر گرفتن نوع رقم در حدود 700 الی 1500 ساعت دمای کمتر از 7 درجه سانتی گراد می باشد و تا دمای 11- درجه ی سانتی گراد را تحمل می کند. با توجه به دیرگل بودن نهال گردو بیلچک می توان گفت این رقم در برابر سرمای دیررس بهاره مقاوم است.

رطوبت نسبی: بیش از 60 درصد و کمتر از 25 درصد برای کاشت نهال مناسب نمی باشد.

زمان کاشت نهال گردو بیلچک

زمان کاشت نهال گردو bilecik

در مناطق معتدل کاشت نهال گردو بیلچک از اوایل بهمن ماه آغاز شده و تا اواخر اسفند ماه ادامه میابد. در مناطق سردسیر نیز نهال گردو را پس از اتمام فصل یخبندان، در اواخر زمستان و اوایل فصل بهار می کارند.

الگوی کاشت و راه اندازی باغات گردو بیلچک

فواصل بین ردیف ها برای کاشت نهال گردوی پیوندی به شکل مربع و 7×7 متر و برای گردوی بذری 10×10 متر در نظر گرفته می شود (در زمین های شیب دار و مناطق کوهستانی فاصله ی بین ردیف ها برای گردوی پیوندی 6 متر و برای گردوی بذری 8 متر می باشد).

زمان برداشت محصول

برداشت محصول نهال گردو بیلچک از اواخر شهریور ماه تا مهر ماه است، یعنی 1 الی 4 هفته پیش از آن که پوسته ی سبز ترک برداشته و از میوه جدا شود.

زمان برداشت محصول

آفات و بیماری های شایع گردو بیلچک

آفات مهم درخت گردو عبارتند از: کرم سیب، کرم به، کرم خراط و بیماری های آن نیز آنتراکنوز، باکتریوز و بلایت می باشند. در صورت مشاهده ی هریک از این عوامل خسارت زا می بایست با مراجعه به کارشناسانان خبره در زمینه ی حفظ نباتات و کلینیک های گیاهپزشکی و دریافت مشاوره، اقدام به مبارزه و دفع آفات و بیماری ها نمود.

تاثیر هرس کردن بر روی رشد درختان گردو بیلچک

هرس نهال گردو بیلچک به منظور حذف و از بین بردن شاخه های خشک، آسیب دیده و اضافه (مانعی در برابر رسیدن هوا و نور هستند) انجام  می شود. برای انجام هرس نهال گردو می بایست نوع باردهی و نحوه ی رشد آن را به خوبی بشناسند.

خواص بی نظیر گردو بیلچک و تاثیر آن بر روی سلامتی

گردو سرشار از انواع ویتامین ها و مواد معدنی است که می توان به ویتامین B6، B9، E، فسفر، مس و منگنز اشاره نمود. این عناصر باعث تقویت سیستم ایمنی، قلب، سلامتی دستگاه عصبی و استخوان ها شده و اهمیت بسیاری در بدن ما دارند.

خرید نهال گردو بیلچک از نهالستان

نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی واقع در میاندوآب مرغوب ترین و با کیفیت ترین نهال های گردو بیلچک را در شرایطی استاندارد و زیر نظر کارشناسان و متخصصین خبره تولید و ارائه می نماید، این مجموعه تمامی سفارشات را در کوتاه ترین زمان ممکن به سرتاسر ایران ارسال نموده و پیش از خرید محصول، خدمات مشاوره ی رایگان در اختیار متقاضیان قرار می دهد.

جهت اطلاع از قیمت محصولات، شرایط و تسهیلات فروش و همچنین دریافت خدمات مشاوره ی رایگان با شماره تماس واحد فروش نهالستان ارغوان تماس حاصل فرمایید.

 

مطالب پر بازدید

خرید نهال

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان کانادایی تیپ ۹

خرید نهال گردو

نهال گردو

خرید نهال بادام

نهال بادام

شماره تماس

Views: 33

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

فعالیت خود را از سال 1370 در زمینه تولید و فروش نهال  شروع نموده است . این مجموعه نهال های خود را بدون واسطه  به صورت مستقیم تامین می کند و همچنین ضمانت اصالت و سلامت نهال را به تمام مشتریان ارائه می دهد.  برای خرید ارزان نهال با کیفیت با ما در تماس باشید

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ارغوان نهال می باشد

 

 

 

بستن

کالاها

دسته بندی ها

  • ورود با پیامک
  • ورود با رمز
user

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها