گردو وینا (vina)

نهال گردو وینا (vina)

نهال گردو وینا vina رقمی وارداتی بوده که از کشور آمریکا وارد شده است. این نوع نهال گردو در برخی از نهالستان های کشور از جمله نهالستان ارغوان نهال کشت و پرورش داده می شود. در این مقاله سعی کرده ایم تا اطلاعاتی کافی در مورد  مشخصات نهال گردو وینا را بررسی کنیم.

برای آشنایی بیشتر با مشخصات و قیمت بهترین و پرفروش‌ترین ارقام نهال گردو، برروی خرید نهال گردو کلیک کنید.

مشخصات نهال گردو وینا

نهال گردو وینا از پیوند دو رقم نهال گردو فرانکت و نهال گردو پاین در سال 1968 ایجاد شده است. زمان برگدهی این رقم حدودا 7 روز پس از رقم پاین بوده و از لحاظ موعد گلدهی زودگل محسوب می شود؛ همچنین محصول آن نیز تقریبا زودرس است. از نظر رشد، قدرت بالایی دارد؛ عملکرد آن پر بار و پر بازده است و از کیفیت محصول خوبی برخوردار می باشد.

مشخصات نهال گردو وینا

 

نکته: این رقم در برابر تابستان های گرم مقاومت خوبی از خود نشان می دهد (نسبت به خشکی متحمل می باشد) و برای کاشت در مناطقی با این ویژگی مناسب است، ارقامی نظیر چندلر و هاوارد و همچنین ارقام متوسط گل چیکو وتاهاما گرده افشانی مناسب برای نهال گردو وینا به شمار می روند. عمر اقتصادی این گیاه حدودا 100 سال تخمین زده می شود.

میزان باردهی درخت گردو وینا vina

یکی از نکات مهمی که در زمان خرید نهال گردو باید به آن توجه کرد، میزان باردهی درخت گردو وینا و خصوصیات آن است. درخت گردو وینا یکی از ارقام نهال گردو زودگل است که زود میوه میوه می دهد. خاستگاه این نهال کشور آمریکا است.
میزان باردهی درخت گردو وینا اگر به درستی از آن مراقبت شود، در حدود 4 تن است.
رنگ مغز گردو وینا روشن است و وزن مغز آن در حدود 5/6 گرم است.

ویژگی های ظاهری نهال گردو vina

جوانه های زایشی و بارده نهال گردو وینا حدودا 90 درصد به صورت جانبی بوده و باردهی منظمی دارد. ارتفاع درختان این رقم تقریبا کوتاه بوده و تاج آن باز و گسترده است.

نهال گردو وینا

درصد مغز در این رقم 48 درصد و وزن مغز در حدود 5/6 گرم است؛ رنگ مغز نیز 60 درصد روشن می باشد. نهال گردو وینا برای افزایش رشد و همچنین افزایش اندازه ی میوه نیازمند هرس بیشتری است؛ نکته: گردو وینا (Vina) نسبت به بیماری بلایت گردو حساس می باشد اما میزان حساسیت آن کمتر از ارقام پاین و اشلی است.

ویژگی های نهال گردوی وینا در یک نگاه

خاستگاه و منشاء رویشآمریکا
موعد گلدهیزودگل
زمان رسیدن میوهزودرس
رشد و عملکردقوی و پربار
درصد مغز48 درصد
وزن مغزحدودا 5/6 گرم
رنگ مغزنسبتا روشن
تحمل ومقاومت نسبت به خشکیمتحمل
ارقام گرده زاچندلر و هاوارد
ارتفاع درختکوتاه و دارای تاج باز و گسترده
عمر اقتصادیدر حدود 100 سال

اقلیم مناسب برای رشد

آب و هوای مطلوب برای رشد نهال گردو وینا معتدل مدیترانه ای تا معتدل مرطوب و معتدل خشک است. وزن مغز گردو تا حدود زیادی متأثر از شرایط آب و هوایی و مقادیر بارندگی می باشد، بهترین منطقه برای کاشت نهال گردو، منطقه ای است که زمستان های سرد داشته باشد و نهال زمانی باردهی خود را آغاز می کند که در فصل زمستان یک دوره ی سرمایی گذرانده باشد.

نهال گردو vina

 

نکته: در زمان انتخاب رقم گردو برای کاشت باید توجه داشت که رقم مورد نظر با شرایط آب و هوایی منطقه به خصوص حداقل دما در فصل زمستان سازگار باشد زیرا برخی از ارقام گردو در طی خواب زمستانی نسبت به دمای پایین تر از 21- درجه ی سانتی گراد حساس بوده و مقاومت کمتری دارند.

شرایط محیطی مطلوب برای کاشت و پرورش نهال گردو vina

خاک: ریشه های درخت گردو وینا رشد گسترده و عمیقی دارند به همین جهت برای رشد و کاشت به زمین های زراعی با عمق حداقل 5/1 تا 2 متر نیاز است.
همچنین زمین هایی با بافت لومی (20% رس و 40% سیلت و شن به نسبت مساوی) به علت دارا بودن ویژگی زهکشی برای کاشت نهال مناسب می باشند. PH و اسیدیته ی مناسب خاک نیز در حدود 5/6 تا 5/7 است.

نیاز آبی: نهال گردو وینا نیازمند 1000 الی 7000 متر مکعب آب در هکتار است؛ همچنین آبیاری هر 7 الی 10 روز یک بار صورت می گیرد. توجه به کیفیت آب مصرفی بسیار حائز اهمیت است چرا که آب های پر املاح برای رشد گردو مناسب نیستند.

نیاز سرمایی: این گیاه نیازمند گذراندن 600 الی 800 ساعت دمای 5 تا 10 درجه ی سانتی گراد در طول فصل های پاییز و زمستان است.

الگوی کاشت و راه اندازی باغات گردو

برای کاشت ارقام گردوی ایرانی فاصله ی ردیف ها به صورت 10 متر در 10 متر و برای ارقام گردوی پیوندی از جمله نهال گردو وینا این فاصله در حدود 7 متر در 7 متر و یا 8 متر در 8 متر در نظر گرفته می شود یعنی در هر هکتار تقریبا 100 الی 200 نفر نهال گردو خواهیم داشت.
پس از تعیین فواصل و حفر نمودن گودال ها به اندازه ی 1 متر، نهال ها به این صورت کاشته می شوند که قسمت پیوند آن خارج از خاک و در جهت مسیر وزش باد قرار گیرد.

آفات و بیماری های شایع

تعدادی از آفاتی که باعث وارد آمدن خسارت و آسیب دیدن نهال گردو می شوند به این شرح می باشند: کرم گردو، کرم سیب، کرم به، شته ی گردو، مگس پوست گردو و کرم خراط

نهال گردو وینا

بیماری های مهم گردو در کشور ما شامل: آنتراکنوز گردو، شانکر باکتریایی پوست، پوسیدگی ریشه و طوقه و همچنین بلایت گردو می باشد. نهال گردو وینا نسبت به بیماری بلایت حساس می باشد، این بیماری از پر اهمیت ترین بیماری های گردو می باشد.
رطوبت منجر به گسترش این بیماری و ایجاد لکه ای قهوه ای در گیاه می شود. این بیماری توسط باران، شبنم سنگین و آبیاری پاششی منتشر می شود.

نحوه ی صحیح هرس کردن و تاثیر آن بر روی رشد گردوی وینا

در مناطقی با آب و هوای سرد، هرس درختان گردو غالبا از اسفند ماه تا فروردین ماه انجام می شود، این عملیات که شامل حذف شاخه های اضافه، بیمار و خشک شده است به منظور رسیدن هوا و نور کافی و همچنین افزایش رشد نهال و اندازه ی میوه های آن انجام می شود.
رقم نهال گردو وینا که باردهی آن به صورت جانبی است به فرم محور تغییر شکل یافته هرس می شود.

خرید نهال گردو وینا

خرید نهال گردو وینا

نهال گردو وینا، یکی از ده ها محصول با کیفیت در نهالستان ارغوان نهال است که همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت به باغداران و کشاورزان عزیز عرضه می شود، مجموعه نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی یکی از بهترین تولیدکنندگان نهال در کشور می باشد که انواع مختلفی از جمله نهال گردو وینا را به سراسر کشور ارسال می نماید.

برای اطلاع از قیمت محصول مورد نظر، بهره مندی از خدمات مشاوره ی رایگان و همچنین آگاهی از شرایط و تسهیلات فروش نهال با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

مطالب پر بازدید

خرید نهال

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان کانادایی تیپ ۹

خرید نهال گردو

نهال گردو

خرید نهال بادام

نهال بادام

Views: 38

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها