نهال گردو جمال z63

نهال گردو جمال z63

نهال گردو جمال z63 یکی از بهترین انواع نهال‌های ایرانی است که بسیار پربازده بوده و زود گل می دهد. گردوی z63 پس از ثبت به احترام محقق بزرگ، جناب مهندس جمال عاطفی، نام گذاری شده است. گردو جمال درشت و پوست کاغذی است.
نهالستان ارغوان نهال در این مقاله به معرفی بیشتر این رقم و چگونگی خرید نهال گردو خواهد پرداخت، تا انتها با ما همراه باشید.

نام‌گذاری نهال گردو جمال z63

نهال گردو جمال در ابتدا به نام رقم z63 معروف بوده و نخستین بار، موسسه ی علوم باغ داری کرج، این رقم را معرفی نموده است. محققین ایرانی، نهال گردو جمال (jamal walnut) را تولید کرده و به احترام جناب مهندس جمال عاطفی، آن را نام گذاری نموده اند.

مشخصات گردوی جمال

مشخصات نهال گردو جمال z63

نهال گردو جمال z63 یکی از بهترین انواع گردوی ایرانی است که بسیار پربازده بوده و رشد متوسط دارد، به همین دلیل بیشتر برای کشت متراکم استفاده شده و توصیه می گردد. محصول این رقم پربار، درشت و بیضی شکل است، همچنین پوست بسیار نازکی داشته که اصطلاحا به آن پوست کاغذی می گویند.

?نکته: این رقم به دلیل زود گل بودن، گلدهی خود را در فصل بهار، خیلی زود شروع می کند و قاعدتا محصول آن نیز زودرس است. لذا در برابر کاهش دمای شدید زمستان و سرمای دیررس بهاره از مقاومت زیادی برخوردار نیست.

نهال گردو جمال به دلیل زود برگدهی و زود گل بودن برای کاشت در مناطق سردسیر مناسب نبوده و باید در اقلیم معتدل پرورش یابد.

?نکته: به طور میانگین، نهال این رقم تا ارتفاع تقریبی 5 الی 9 متر رشد خواهد کرد و وزن هر گردو حدودا 12 الی 13 گرم است.

عملکرد و باردهی نهال گردو جمال

این رقم از عملکرد بالایی برخوردار بوده و بهترین رقم گرده زا برای آن، نهال گردو دماوند می باشد. کشت متراکم، بهترین نوع کاشت برای نهال گردو جمال z63 بوده و در ازای هر 8 الی 9 نهال آن، یک نهال گرده افشان کاشته می شود تا سطح عملکرد، افزایش یابد.

باردهی نهال گردو جمال از همان سال اول آغاز شده و پس بلوغ درخت، ظرفیت باردهی آن، 1/5 تا 2 تن در هکتار برآورد می شود.

?نکته: عمر اقتصادی نهال گردو جمال بیش از 100 سال برآورد می شود.

نهال گردوی جمال z63

برترین مزیت نهال گردو جمال z63

مقاومت نهال گردو جمال z63 در برابر سرما، کم بوده و علی رغم این نکته ی نه چندان مثبت، می توان گفت که در اکثر مناطق کشور از قابلیت کشت و پرورش برخوردار می باشد؛ همچنین این رقم بسیار پربازده بوده که مهم ترین مزیت در خرید نهال گردو جمال z63 به شمار می رود.

نکته: بازدهی محصول نهال گردو جمال در حدود 1/5 الی 2 تن می باشد که در صورت بهره گیری از سیستم های نوین آبیاری (همانند کشورهای پیشرفته) این میزان به 3 الی 4 برابر افزایش خواهد یافت.

محصول این رقم، درشت و همچنین پر مغز نیز می باشد.

ویژگی های نهال گردو جمال z63 در یک نگاه

خاستگاه و منشاء رویشایران
موعد گلدهیزود گل
زمان رسیدن محصولزودرس
میزان باردهی5/1 الی 2 تن در هکتار
سطح عملکردپربار و پربازده
میزان رشد نهالرشد متوسط (به صورت گسترده و باز) – مناسب برای کاشت متراکم
ارتفاع نهال5 الی 9 متر
آب و هوای مناسب برای کاشت نهالمعتدل – مقاومت کم در برابر سرما – قابل کاشت در اکثر مناطق کشور
رقم گرده افشان مناسبرقم نهال گردو دماوند
زمان باردهیاز اولین سال پس از کاشت
مشخصات ظاهری محصولدرشت – بیضی شکل – پوست نازک و کاغذی
وزن گردوی z6312 الی 13 گرم
وزن مغز گردو جمال9/5 گرم
درصد مغز49 درصد
مقاومت در برابر بیماری آنتراکنوزمقاوم
مقاومت در برابر بیماری بلایت گردونیمه مقاوم
کیفیت محصولعالی و پر مغز – طعم مطلوب – مغز به رنگ قهوه ای روشن
عمر اقتصادیبیش از 100 سال

شرایط محیطی مناسب برای کاشت و پرورش

نهال گردو جمال z63 به دلیل مقاومت پایین در برابر سرما، برای کاشت در مناطقی با آب و هوای معتدل مناسب بوده و در اکثر مناطق کشور به خوبی رشد می نماید.

نهال گردو جمال z63

?نکته: وزن مغز گردوی این رقم، همانند سایر ارقام گردو تا حد بسیاری تحت تاثیر میزان بارندگی و آبیاری و همچنین شرایط آب و هوایی منطقه ی کاشت نهال است.

این رقم برای جوانه زنی، نیازمند گذراندن 700 الی 1500 ساعت دمای 5 تا 10 درجه ی سانتی گراد می باشد و قادر به تحمل حداکثر سرمایی در حدود 11- درجه ی سانتی گراد است.
گذراندن دوره سرمایی در طی فصول سرد (پاییز و زمستان) باعث می شود تا باردهی نهال رخ داده و بهترین رشد را داشته باشد.

فاکتورهای محیطی موثر در پرورش نهال گردو

1. خاک مناسب

مناسب ترین اسیدیته یا PH خاک برای کاشت نهال گردو جمال 63z در حدود 6 می باشد؛ خاک منطقه ی کاشت باید از زهکشی خوبی برخوردار باشد، لذا بافت لومی بهترین بافت برای پرورش نهال گردو است.

?نکته: در صورت سفتی و کم عمق بودن خاک، رطوبت در اطراف ریشه نهال راکد شده و شرایط برای پوسیدگی آن فراهم می شود.

نهال گردو جمال

2. آبیاری صحیح

عواملی نظیر سن درخت، تراکم کاشت (نهال گردو جمال z63 به صورت متراکم کاشت می شود)، میزان رشد، سطح عملکرد و شرایط آب و هوایی منطقه ی پرورش نهال، مقدار آب مورد نیاز برای کاشت یک هکتار نهال گردو را تعیین می کند.

?نکته: به طور متوسط 1000 الی 7000 متر مکعب آب برای عملیات آبیاری نهال گردو نیاز بوده و در فواصل زمانی 7 الی 10 روز در قسمت سایه انداز درخت، آبیاری اجرا می شود.

الگوی کاشت و فاصله گذاری

در احداث باغ گردو ایرانی، فواصل کاشت به صورت 10×10 در نظر گرفته می شود اما نهال گردو جمال z63 به علت رشد متوسط برای کاشت متراکم مناسب بوده و با فواصل 6×7 کاشته می شود، که در ازای هر هکتار حدودا 300 اصله نهال گردو خواهیم داشت.

خرید نهال گردو جمال z63

خرید نهال گردو جمال z63

نهال گردو جمال z63 یکی از ارقام نهال گردو ایرانی است که هم در ایران و هم در دیگر کشورهای جهان بسیار بازار پسند بوده و محصول آن، از بهترین و باکیفیت ترین انواع خشکبار به شمار می رود.
در مقایسه با سایر ارقام گردو، گردوی z63 از پر فروش ترین ارقام بوده و مشتریان بسیاری را در بازار داخلی و خارجی به خود جلب نموده است.
نهالستان ارغوان نهال یکی از بزرگترین نهالستان های کشور بوده که به صورت مستقیم و بدون واسطه انواع نهال، از جمله ارقام مختلف نهال گردو را تولید کرده و به فروش می رساند.

جهت خرید محصول مورد نظر خود، آگاهی از قیمت ها و همچنین اطلاع از شرایط فروش با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

Views: 66

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها