هرس درخت گردو

هرس درخت گردو

هرس درخت گردو در رشد و میزان باردهی درخت گردو بسیار مؤثر است. در واقع با هرس مناسب شاخه‌های درخت گردو، به تولید محصول سنگین و حفظ چوب میوه بارده، کمک می‌کنید. زمان هرس درخت گردو و نحوه صحیح انجام آن موضوع مهمی است که باید به آن توجه شود. در این مقاله از نهالستان ارغوان نهال به بررسی تمام نکات هرس درخت گردو یک ساله و هرس درخت گردو چند ساله (Walnut tree pruning) می‌پردازیم. آیا می‌دانید چگونه می توان با هرس کردن میزان محصولات درخت گردو را افزایش داد؟


برای مشاهده انواع نهال گردو و اطلاع از قیمت آن به صفحه خرید اینترنتی نهال گردو مراجعه کنید


زمان هرس درخت گردو

هرس گردو در چه فصلی است؟ هرس درخت گردو موضوع مهم و حیاتی در رشد درخت است و جالب است بدانید که هرس درخت گردو با سایر درختان متفاوت است.

زمان هرس درخت گردو
بهترین زمان هرس درخت گردو

یکی از سوال‌های رایجی که باغداران و کاربران عزیزمان از ما می‌پسند این است که هرس گردو در چه فصلی است؟ فصل هرس درخت گردو؛ تابستان است. از ابتدای تیر تا فصل مهرماه می توان به هرس درخت گردو پرداخت.

چرا فصل زمستان زمان مناسبی برای هرس درخت گردو نیست؟

هرس کردن درخت گردو در زمستان معادل با نابودی درخت است. در این فصل هرس درخت گردو باعث می شود تا آب درخت در مناطقی که برش زده شده یخ بزند و آسیب های زیادی را برای درخت به بار می آورد.
همچنین در زمستان با توجه به این موضوع که میزان رطوبت هوا بیشتر است، فرصت مناسبی برای رشد آفات و قارچ های درخت فراهم می شود و درخت در معرض انواع بیماری ها قرار خواهد گرفت.

روش هرس درخت گردو

در زیر نکات مهم برای انتخاب شاخه‌ها جهت هرس کردن درخت گردو  را ذکر کرده‌ایم:

  • در زمان هرس درخت گردو توجه کنید که به شاخه‌های اصلی که به‌تنه درخت متصل هستند نباید در زمان عملیات هرس کردن دست بزنید. شاخه های فرعی که به شاخه های اصلی متصل هستند را برای هرس کردن انتخاب کنید.
  • شاخه های فرعی که بالای درخت گردو هستند، مانع از ورود نور و هوای مناسب به شاخه های زیرین درخت گردو می شوند. با این شاخه ها عملیات هرس درخت گردو را شروع کنید تا رشد بهتری برای شاخه های زیرین فراهم شود و مواد مغذی به آن ها برسد.
  • شاخه هایی که برای هرس کردن انتخاب می کنید با زاویه 45 درجه برش بزنید. با این کار شاخه های تازه هرس زده شده می توانند مواد مغذی را دریافت کنند و به رشد خود ادامه دهند تا سالم و قوی شوند.
  • توجه کنید شاخه های قطور بیشترین مواد مغذی را از درخت جذب می کنند و فرصتی برای دریافت مواد مغذی و رشد شاخه های جوان تر باقی نمی گذارند. این شاخه ها در صورتی که شاخه اصلی نیستند برای هرس گزینه خوبی خواهند بود.
  • شاخه هایی که حالت انشعابی پیدا کرده اند، در هم فرو رفته اند و امکان رشد بیشتر را ندارند در اولین فزصت هرس کنید تا مواد مغذی به همه قسمت های درخت برسد.
  • شاخه های ضعیف درخت گردو را نیز هرس کنید. این شاخه ها بخشی از مواد مغذی را دریافت می کنند بدون آنکه رشد قابل توجهی داشته باشند.

هرس درخت گردو سه ساله

هرس گردو یکساله

هرس درخت گردو در بعد از سال اول باید سبک انجام گیرد، در واقع زمانی که تنه اصلی درخت گردو دارای حداقل 6 الی 7 عدد شاخه جانبی بود، می‌توان آن را از وسط آن شروع به هرس کرد. به‌شاخه‌های درخت توجه کنید و آن‌هایی که خمیده و ضعیف هستند و مستعد شکنندگی را قطع نمایید. در واقع اگر شاخه‌ای جلو شاخه دیگر را جهت رشد نیز گرفته است را هرس نمایید. این کار منجر به آن می‌شود نهال شما برای باردهی مناسب و رشد عالی آماده شود.

آموزش هرس درخت گردو؛ یکساله

هرس درخت گردو یکساله باید از میانه درخت شروع شود. منظ.ر از میانه جایی‌ست که شاخه‌های فرعی درخت شروع به رشد کرده‌اند. هر شاخه فرعی از درخت گردو بین 1 الی 1.5 متر در زمان هرس باید باشد.

هرس درخت گردو سه ساله

زمانی که می گوییم درخت گردو سه ساله است یعنی سه سال از کاشت نهال گردو گذشته است. برای هرس درخت گردو سه ساله شاخه هایی که به سمت پایین گرایش دارند باید حذف شوند تا تاج درخت بازتر شود. در شاخه هایی که چند شاخه شده اند، شاخه ای که ضعیف تر است باید حذف شود.

شاخه های لیدر را نیز به همان ترتیب که بالاتر توضیح دادیم حذف می کنیم تا شاخه های قوی باقی بمانند و به میزان 60 درصد شاخه ها را می زنیم.

به این نکته دقت داشته باشید که اگر هرس درخت گردو را برای چند سال انجام ندهید دیگر در آن باغ گردو جای سوزن انداختن نخواهد بود و مجبور می شوید تا برای هرس درخت گردو زمان زیادی وقت بگذارید.

هرس درخت گردو ۷ ساله

زمانی که بر روی درخت گردو، تعداد 4 یا 6 شاخه جانبی را مشاهده کردید باید عملیات هرس کردن را آغاز کنید. شاخه هایی که آسیب دیده یا از درخت آویزان شده اند را باید هرس کنید تا برای شاخه های جوان مزاحمتی ایجاد نکنند. هرس نهال گردو موقعیت بهتری را برای رشد درختان فراهم می کند. با نگهداری منظم می توانید باغی سالم و شاداب داشته باشید، بنابراین هر 3 تا 5 سال درختان گردو را هرس کنید.

قبل از هرس هر شاخه، ابزارهای مورد نیاز هرس را ضدعفونی کنید تا بیماری ها از شاخه ای به شاخه دیگر منتقل نشوند. شاخه های اصلی را به هیچ عنوان نشکنید یا آسیبی نزنید مگر اینکه آسیب دیده یا دچار بیماری شده باشند.

هرس درخت گردوی بزرگ

برای افزایش باردهی درخت گردو نحوه کار به این صورت است که باغدار باید هرسال شاخه هایی که بیشترین انرژی را از درخت می گیرند را حدف کند. برای پربار شدن محصولات بهترین زمان هرس در اواخر فصل زمستان است.

هرس درخت گردو؛ در شاخه‌های مرکزی چگونه است

شاخه مرکزی درخت خود را پیدا کرده و شاخه‌هایی که در قسمت بالاتر آن قرار گرفته‌اند را نگه دارید و باقی اضافات را ببرید. این کار باعث می‌شود نور آفتاب به شاخه‌های میانه راحت‌تر برخورد نماید و هوا بهتر به گردش در آید و از خفگی درخت گردو جلوگیری نماید.
توجه نمایید که برخی از شاخه‌های میانی به سمت بالا رشد می‌کنند که در این صورت برای جلوگیری از رشد این شاخه‌ها به سمت بالا و شکل‌گیری ساختار درست درخت گردو در سال‌های اولیه بهتر است به‌وسیله قیچی باغبانی مخصوص این‌کار، آنها را برش دهید.

نحوه هرس درخت گردو؛ به‌صورت اصولی

تمامی شاخه‌هایی که دوتایی شده‌اند و به مدل اصطلاخا چنگالی هستند را هرس نمایید. در واقع سبک شاخه‌های چنگالی باعث ایجاد شکاف در شاخه می‌شود و نیاز به مواد بیشتری برای مغذی شدن دارند و مواد مغذی بیشتری را به سمت خود جذب می‌نمایند و به مانند یک خورنده عمل می‌کنند.

هرس كردن درخت گردو؛ برای شاخه‌های مماس چگونه است؟

یکی از عوامل جلوگیری از رشد درخت گردو به صورت استاندارد، شاخه‌های مورب و مماس بر یکدیگر است. در واقع منظور شاخه‌هایی‌‎ست که از روی یکدیگر عبور می‌کنند و به‌یکدیگر چسبیده‌اند و در واقع مماس بر یکدیگر در موازات هم رشد کرده‌اند.
این مدل شاخه‌ها علاوه بر این‌که جلوی دسترسی به تنه اصلی درخت را می‌گیرند بر روی ظاهر و زیبایی درخت نیز تاثیر منفی دارند. این‌گونه شاخه‌ها را از تنه اصلی درخت قطع نمایید تا نشاط درخت گردو به آن بازگردانده شود.

حرس درخت گردو؛ مشاوره تلفنی

درختان گردو باید هر 3 تا 5 سال یکبار هرس شوند تا امکان رشد شاخه های جوان فراهم شود و ظاهر کلی درخت گردو بهتر شود. درخت گردو تا بیش از 100 سال عمر می کند و مراقبت و مدیریت رشد درخت، کمک می کند تا سالیان متمادی بتوانید از محصولات آن استفاده کنید.
ابزارهای موردنیاز برای هرس درخت گردو، قیچی باغبانی، اره دستی یا برقی است که با توجه به ضخامت شاخه ها انتخاب می شوند. اره برقی برای شاخه های ضخیم لازم است.

نهالستان ارغوان نهال مرکز تخصصی برای خرید انواع نهال گردو است که انواع نهال گردو را با کیفیت و ضمانت بازگشت نهال در سرتاسر کشور ارسال می کند.
برای دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با کارشناسان ارغوان نهال در ارتباط باشید تا راهنمایی های لازم را دریافت کنید. همچنین سوالات خود را در قسمت دیدگاه ها در میان بگذارید تا کارشناسان ارغوان نهال در اسرع وقت به آن ها پاسخ دهند.

 

Views: 1316

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها