کاشت نهال گردو

بهترین زمان کاشت نهال گردو

بهترین زمان کاشت نهال گردو

بین اواخر فصل پاییز تا اوایل بهار بهترین زمان کاشت نهال گردو می باشد ، این امر به علت شرایط خوب خاک و آب ‌و هوا، می‌تواند زمان مناسبی برای کاشت نهال  می باشد. از آن جا ‌که نهال به سرما حساسیت دارد، سعی کنید در زمستان از کاشت ، خودداری نمایید. نهال‌ ها را نیز بلافاصله قبل از اینکه جوانه بزنند، باید در خاک مناسب و مساعد کاشت.

 

مشخصات خاک مناسب برای کاشت نهال گردو

خاک یکی از مهم ‌ترین و مؤثر ترین مواردی است که در تنومندی و باردهی درخت گردو؛ تأثیر فوق‌ العاده‌ای دارد. خاک می‌تواند مواد مغذی موردنیاز گیاه را تأمین کرده و کیفیت محصول را نیز ارتقا ببخشد. خاک مناسب برای کاشتن نهال گردو؛ باید بافت ماسه‌ای ریز داشته باشد تا شرایط را برای پیشروی ریشه مهیا نماید.

در مسیر رشد ریشه نباید سنگریزه و یا رسوبات شن و ماسه باشد، چون ریشه تا عمق سه متری خاک نفوذ خواهد کرد. پی هاش (ph) مناسب خاک نیز باید در حدود 6 تا 6.5 باشد تا درخت گردو، با آن سازگاری پیدا کند. برای اینکه مطمئن شوید خاک از هر نظر برای کاشت نهال گردو، آماده است، بهتر است نمونه‌ای از خاک را به آزمایشگاه برده و با توجه به کمبود مواد مهم مفید در آن، تمهیدات لازم را برای رفع آن‌ ها اتخاذ نمایید

نحوه کاشت

درخت گردو؛ ازجمله درختانی است که به دلیل داشتن مغز گردویی مفید برای بدن، پوست و مو و نیز دارا بودن چوب فوق ‌العاده آن بسیار پرطرفدار است. نهال گردو دارای نژاد هایی مختلفی است که در زمان کاشت نهال گردو؛ بهتر است به فاکتورهایی ازجمله مطابقت وضعیت آب و هوایی منطقه کاشت با نوع نهال، سالم و بدون آفت بودن نهال‌های انتخاب‌شده و … توجه زیادی شود.

ولی در عین‌ حال همه نژاد ها در مورد نحوه کاشت درخت گردو؛ و مراقبت ‌های بعد از آن مشابه می‌باشند و می‌توان این موارد را برای همه آن‌ها تعمیم داد. در زمان کاشت باید به نوع خاک، میزان آبیاری، نحوه هرس کردن و نیز مهم‌تر از همه فاصله بین کاشت درختان گردو، دقت زیادی شود. زیرا گردو؛ مانع رشد درختان دیگر در اطراف خود می‌شود و فضای بسیار زیادی را اشغال می‌کند.

 

.

انواع روش کاشت درخت گردو

بحث را اندکی تخصصی‌تر کنیم و وارد مقوله کاشت درخت گردو شویم. به‌ صورت تخخصی ، کاشت درختان گردو، می‌تواند از دو روش زیر انجام بپذیرد:

تهیه بذر و کاشت آن

در این صورت شما باید بذر گردو مناسب و باکیفیت خریداری کنید، آن را عموما در یک ظرف اب به مدت 72 ساعت تا 1 هفته قرار داده و پس ریشه زدن در ظرف کوچک خاک قرار داده و سپس در خاک باغ بکارید. منتظر شوید تا به اندازه کافی رشد کرده و سپس به محل اصلی کاشت، منتقل کنید. البته این روش چون پردردسر است، چندان توصیه نمی‌شود.

تهیه نهال و کاشت آن

راحت‌ ترین روش برای کاشت درختان گردو است و تنها کافی است که با مراجعه به نهالستان‌ها معتبر مانند ارغوان نهال، نهالی  با کیفیت را خریداری نموده و سپس آماده‌ سازی زمین، آن را کاشته و مراقبت نمایید. البته باید بدانید که کاشت این درخت در باغچه نیز ممکن است، اما به دلیل محدودیت در فضا، ممکن است محصول چندانی نداشته باشد.

ارقام و انواع گردو

اگر به کاشت درخت گردو علاقه دارید، باید بدانید که این محصول، دارای رقم‌ها و گونه های متفاوتی است. به‌ صورت کلی، انواع نژاد گردو را می‌توان به دو دسته ایرانی و خارجی تقسیم‌ بندی نمود. همانطور که پیشتر اشاره کردم، انواع ایرانی با کیفیت‌ تر، پرمحصول‌ تر و پرطرفدارتر هستند. گردوهای خارجی نیز اکثرا پیوندی هستند و از لحاظ اقتصادی به‌صرفه هستند.

انواع نژادهای ایرانی درخت گردو شامل:

گردوی ژنوتیپ کانادایی تیپ 9 ارغوان (تولیدی بهترین نژاد گردو در ارغوان نهال مهندس بابایی)

گردوی دماوند؛

گردوی ضیا آباد قزوین،

درخت گردو تویسرکان

نهال گردوی خوشه ای

گردوی اسمیت و… دیگر ارقام محلی باغات گردو که کشت آنها محدود می باشد.

انواع نژادهای خارجی نهال گردو شامل:

درخت گردو چندلر،

گردو فرنور،

گردوی اسرائیلی ،

گردوی پکان،

گردوی فرانکت،

گردو پدرو ،

گردو کانادایی معمولی

آب و هوای مناسب  پرورش درخت گردو

به‌ صورت کلی، بهترین شرایط برای کاشت نهال گردو، آب و هوای سرد و کوهستانی است؛ اما نه آنقدر سرد که در حد یخبندان باشد و به آن آسیب بزند. از طرف دیگر این درخت برای اینکه بیشترین و باکیفیت‌ترین محصول را داشته باشد، باید در معرض گرما نیز باشد. بهترین دما برای کاشت درخت گردو، از -10 درجه الی 38 درجه سانتی‌گراد است. البته برخی از انواع و رقم‌های این درخت وجود دارند که در برابر سرمای‌ زمستانه، از خود مقاومت بیشتری نشان می‌دهند.

شما همچنین جهت مشاهده لیست انواع نهال گردوی پربار می توانید روی عبارت(خرید نهال گردو) کلیک نمایید

 

نحوه کاشت نهال گردو

برای کاشت نهال گردو؛ باید حفره‌هایی را در خاک ایجاد کنید. فاصله بین این حفره‌ یا چاله ها می‌تواند بین 6 تا 7 متر باشد تا فضای لازم برای رشد ، آماده شود. فاصله بین نهال ‌ها برای کسب انرژی آفتاب و نیز جذب مواد مغذی از خاک بسیار مهم و حیاتی هست. نهال ‌ها باید در عمق بین 5 تا 8 سانتی‌متر در داخل خاک قرار گیرند.

البته چیزی که در کاشت نهال بسیار حائز اهمیت می باشد، انتخاب نهالی مناسب با جغرافیای کاشت شما می باشد. برای مثال در مناطق معتدل تا نسبتا سردسیر، از ارقامی مانند نهال گردو چندلر و فرنور و کانادایی انتخاب می شود.

نحوه کاشت درخت گردو در باغات

برای کاشت درخت گردو، فصل بهار بهترین زمان است. توصیه می‌شود که اگر قصد دارید کاشت را با هدف احداث باغ انجام دهید، از نهال استفاده نمایید. برای کاشت گردو، در گام اول بهتر است تمامی علف‌ های هرز باغ را ریشه‌ کن کنید و خاک را نیز آماده کنید. خاک باید تهویه و زهکشی مطلوب داشته باشد و PH آن نیز بین 6 الی 7 باشد.

از آنجایی که ریشه گردو تا 3 متر هم در خاک فرو می‌رود، بهتر است که خاک کاشت، نرم باشد. هر اندازه که محیط کاشت نورگیرتر باشد، باردهی بهتر خواهد بود؛ از همین روی، توصیه می‌شود که درختان گردو را با فاصله بکاریم. حداکثر فاصله هر درخت، بسته به نژاد آن از 7 متر تا 12 متر باشد. در ارقام قدیمی باغات گردو حداقل 10 متر را در نظر می گرفتند اما در باغات نوین کشاورزی جدید که ارقام پیوندی استفاده می شود، از الگوی کاشت 7 متر مربع استفاده می شود.

 

میزان و نحوه آبیاری نهال گردو

بعد از کاشت نهال های گردو؛ بهتر است آبیاری را شروع کنید. نهال ‌های جوان نیاز به آبیاری ممتد دارند و بهتر است برای رفع کمبود آب  از آبیاری قطره‌ای نیز استفاده شود. هرچه سن درخت بالاتر رود، به علت قوی ‌تر شدن ریشه در جذب مواد معدنی از خاک، مدت ‌زمان و میزان آبیاری نیز کاسته می‌شود. زمانی که درخت گردو دوساله شد، می‌توانید در ماه یک تا سه بار آبیاری را انجام دهید. نکته‌ای که باید توجه شود این است که آبیاری زیاد نیز به ریشه درخت آسیب زیادی وارد می‌کند. بنابراین به تعداد و میزان آبیاری باید بسیار دقت نمایید.

میزان آبیاری درختان گردو، به منطقه و محیط کاشت آن‌ها بستگی دارد. طبیعی است که در مناطق خشک، آبیاری اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. علاوه‌برآن، سن درخت نیز در میزان آبیاری دخیل است. به‌طور کلی، آبیاری این درخت در دوسال اول کاشت، اهمیت زیادی دارد و باید به‌صورت منظم و به مقدار زیاد انجام شود. اما با رشد و بلوغ درخت، این میزان کاهش می‌یابد. در مناطق خشک و گرمسیری، باید آبیاری دستی نیز صورت بگیرد

بعد از کاشت نهال گردو، می‌توان آن را به چند صورت آبیاری کرد: غرقابی، نواری، قطره‌ای، بارانی و بابلر. در آخر باید توجه داشته باشید که در فصل پاییز و به خصوص زمستان، این درخت دیگر نیازی به آبیاری ندارد. توصیه می‌شود که آبیاری درخت بعد از اتمام مهر، متوقف شود؛ زیراکه آبیاری در این دو فصل، باعث آسیب به درخت خواهد شد.

کاشت نهال گردو
کاشت نهال گردو

فصل مناسب هرس کردن نهال گردو

بعد از کاشت نهال گردو و افزایش سن کاشت، باید هرس را انجام دهید. همچنین حذف علف های هرز باید قبل از زمان کاشت گردو؛ و نیز در مدت رشد نهال ادامه داشته باشد. برای هرس کردن درخت گردو زمان مناسب و انتخاب شاخه ‌هایی که باید هرس شوند، اهمیت زیادی دارد. بهترین فصل برای هرس درخت گردو، در فصل بهار و تابستان است. دلایل زیر می‌تواند علل انتخاب این فصل برای هرس می باشد.

زمانی که شاخه برش داده می‌شود، در سطح‌ رویی محل برش شیره‌ای خارج می‌ شود که ناشی از فشار ریشه ‌های قوی درخت به سمت بیرون است

زمانی که در فصل سرد، هرس انجام شود، این شیره یخ‌زده و می‌تواند باعث آسیب به بافت درخت شود. بنابراین نباید در فصل سرد هرس درخت گردو، انجام شود.

یکی دیگر از علل عدم هرس شاخه‌ها در فصل سرد، رطوبت در محل برش درخت و احتمال شیوع بیماری‌ ها و آفات بوده که آسیب جدی به محصول و میوه گردو وارد خواهد کرد.

برای هرس مناسب درخت گردو، ابتدا باید نژاد آن را به خوبی بشناسید و با فیزیک هر نژاد، به خوبی آشنایی داشته باشید؛ زیرا که با توجه به فیزیک هر درخت، باید شاخه‌های خاصی را هرس نمود. هرس موجب می‌شود که درخت اندازه مناسبی داشته باشد، قدرت رشد و باردهی آن حفظ شود.

شاخه‌های خشک و مزاحم حذف و در عوض شاخه‌های تازه جایگزین شوند.برای درختان جوان و میانسال باید انتهای شاخه‌های 3 ساله، و برای درخت‌های بالغ، باید انتهای شاخه‌های 4-5 ساله را برید.

کاشت نهال گردو
کاشت نهال گردو

کود های لازم نهال گردو

کود دهی برای تقویت خاک بسیار ضروری و لازم به نظر می ‌رسد. ولی اینکه چه کودی برای کاشت نهال گردو؛ مناسب است مسئله مهمی می باشد، زیرا کود دهی بیش از نیاز درخت بجای افزایش کیفیت و کمیت محصول، باعث از بین رفتن آن خواهد شد. برای این کار توصیه می‌شود مقداری از خاک را به آزمایشگاه برده تا در آنجا آنالیز های لازم روی خاک انجام شود و میزان فقر مواد معدنی را شناسایی نمایند. سپس بر اساس کمبودهای خاک، کود دهی مناسب را شروع نمایید.

زمان کود دهی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. توصیه می‌شود کود دهی را در فصل بهار و قبل از اینکه گردوهای جدید شروع به رشد نمایند انجام دهید. کود های مهم شامل کود نیتروژن برای تشکیل اسید های آمینه در محصول گردو، کود فسفر برای رشد گیاه و بهبود روند فتوسنتز و کود پتاسیم برای بالا بردن سطح ایمنی در برابر بیماری ‌ها و آفات می باشد

هرجا نیاز به مشاوره داشتین با مشاوران نهالستان ارغوان نهال تماس بگیرید تا راهنمایی های لازم ارائه گردد

 

آفات و بیماری هایی که پس از کاشت درخت گردو را تهدید میکنند

به‌ صورت کلی، درخت گردو بخاطر ویژگی‌هایی که دارد، نه تنها آفت خاصی ندارد، بلکه آفت‌ها را دفع نیز می‌کند. در این میان تنها سنجاب را می‌توان آفت این درخت به شمار آورد. برای مقابله با آن نیز توصیه می‌شود تا شاخه‌هایی که در ارتفاع کمتر از 1 متر قرار دارند را ببریم و به تنه درخت نیز رنگ محافظ بزنیم. اگر درخت باز هم دچار آفات حشره‌ای شد، می‌توانیم از سموم ارگانیک استفاده کنیم.

دفع آفت و بیماری در درخت گردو؛ با توجه به حجم زیاد آن تا حدودی سخت می باشد. بنابراین تا می ‌توانید بهتر است از بروز بیماری های درخت گردو؛ باید پیشگیری نمایید. این آفات غیر از اینکه به محصول آسیب‌زده و کیفیت آن را پایین می‌آورد، برای افرادی که قصد استفاده از چوب درخت گردو ؛ را دارند نیز بسیار ضرر رساننده است؛ زیرا برخی ویروس‌ها و باکتری‌ها در تنه درخت رشد کرده و به آن آسیب وارد می‌کند.

مهم‌ ترین این آفات شامل کرم گردو، کرم میوه، مگس پوست خوار و …می باشند. نکته‌ای که باید توجه زیادی شود، انتخاب نهال قبل از کاشت گردو؛ است که باید در مورد خرید آن دقت زیادی شود تا بدون آفت و بیماری باشد.

قدمت و پیشینه گردو

بسیاری از متخصصان، خاستگاه و ریشه ابتدایی درخت گردو را، خاورمیانه و به خصوص ایران می دانند. در واقع ، این درخت، از ایران به کشورهایی چون یونان و روم انتقال پیدا کرد و بعد از آن نیز به سرتاسر دنیا گسترش یافت.

معروف‌ ترین گردوی موجود در دنیا، به گردوی ایرانی معروف است و بدون شک این موضوع، باعث افتخار ما خواهد بود. امروزه درختان گردو در مقیاس‌ های کلان در، فرانسه، آمریکا، ژاپن، انگلستان، روسیه و چین کشت می‌شود. در ایران، استان‌ها، کرمان، همدان، لرستان و کرمانشاه، بیشترین حجم تولید گردو را دارند.

صادرات و واردات نهال گردو

از نظر متخصصان، تنها نهال گردویی که ارزش اقتصادی دارد در باغات نوین کشاورزی ایده‌آل است، ارقام پیوندی است؛ به همین دلیل، سایر کشورها کاشت نهال گردو از نژادهای ایرانی را ترجیح می‌دهند. در سال گذشته، کشورهایی مثل چین، آمریکا، ایران، ترکیه و مکزیک، به‌عنوان بزرگترین تولید‌کنندگان گردو در جهان شناخته شدند. ایران در این میان با تولیدی بیشتر از 32.000 تن گردو در سال، رتبه سوم را به خود اختصاص داد. گفتنی است که قسمت اعظم این مقدار، همگی به کشورهای متقاضی، صادر شدند.

روش‌های و تکثیر و قلمه زدن درخت گردو

بهترین راه برای تکثیر درختان گردو، استفاده از روش قلمه‌زدن است. قلمه‌زدن اگر به‌صورت اصولی و تخصصی انجام شود، اصلا کار سختی نیست و بسیار هم کارآمد است. برای اینکه قلمه‌زنی موثرتری داشته باشید، بهتر است که شاخه‌ های تازه رشد کرده را برای این کار انتخاب نمایید. البته بد نیست بدانید که تکثیر درخت گردو از طریق دیگری همچون استفاده از بذر، کشت بافت، ریز ازدیادی و یا جنین‌زایی غیرجنسی نیز استفاده کنید.

آموزش پیوندزنی درخت گردو

برای اینکه درخت گردو بتواند به بالاترین درجه رشد و بازدهی برسد و محصولات آن افزایش یافته و کیفیت بهترین داشته باشد، انجام عمل پیوند، بسیار ضروری خواهد بود. پیوند درخت گردو، معمولا به دو روش تاجی و وصله‌ای انجام می‌شود؛ نوع تاجی، بازدهی بهتری دارد و بسیار متداول ‌تر است. متخصصان بهترین زمان برای پیوند درخت گردو را، فصل بهار معرفی کرده‌اند. مراحل پیوند زدن به این درخت را می‌توان در موارد زیر، خلاصه کرد:

آماده کردن پیوندک از چند ماه قبل

انتخاب محل مناسب روز درخت

تمیز کردن سطح روی پوست درخت

ایجاد چند شیار روی پیوندک

ایجاد برش روی درخت متناسب با اندازه پیوندک

گذاشتن پیوندک روی درخت

پوشاندن محل پیوند با پارچه یا پلاستیک

نهال گردو
نهال گردو

انواع روش‌های خشک کردن مغز گردو

بعد از برداشت محصول درخت گردو، برای اینکه بتوان آن‌ها را روانه بازار کرد، لازم است که ابتدا مراحلی را پشت سر گذاشت و به عبارت دیگر، باید گردوها را خشک نمود. خشک کردن گردو، باعث می‌شود که وزن آن ثابت مانده و خالص باشد، به علاوه از فساد و کپک زدن آن نیز جلوگیری می‌شود. قبل از شروع فرآیند خشک کردن، ابتدا باید پوست سبز گردوها را از بدنه ی چوبی گردو جدا کرد و سپس مغز را شست. بعد از این دو کار، گردو را می‌توان به دو روش سنتی و صنعتی، خشک نمود.

خشک کردن مغز گردو
خشک کردن مغز گردو

برای خشک کردن به روش سنتی، معمولا محصول را روی ملحفه پهن کرده و در محیطی که از تابش مستقیم آفتاب دور باشد، قرار می‌‌دهند. هر چند روز یکبار هم گردوها را جا به جا می‌کنند تا از هر طرف به خوبی خشک شوند. از طرف دیگر، در روش صنعتی، معمولا گردوها را در اتاقی مخصوص که کف آن از توری است، قرار می‌دهند. در این اتاق گرم‌کن وجود دارد و گرما به کمک فن، به خوبی جا به جا می‌شود

خواص گردو و مزایای آن به بدن انسان

شناخت درخت گردو، بدون دانستن خواص و فواید محصول آن، ناقص خواهد بود. بی شک، خواص گردو بسیارزیاد است و اگر بخواهیم همه را در کنار هم نام ببریم، باید یک مقاله جداگانه برایش بنویسم. اما اگر به‌صورت خلاصه بخواهم نام ببریم ، باید بگویم که دارای ویتامین‌ها و مواد مغذی زیر است:

 

کلسیم۱۰۰ میلی‌گرم
فسفر۳۸۰ میلی‌گرم
آهن۳ میلی‌گرم
سدیم۲ میلی‌گرم
پتاسیم۵۰ میلی‌گرم
ویتامین آ۳۰ واحد
ویتامین ب ۱۰/۳۵ میلی‌گرم
ویتامین ب ۲۰/۱۲ میلی‌گرم
ویتامین ب ۳۱ میلی‌گرم
ویتامین ث۲ میلی‌گرم

 

گردو در بین آجیل‌ ها، بیشترین میزان آنتی‌ اکسیدان را دارد و از این روی، مصرف آن برای جلوگیری از سرطان بسیار تاکید می‌شود. به‌علاوه این محصول می‌تواند فشار خون را نیز کنترل کرده و از لخته شدن خون جلوگیری کند. مصرف آن سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد و ضد آلزایمز نیز هست.

خرید نهال گردو از ارغوان نهال

نهالستان ارغوان نهال همواره پشتیبان بی ادعای همه مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشد. هرگونه مشاوره و راهنمایی موقع خرید لازم باشد مدیریت نهالستان با اشتیاق منتظر خدمات رسانی به هموطنان عزیز آماده پاسخگویی می باشد. مهندس رسول بابایی کارشناس برتر نهال با شماره های ثبت شده در پایین صفحه آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشد

Views: 423

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها