نهال-گردو-فرانکت1

نهال گردو فرانکت

نهال گردو فرانکت (Francket walnut seedlings)

نهالستان طبیعت سبز بزرگترین نهالستان غرب کشور است. برای استعلام قیمت و خرید نهال گردو فرانکت Francket walnut seedlings با ما تماس بگیرید. از گونه های خارجی نهال گردو؛ “Franquette” می باشد که منشا آن کشور آمریکا می باشد.

نهال گردو فرانکت
فرانکت

مشخصات و خصوصیات نهال گردو فرانکت:

دراحداث باغ گردو یا جوانسازی آن به دلیل اینکه یک سرمایه گذاری صد ساله محسوب می شود،

انتخاب نوع نهال گردو از اهمیت بالایی برخوردار است بیشترین افرادی که قصد خرید نهال گردو دارند در انواع نهال های متنوع که وجود دارد اغلب دچار سردرگمی می شوند در تحقیق بهترین نژاد و گونه برای کاشت در باغ خود اقدام به تحقیق بسیار وسیع می کنند.

در این مقاله هدف ما این است که نهال گردو فرانکت را برایتان معرفی کنیم تا با خیالی راحت بتوانید آن را انتخاب کنید.

این نهال یکی از بهترین نژادهای گردو مخصوص مناطق سردسیری است که می توانید از آن در باغ خود به عنوان گرده افشان یا درخت غالب استفاده نمایید.

نهال گردو فرانکت 2
نهال گردو فرانکت 2

خصوصیات و ویژگی های ظاهری نهال گردو فرانکت و محصول گردو فرانکت:

گردو فرانکت از نظر ظاهری دارای برگ های پهنی است بطوریکه از روی پهنای برگ ها قابل شناسایی از سایر ارقام می باشد میوه درخت فرانکت هم به لحاظ ظاهری شکل تخم مرغ مانند و درشت دارد و دارای محصول پربارده است از نظر گردو هم ، گردو فرانکت دارای مغزی سفید و لذیذ است که در آجیل بسیار مورد پسند واقع شده پوست کاغذی است که این ویژگی مغز گردو فرانکت به راحتی از پوسته ی چوبی جدا گردد.

وزن گردو فرانکت با پوست چوبی آن حدود 14 گرم است که بیشترین وزن آن را مغز گردو فرانکت تشکیل می دهد.

موقعیت اقلیمی مناسب برای پرورش گردو فرانکت:

نهال گردو فرانکت

گردو فرانکت برای اولین بار بوسیله ی یک کشاورز مسن فرانسوی در اوایل قرن نوزدهم میلادی در فرانسه یافت شد و اسم این گردو برگرفته از همان کشاورز به نام فرانکت می باشد.

بعد از پرورش به صورت تجاری ولی به تعداد کم توسط فرانکت رفته رفته این نژاد در بازارهای کشاورزی فرانسه رونق گرفته و به تولید انبوه رسیده بطوریکه تا 65% از اراضی کشاورزی گردو فرانسه زیر کشت گردو فرانکت می باشد.

به دلیل تنوع بیشتر گردو در ایران از کاشت گردو فرانکت در ایران و ورود آن به ایران مدت زمان کمتری می گذرد و هنوز آنطور که گردو فرانکت ارزش شناختن دارد شناخته نشده و به همین دلیل نهال گردو فرانکت در ایران بطور خیلی کم زیر کشت می رود.

از نهال گردو فرانکت در ابتدا به صورت گرده افشان در باغات ایران مورد استفاده قرار می گرفت و هم اکنون نیز به عنوان گرده دهنده ارقام چندلر،فرنور،سنجو،دماوند،هارتلی،هاروارد،تولارو … استفاده می شود.

نهال گردو فرانکت برای ارتفاع بین 700 تا 1300 متر از سطح دریا مناسب است نهال گردو فرانکت به دلیل تحمل سرمای زمستانی تا 21- درجه سانتیگراد و همچنین تحمل گرمای تابستانی تا حدود 38 درجه ی سانتی گراد یکی از گزینه های بسیار عالی برای کاشت در ایران می باشد .

نهال گردو فرانکت 3
نهال گردو فرانکت 3

بهترین و مرغوب ترین خاک برای پرورش نهال گردو فرانکت:

برای بازدهی و باردهی حداکثری بار گردو فرانکت باید خاکی که نهال گردو در آن زیر کشت می شود زهکشی مطلوب انجام گیرد و توجه داشته باشید خاکی که برای کشت نهال گردو فرانکت در نظر می گیرید خاک سبک و آهکی باشد خاک های سنگین و رسی به خصوص درسال اول کاشت نهال گردو فرانکت باعث خفقان ریشه ی نهال و عدم رشد مطلوب ریشه و در نتیجه منجر به خشکیده شدن و یا رشد ضعیف نهال می گردد.

همچنین در نظر داشته باشید که خاک اسیدیته با ph متعادل چیزی در حدود 6 الی 8 داشته باشد در این صورت است که خاک برای رشد نهال با کودهای مناسب و مفید آورده است که با رعایت این موارد باردهی بسیار بالایی خواهیم داشت.

میزان باردهی درخت فرانکت بالغ:

از آنجایی که درخت گردو فرانکت به عنوان رقم گرده افشان کشت می شود به ازای کاشت هر درخت گردو به عمل رسیدن آن در حدود 30 الی 35 کیلوگرم گردوی خشک می توان از هر اصله درخت برداشت نمود در شرایط بینظیر ممکن است این باردهی افزایش یابد.

شرایطی نظیر:

1. کود دهی مناسب به موقع

2. هرس اصولی

مهم تر از همه نگهداری و محافظت از نهال در یک سال اول کاشت ، زهکشی قبل از کاشت نهال و قیم گذاری و….همه نکاتی هستند که در میزان باردهی نهال گردو فرانکت موثرند.

میزان آب مورد نیاز نهال گردو فرانکت:

برای کاشت در منطقه ای که زندگی می کنید طوری برنامه ریزی کنید که حداقل دو الی سه هفته بعد از کاشت گردو فرانکت دمای هوا در محل کاشت بین 15 الی 25 درجه باشد و این نکته را فراموش نکنید که بعد از کاشت نهال خود را آبیاری کنید و آبیاری روزانه در مناطق گرم حتما انجام گیرد و در مناطق سردسیری پس از کاشت و آبیاری اولیه هر سه روز یکبار تا یک ماه آبیاری کنید و بعد از یک ماه آبیاری هفتگی در نظر گرفته شود.

نکته ی قابل تامل این است که با توجه به شرایط گفته شده اگر شما در منطقه ی نیمه گرمسیری اقدام به کاشت نهال فرانکت کنید بهترین موقع برای کاشت نهال فصل پاییز و اگر در منطقه ی سردسیری زندگی می کنید بهترین فصل کاشت نهال گردو فرانکت اوایل اسفند ماه تا نیمه اول فروردین ماه می باشد.

نحوه و زمان هرس درخت گردو فرانکت:

درخت گردو فرانکت را می توان در دو نوبت تابستان و زمستان مورد هرس قرار داد.

هرس زمستانه ی درخت گردو فرانکت هرساله برای حذف شاخه های اضافی و خشک شده و به خاطر باردهی بیشتر در اواخر فصل پاییز یا اوایل فصل زمستان انجام می گیرد . هرس زمستانه باعث رشد بهتر و باردهی بیشتر درخت می شود

هرس تابستانه اغلب به خاطر فرم دهی درخت گردو فرانکت انجام می پذیرد که هرس سالانه ی آن لازم و ضروری نیست و هر وقت احساس نیاز به فرم دهی شد گردو فرانکت را در اواسط تابستان هرس می کنند.

میزان چربی یا روغن موجود در مغز گردو فرانکت:

یکی از معیارهایی که مدنظر خریداران گردو از جمله گردو فرانکت است میزان چربی موجود در مغز این گردو می باشد مغز گردو فرانکت از جمله مغزهای پرچرب است که میزان چربی آن مطلوب و بسیار عالیست و برای برداشت محصول گردو فرانکت اگر قبل از دو هفته از برداشت دمای محیط گردو بین 24 الی 28 درجه سانتیگراد باشد میزان چربی آن به حداکثر ممکن خواهد رسید.

آفات و بیماری های :

درخت گردو فرانکت از نظر بیماری و آفات درختی جز ارقام حساس می باشد که با رعایت و اصول سم پاشی و آفت زدایی می توان از درخت محافظت نمود . بیشترین آمار بیماری شناخته شده گردو فرانکت بیماری بلایت است که متعلق به مناطق مرطوب تر می باشد . به جز مورد یاد شده درخت گردو فرانکت ممکن است آفات و بیماری هایی نظیر گال باکتریایی _ پوسیدگی ریشه _پوسیدگی طوقه _ شانکر باکتریایی_ آنتراکنوز… مبتلا گردد که با شناسایی به موقع و سم پاشی و آنترزدایی می توان جلوی خسارت را گرفت.

نهال گردو فرانکت 4
نهال گردو فرانکت 4

سن باردهی نهال گردو فرانکت:

نهال گردو فرانکت

نهال گردو فرانکت به دلیل شرایط و ویژگی های منحصر به فردی که دارد و شرایط کاشت متفاوت اگر با دقت کامل موفق به مطالعه ی این مقاله گردید و با رعایت مطالب مندرج در این مقاله می توان از باردهی گردو فرانکت نیز کمال استفاده را کرد.

نهال گردوفرانکت معمولا از بین 3 تا 5 سالگی دارای بار گردو می باشد که شما می توانید محصول خود را در فصل جمع آوری محصول جمع آوری کنید ولی بار تجاری و اقتصادی نهال گردو فرانکت از بین 6 سالگی شروع می شود که شما می توانید نتیجه ی شش سال زحمات خود را برداشت نمایید.

نکته ای که قابل تامل است این است که پایه ی نهال پیوندی در میزان رشد و باردهی بسیار موثر است. و توجه داشته باشید که این رقم به عنوان گرده افشان کشت می شود و نباید از این رقم انتظار باردهی بالایی داشته باشید.

فصل مناسب کاشت ومراحل کاشت نهال گردو فرانکت:

یکی از ویژگی های اساسی و اصولی برای کاشت نهال گردو فرانکت حفر گودال می باشد برای این منظور خاک را به عمق 5/1 الی 3 متر عمق خاک را زهکشی کرده و در فصل پاییز البته بهتر است اواسط فصل پاییز برای کاشت نهال گردو فرانکت اقدام نمود که رطوبت خاک در حدود 25 الی 75 درصد زهکشی شده باشد این اقدامات گودالی به عمق 1 متر کنده شود با این شرایط و مطالب گفته شده و رعایت نکات مهم کاشت می توان انتظار داشت که نهال گردو که حالا به درختی بالغ تبدیل شده عمری بالای 50 سال داشته باشد نکته ی مهم و اساسی در کاشت درختان گردو پیوندی این است که حتما باید رعایت شود هنگام کاشت نهال قسمت پیوندی بیرون از گودال و آزاد باشد و در خلاف جهت وزش باد قرار گیرد.

N82853462-72221943

فاصله ی مناسب برای کاشت نهال گردو فرانکت همانند سایر نهال های گردو 6*7 و 7*8 در نظر گرفته شود.

فاصله ی کاشت اصولی نهال گردو فرانکت 7*6 می باشد نهال گردو فرانکت نسبت به هوای گرم و هوای سرد حساس است و دوست دار هوای معتدل می باشد.

عمر مفید نهال گردو فرانکت و عواملی که در عمر گردو و نهال فرانکت موثر هستند:

نهال گردو فرانکت

میزان عمر مفید گردو بستگی به علل و عوامل گوناگونی از زمان کشت نهال دارد زمانیکه نهال گردو فرانکت زیر کشت رفت باید مانند یک طفل نوپا مورد توجه نگهداری قرار گیرد و نکاتی که در هنگام کاشت باید رعایت شود مورد توجه باشد و تا سن دو سالگی باید تمامی نکات گفته شده بکار گیرند پس از این می توان گفت که یک سرمایه گذاری مادام العمر انجام گرفته ،چرا که با رعایت موارد فوق عمر فوق عمر درخت گردو فرانسوی بیش از 50 سال خواهد بود پس از عمر مفید چوب درخت فرانکت تبدیل به کالایی تجاری با ارزش شده که در صنایع چوبی از جمله مبل سازی و مجسمه سازی و پیکرتراشی مورد استفاده قرار گیرد.

خصوصیات ظاهری نهال گردو فرانکت:

یکی دیگر از نهال های گردو دیرگل نهال گردو فرانکت است که این نهال هم مناسب مناطق اقلیمی و آب و هوای سردسیری می باشد ویژگی شاخص نهال گردو فرانکت تحمل سرما زیاد در ارتفاعات و مناطق کوهستانی و کوهپایه ای است که باردهی بسیار بالایی دارد به همین دلیل در باغ هایی زیر کشت می رود که اهداف اقتصادی را دنبال می کنند.

درصد مغز زیاد گردو فرانکت نسبت به پوسته ی چوبی آن ، آنرا از نظر اقتصادی در بین دیگر نهال های گردو اقتصادی تر نموده است مغز این گردو روشن و چرب می باشد ارتفاع درخت بالغ گردو فرانکت 5 الی 7 متر با چتر پهن است که این خود مزیتی است که باعث برداشت آسان محصول نسبت به دیگر درختان گردو می شود.

گره افشان مناسب برای نهال گردو فرانکت چه رقمی دارد؟

نهال گردو فرانکت

با توجه به اینکه این نهال خودش به عنوان گرده افشان عمل می کند به همین خاطر همه ی شکوفه های درخت گردو فرانکت تبدیل به میوه نمی شود ولی با وجود این جای هیچگونه نگرانی نیست چرا که شکوفه هایی با عمل گرده افشان خود تبدیل به میوه گردو فرانکت می شود بسیار زیاد کافی است.

درخت گردو فرانکت خود یک گرده افشان بسیار عالی برای سایر ارقام گردو از جمله هارتلی _ چندلرو پدرو می باشد.

فواید گردو
فواید گردو

اصلی ترین و مهم ترین خواص مغز گردو فرانکت برای سلامتی انسان:

نهال گردو فرانکت

مهم ترین ویژگی که گردو فرانکت را از سایر مغزهای گردو متمایز کرده وجود فسفر در این گردو است بطور کلی گردو فرانکت به فسفر معروف است که موجب عملکرد بهتر مغز انسان می شود علاوه براین ویژگی مغز گردو فرانکت دارای منابع سرشار از گردو امگا 3 و امگا 6 و امگا 9 می باشد که سبب مستحکم شدن فولیکول های مو و همچنین ازدیاد کلاژن سازی پوست می شود . همچنین از خواص دیگر مغز می توان به وجود ویتامین هایی نظیر ویتامین های خانواده B ویتامین E اشاره نمود. که برای بهبهود وسلامتی قلب ، پو.ست ، مو ، گوارش مفید است.

قیمت و خرید نهال گردو فرانکت Francket walnut seedlings
قیمت و خرید نهال گردو فرانکت Francket walnut seedlings

همچنین برای خرید و استعلام قیمت نهال گردو چندلر اقدام نمایید.

معرفی نهال گردو فرانکت از زبان نهالستان طبیعت سبز

 • از این نهال معمولا برای استفاده ای به جز باردهی استفاده می شود این یعنی برای بارور کردن ارقام دیگر توصیه می شود.
 • مناطق مناسبی که این نهال گردو بهتر است کاشت شود از ارتفاعی حدودا 550 تا 1300 متر می باشد.
 • دمای هوای مورد نیاز پرورش گردو در حدود 10 تا 38 درجه ی سانتی گراد می باشد.
 • نهال گردو فرانکت walnut franket نهال مرغوبی است که از فرانسه وارد کشور شده و از کیفیت مناسبی برخوردار است.
 • بذر گردو این نهال هم برای اولین بار نیز در آمریکا کاشته شده است.
 • گرده زایی و گرد افشانی این نژاد درخت گردو؛ بسیار زیاد و مناسب رقم جنسی مناسب درختان تجاری دیگر می باشد.
 • گردوی فرانکت، دارای پوست بسیار نازک و کاغذی می‌باشد؛ این موجب شکنندگی آسان وی برای بیرون آوردن مغز گردو است.
 • ارتفاع نهال گردو فرانکت پیوندی به طور کلی به شش الی هفت متر می‌رسد.
 • جوانه‌های نهال گردو فرانکت به 700 الی 1500 ساعت سرمای زیر 7 درجه نیازمندند تا بتوانند در فصل بهار شکوفه بزنند.
 • با نازک بودن پوست چوبی گردوی فرانکت، جدا سازی مغز گردو از پوست چوبی آنچنان هم دشوار نخواهد بود.

باردهی نهال گردو فرانکت

آغاز باردهی همیشه در نهال گردو دارای اهمیت فراوانی می باشد، از همین رو می بایست بدانید این نژاد گردو در دومین سال پس از کاشت باردهی خود را با چند گردوی جذاب آغاز می نماید. همچنین بهتر است در سال های ابتدایی هرس مناسبی به روی شاخه های آن انجام دهید تا در باردهی های سال اینده با سختی چیدن گردوها مواجه نشوید.

میزان باردهی نهال گردوی فرانکت 60% بیشتر از گونه‌های دیگر است واز نهالهای پر بازده محسوب می‌شود.

بهترین مناطق برای کاشت نهال گردو فرانکت

 • شرایط اقلیمی و آب و هوایی در رشد مناسب گردو فرانکت، تاثیر گذار است.
 • شرایط آب و هوایی مناسب برای درخت گردو غالبا هوای معتدل تا مرطوب و خشک می باشد.
 • خاک های اسیدی و شور برای رشد درختان گردو مناسب و مرغوب نمی باشند همچنین شخم زدن قبل از کاشت می تواند بسیار به نهال ها کمک کند .

زمان و اصول کاشت نهال گردو فرانکت

 1. فواصل کاشت نهال گردو در نوع نهال گردو فرانکت 6 در 7 باشد.
 2. کیفیت مغز درخت گردو تا حدود زیادی به شرایط آب و هوایی مرتبط است. مناسب ترین منطقه جهت پرورش گردو در آب و هوا های سردسیر می باشد. به این دلیل که در چنین محیطی می تواند گردو به ثمر بنشیند زیرا درختان گردو فرانکت هم نیاز سرمایی مشخصی دارد .
 3. با در نظر گرفتن زمین مناسب با خاک زهکشی شده گودال هایی با عمق 1 متر تا 80 سانتی متر حفر می کنید.
 4. فرانکت از رشد نسبتا متوسطی برخوردار می باشند و فاصله ی مناسب کاشت این نهال می بایست رعایت شود .
 5. برای این نمونه فاصله مناسب را تا 7 متر نیز در نظر می گیرند. گردو فرانکت در خاک سبک و آهکی رشد خوبی دارد.
 6. خاک نسبتا و عدم توجه به عمق مناسب در زمان کاشت باعث انواع بیماری و افات در این نهال می شود .

همچنین برای آشنایی با  گردو کلیک کنید: ویکی پدیا

به خاطر تاثیر سالانه نوسانات بازار روی هزینه های تهیه و نگهداری نهال های میوه امکان ذکر قیمت وجود ندارد. اما برای استعلام قیمت نهال گردو فرانکت ، همکاران ما در نهالستان طبیعت سبز از طریق تلفن های تماس ذکر شده در خدمت شما هستند. شما می توانید با اختصاص یک سرمایه مناسب مرغوب ترین و پر بازده ترین نهال های بادام را تهیه کنید.

نهالستان طبیعت سبز

مجموعه تولیدی نهالستان طبیعت سبز با مدیریت مهندس محرمی در آذربایجان غربی شهرستان میاندوآب خدمات گسترده ای را به باغداران عزیز ارائه مینماید. تولید نهال ، تکثیر نهال ، اصلاح نهال و فروش انواع نهال و بذر میوه در انواع مختلف و عرضه انواع درختچه و نهال های تزئینی مثمر و غیر مثمر در این مجموعه باعث گردیده به یکی از بزرگترین نهالستان های کشور تبدیل گردد.

این نهالستان (نهال فروشی) با دریافت مجوز های مختلف تولید نهال زیر نظر جهاد کشاورزی فعالیت میکند، این نهالستان جهت رقابت سالم با دیگر رقباء نهال های یک ساله ، دو ساله و سه ساله با کیفیت خود را با بهترین قیمت نهال و با خدمات پس از فروش نهال ارائه می نماید، نهالستان طبیعت سبز آماده همکاری با ارگانهای محترم و باغداران عزیز به صورت کلی و جزئی می باشد.

 •  مشاوره رایگان از خرید تا برداشت نهال
 •  نهال ها دارای ضمانت تعویض و بازگشت
 •  نهال ها دارای مجوز از جهاد کشاورزی
 •  خرید با بهترین قیمت و بدون واسطه
ارتباط با مجموعه نهالستان طبیعت سبز

خرید نهال گردو فرانکت

محصولات نهال گردو:

خرید نهال گردو

https://nahalbuy.com/product/%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%84-%da%af%d8%b1%d8%af%d9%88-%da%86%d9%86%d8%af%d9%84%d8%b1/embed/#?secret=s7kAGjwLZ7#?secret=8VdCprVxXB
https://nahalbuy.com/product/%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%84-%da%af%d8%b1%d8%af%d9%88-%d9%81%d8%b1%d9%86%d9%88%d8%b1/embed/#?secret=qmSmVMtbgU#?secret=Mip7n7wtwt
https://nahalbuy.com/product/%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%84-%da%af%d8%b1%d8%af%d9%88-%d9%81%d8%b1%d9%86%d9%88%d8%b1/embed/#?secret=qmSmVMtbgU#?secret=Mip7n7wtwt
https://nahalbuy.com/product/%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%84-%da%af%d8%b1%d8%af%d9%88-%d9%be%d8%af%d8%b1%d9%88/embed/#?secret=fpet5l7MZT#?secret=UbfQOgjn0s
https://nahalbuy.com/product/%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%84-%da%af%d8%b1%d8%af%d9%88-%d9%be%da%a9%d8%a7%d9%86-%d8%a2%d9%85%d8%b1%db%8c%da%a9%d8%a7%db%8c%db%8c/embed/#?secret=EDCLBv0Uy9#?secret=UTJu46aCMH
https://nahalbuy.com/product/%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%84-%da%af%d8%b1%d8%af%d9%88-%d8%aa%d9%88%db%8c%d8%b3%d8%b1%da%a9%d8%a7%d9%86/embed/#?secret=iA0b0aIXX6#?secret=6o3EjFSntv
https://nahalbuy.com/product/%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%84-%da%af%d8%b1%d8%af%d9%88-%d8%ae%d9%88%d8%b4%d9%87-%d8%a7%db%8c/embed/#?secret=ytsL2iOPx4#?secret=qoKq0F6Rmv
https://nahalbuy.com/product/%d9%86%d9%87%d8%a7%d9%84-%da%af%d8%b1%d8%af%d9%88-%d8%ae%d9%88%d8%b4%d9%87-%d8%a7%db%8c-%d9%81%d8%b1%d8%a7%d9%86%d8%b3%d9%88%db%8c/embed/#?secret=oLxPfQKIgT#?secret=qf931losOy

Views: 0

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها