ارغوان نهال
ارغوان

 

 

هرآنچه که باید درمورد نهال بادام بدانید

منشا درخت بادام کشور ایران می باشد خرید نهال بادام بعدها به دلیل داشت گزومورفی بالا مورد استقبال کشورهای اروپایی قرارگرفت نهال بادام از جمله نهال های مثمری می‌باشد که ارقام مختلفی دارد،که بعضی ازارقام نهال بادام به دلیل تولید محصول خوشه ای و بازارپسند جزء ارقام تجاری به حساب می آیند که در ادامه بیشتر توضیح خواهیم داد.

میوه حاصل از نهال بادام دو پوست دارد یکی سبز و دیگری پوستی چوبی حالا این پوست چوبی می‌تواند سنگی یا کاغذی باشد. زمان برداشت محصول بادام، پوست سبز چسبیده به پوست چوبی به راحتی جدا می‌شود. با فشار آرام دست، پوست بادام ‌ کاغذی می‌شکنند و از مغز بادام جدا می‌شوند.

البته در هنگام خرید نهال کمال دقت را داشته باشید که نهالی با اصالت خرید کنید جهت خرید نهال بادام با ضمانت اصالت می توانید به نهالستان های معتبری چون ارغوان نهال مراجعه کنید.

میوه حاصل نهال بادام دارای ارزش غذایی بسیاری می‌باشد، این میوه دارای ظاهری کشیده می‌باشد و بیضی شکل است. مغز بادام نیز دارای پوست نازک است و قسمت گوشتی سفید رنگی دارد.

میوه نهال بادام اواخر شهریوربرداشت می شود برخی ارقام بادام زودرس هست که زودتر برداشت می شوند. درخت حاصل از نهال بادام مانند درختچه رشد کمی دارد و پاکوتاه محسوب می‌شود و مراقبت زیادی نیاز ندارد.

در هنگام خرید نهال به تمام ویژگی‌های مختلف آن توجه کنید برخی ارقام جنبه زینتی، برخی جنبه اقتصادی و برخی جنبه دارویی دارند..

درخت بادام پا کوتاه می‌باشد و در اکثر مناطق توانایی رشد و عملکرد را دارد. محصول حاصل از نهال بادام دارای ارزش غذایی بسیار بالایی می باشد. نهال بادام برای رشد و باردهی مناسب به آبیاری، کوددهی، هرس و نور مناسب نیاز دارد و در اکثر مناطق سردسیر،نیمه سردسیر ،معتدل و گرمسیر قابل کشت هست، یکی از مهمترین مزایای نهال بادام مقاومت بالای آن به کم آبی است به طوری که در بسیاری از مناطق اگر بارش سالانه بالای 500میلی لیتر باشد نهال بادام قابلیت کاشت به حالت دیم را دارد اما اگر میانگین باردندگی سالانه مابین 300تا 500 باشد بهتر است درخت بادام در ماه های گرم سال آبیاری شود.

کشت نهال بادام به صورت دیم یا مقاوم بودن آن در برابر کم آبی یکی از ویژگی های مثبت این نهال می باشد از دیگر ویژگی های بارز نهال بادام می توان به مقاومت بالای آن در برابر خاک های نیمه شور و آهکی اشاره کرد جهت آشنایی با ارقام نهال بادام اصلاح شده و خرید نهال بادام مقاوم د ر برابر کم آبی و خشکسالی ادامه با ما همراه باشید.

خرید ارقام نهال بادام:

همانطور که می دانید تنوع نهال بادام بسیار زیاد است و هر کدام مناسب برای منطقه ای خاص از نظر اقلیم آب و هوایی می باشند.همچنین از نظر میزان باردهی ،مغز و پوست میوه تفاوت هایی با یکدیگر دارند جهت خرید نهال بادام می توانید به نهالستان معتبر و بزرگ ارغوان نهال مراجعه کنید زیرا این مجموعه بیش از 20 نوع نهال بادام با ارقام مختلف و دارای شناسنامه تولید می کند.

نهال بادام هایی که در این مجموعه تولید می شوند و بسیار پرفروش و پرطرفدار می باشند نهال بادام آذر،مامایی،فرانیس،تونو،نان پاریل،فراستار کلون،سوپرنوا و … می باشد جهت خرید نهال بادام نیمه سنگی ،سنگی و کاغذی و انتخاب رقم مناسب با کارشناسان رویال نهال در ارتباط باشید.تا ضمن انتخاب و خرید نهال بادام مناسب از پشتیبانی های پس از فروش این مجموعه بهره مند شوید.

قیمت نهال بادام:

قیمت نهال بادام با توجه به نوع رقم نهال و کیفیت نهال می تواند متفاوت می باشد.در نظر داشته باشید قیمت نهال بادام های پربار ،دیرگل و خوشه ای ممکن است کمی بالاتر از ارقام متوسط گل باشد.

اگر قصد خرید نهال بادام دیرگل و خوشه ای را داشته باشی بهتر است قبل از خرید با کارشناسان مجموعه ارغوان نهال در ارتباط باشید تا بتوانید بهترین انتخاب ر داشته باشید.

گرده افشان بادام:

اکثر درختان بادام خودناسازگار می باند و برای میوه دهی نیاز به رقم گرده افشان مناسب و زنبور عسل به عنوان انتقال دهنده گرده دارند به همین دلیل اگر عملیات گرده افشانی در درخت بادام به نحو مطلوب انجام نشود سبب کاهش عملکرد و باردهی نهال بادام خواهد شد بنابراین گرده افشانی و باروری درختان بادام مسئله بسیار مهمی می باشد که در هنگام احداث باغ بادام باید بدان توجه داشته باشیدلازم به ذکر است که تنها کاشت رقم گرده افشان مناسب کنار نهال بادام به تنهایی کافی نمی باشد لذا گرده افشانی و انتقال گرده شکوفه های درخت بادام توسط زنبور عسل صورت می گیرید به همین سبب قرار دادن 4یا5 کندوی زنبور عسل در یک هکتار باغ بادام سبب بهبود عملیات گرده افشانی درختان بادام خواهد شد در نتیجه میزلن باردهی درخت بادام افزایش خواهد یافت.جهت خرید نهال بادام برای گرده افشانی با کارشناسان مجموعه ارغوان نهال در ارتباط باشید.

اقلیم مناسب کاشت نهال بادام:

اقلیم و آب و هوایی که برای کاشت نهال بادام در نظر گرفته می شود باید آب و هوای مدیترانه ای با تابستان های گرم و خشک و زمستان های معتدل داشته باشد در نظر داشته باشید که نهال بادام با آب و هوایی با رطوبت بالا میانه ی خوبی ندارد پس بهتر است از کاشت نهال بادام در مناطق پست و جلگه ای با سطح ارتفاع از دریای 500متر خودداری کنید تا به نتیجه دلخواه برسید در واقع می توان گفت با شناسایی عوامل محیطی طبق خواسته نهال بادام می توان رشد و باردهی آن را به حداکثر رساند پس اگر بهترین نهال بادام را در اقلیم نامناسب کشت کنید نباید انتظار راندمان بالایی از درخت بادام داشته باشید.لازم به ذکر است نهال بادام نسبت به نهال های هسته دار و دانه دار مقاومت کم تری در سرمای زمستان دارد اما با کاشت ارقام مقاوم و اصلاح شده می توان بهترین نتیجه را از کاشت نهال بادام در مناطق سردسیر بگیرید.

نهال بادام تا حدودی به کمینه وبیشینه سرما و گرما مقاوم می‌باشد بیشترین دمای قابل تحمل برای نهال بادام در تابستان38درجه و کمترین دما در تابستانمنفی15 درجه می باشد.درخت بادام در مناطقی با سطح ارتفاع 700تا2500متر از سطح دریا بهتیرین رشد و باردهی را دارد بنابراین می توان گفت اکثر اقلیم های آب و هوایی ایران به غیر ازسواحل دریای خزر،عمان،خلیج فارس و بندرعباس مناسب کاشت نهال بادام و احداث باغ بادام می باشند.

خصوصیات درخت بادام:

ویژگی های ظاهری نهال بادام سبب کشت این نهال به صورت دیمی شده است شکل برگ‌های نهال بادام به شکل سوزنی می‌باشد و دارای شیارهایی در اطراف برگ‌ها می‌باشد نهال بادام به دلیل داشتن برگ های چرمی شکل و ریشه عمیق (ریشه درخت بادام تا عمق3 متری در خاک نفوذ می‌کنند)مقاومت بالایی در برابر خشکی پیدا کرده است. گل‌های نهال بادام رنگ صورتی مایل به سفید می‌باشد بروی شاخه‌ها ظاهر می‌شوند. گلدهی در فصل بهار می‌باشد و زمان ان بسته به رقم مورد نظر متغییر است که منظره خیلی زیبایی به طبیعت می‌دهد…

نیاز سرمایی نهال بادام:

با توجه به توضیحات، نهال بادام مناسب مناطق معتدل و سردسیرو گرمسیر است و برای عملکرد بهتر باید نیاز سرمایی آن برطرف شود. نیاز سرمایی ارقام نهال بادام بین 100 تا 500 ساعت سرما در مای 6 درجه سانتی گراد زیر صفر می‌باشد جوانه های درخت بادام برای جوانه زنی مجدد در بهار ورفع خواب زمستانی نیازمند این دوره سرما می باشند پس دقت داشته باشید در مناطقی که این میزان سرما در زمستان وجود نداشته باشد درخت بادام عملکرد ضعیفی خواهد داشت.

بهترین نهال بادام برای مناطق سردسیر:

نهال بادام دیرگل:

بادام کاغذی فرانیس کلون 435: این نهال بادام جز ارقام دیرگل و مقاوم به سرما می‌باشد که باردهی فوق العاده بالایی دارد و باردهی این نهال بادام کاغذی به حالت خوشه‌ای است و به دلیل دیرگل بودن مناسب کاشت در مناطق کوهستانی با سرمای بهاره می باشد. همانطور که اشاره شد پوست محصول حاصل این رقم نهال بادام کاغذی می‌باشد و با فشار دست به راحتی می‌شکند به همین دلیل نهال بادام کاغذی جز ارقام تجاری و اقتصادی می باشد.جهت خرید نهال بادام کاغذی با کارشناسان مجموعه ارغوان نهال در ارتباط باشید.

بادام تونو: نهال بادام تونو نیز جز ارقام دیررس و مقاوم به سرما می‌باشدو محصول حاصل از نهال بادام تونو دارای پوست سنگی می باشد به همین دلیل نهال بادام تونو مناسب برای مناطقی که پرندگان از میوه بادام تغذیه می‌کنند و به باغ بادام خسارت می‌زنند است. کاشت بادامی که میوه آن سنگی می‌باشد و پرندگان نمی توانند به محصول آن آسیب برسانند.جهت خرید نهال بادام سنگی به مجموعه ارغوان نهال مراجعه نمایید و ضمن خرید نهال با قیمت مناسب از مشاوره های رایگان این مجموعه بهره مند شوید.

بادام سهند وشکوفه: این دو رقم نهال بادام جز ارقام خاص دیرگل می‌باشند که به عنوان گرده افشان برای ارقام دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند. پوست میوه حاصل این ارقام بادام چوبی و با وجود گرد افشان بودن خود دارای تناژدهی قابل توجهی می‌باشد.

بسیاری از ارقام دیگر نهال بادام موجود می‌باشد که برای اطلاع از ویژگی‌های نهال و مناطق مناسب کاشت در همین صفحه میتوانید ببینید تا رقم مناسب را برای کشت انتخاب کنید.خرید نهال بادام گرده افشان جهت گرده افشانی ارقام نهال بادام از مراکز تولید کننده عمده نهال بادام امکان پذیر است.

کاشت نهال بادام:

قبل خرید نهال بادام حتما به موارد زیر توجه کنید:

• با توجه به اینکه انواع نهال بادام از نظر، زمان باردهی، شرایط آب و هوایی مناسب رشد، مراقبت‌های لازم، میانگین وزن میوه، و حتی عمر اقتصادی با هم متفاوتند. باید با مشاوران مجرب درباره خرید نهال مناسب منطقه خود مشورت کنید.

• بسیار مهم است که نهال بادام را از کدام مرکز خرید می‌کنید، چرا که مواردی مثل نوع بذر اولیه، نوع پایه، نحوه نگهداری و رشد تاثیر بسزایی در نحوه کیفیت و عملکرد محصول درخت بادام دارد.

حتما دقت کنید اگر قصد خرید نهال بادام دارید گواهی دار و شناسنامه دار باشند، امکان دارد نهال مرغوب به شما تحویل ندهند و در آینده میوه حاصل ازنهال بادام پوک باشد یا مغز ان طعمی تلخ داشته باشد.

نهال بادامی که قصد خرید دارید به خوبی بررسی کنید تا بیماری یا شکستگی یا زخمی روی تنه یا شاخه‌ها نباشد. همچنین جوانه‌های نهال بادام را بررسی کنید تا حتما در خواب باشند، لذا هنگام کاشت نهال باید جوانه‌ها در دوره خواب باشند.

با دست خود آرام تنه نهال را تکان دهید تا از اتصال دقیق ریشه به تنه مطمئن شوید.

ریشه های نهال بادام خریداری شده باید کاملا سالم و عاری از آفت ، بیماری ، سفیدک و پوسیدگی باشند. نکته مهم درباره ریشه بادام این است که وجود یک ریشه اصلی کافی نمی باشد و برای پایداری بهتر نهال بادام تعداد متعددی ریشه در اطراف ریشه اصلی نیاز است( در واقع دارای ریشه مویی باشند).

نکته : برای داشتن باغ بادام پرسود تنها خرید نهال بادام سالم کافی نیست بلکه مراقبت و نگهداری بعد از کاشت بسیار حائز اهمیت است.

کاشت نهال بادام:

جهت کاشت نهال بادام چاله ای عمیق و پهن به عمق و قطر 70*70 حفر کنید ، سپس خاک داخل گودال را با کود حیوانی پوسیده مخلوط کنید ( طوری که مستقیم به ریشه نهال برخورد نکند) سپس نهال بادام را داخل گودال قرار دهید به صورتی که ریشه توانایی رشد داشته باشد. خاک اطراف نهال بادام تازه کاشته شده را خوب پاکوب کنید تا کامل هوای داخل خاک گرفته شود، و حتما در همان روز آبیاری شوند( روز اول آبیاری بسیار حائز اهمیت می‌باشد بخصوص برای نهال‌ بادام) دقت داشته باشید محلی که می‌خواهید نهال بکارید خوب نورگیر باشد(همه باغداران عزیز می‌دانند که قبل از اقدام به حفر گودال برای کاشت نهال زمین باید شخم زده شود تا خاک کامل نرم باشد.) ابیاری نهال بادام کاشته شده بلافاصله بعد از کاشت کمک شایانی به تحقق ریشه نهال بادام در خاک می‌کند. درصورت آبیاری غرقابی حتما برای نهال بادام تشتک ایجاد کنید تا طوقه نهال دچار پوسیدگی نشود.

فاصله مناسب کاشت نهال بادام:

فاصله کاشت مناسب و استاندارد بین نهال‌های بادام نکته‌ای خیلی مهم است که باید رعایت شود، فاصله مناسب کاشت انواع نهال بادام متفاوت است ولی بطور میانگین بهترین فاصله را 4 * 4 در نظر می‌گیرند. در واقع فواصل کاشت نهال بادام مربعی می‌باشد با رعایت این فاصله کشت می توان در هکتار 625 اصله نهال بادام کشت کرد.رعایت فاصله مناسب ارقام نهال بادام هنگام کاشت امری بسیار مهم است چرا که باعث سهولت عبور ماشین‌های کشاورزی از بین ردیف‌های می‌شود و همچنین ریشه هر نهال بادام فضای کافی برای رشد و استفاده از مواد مغذی خاک دارد. درصورتی که فاصله مناسب کاشت نهال بادام رعایت نشود ریشه‌ها در رقابت با هم برای دریافت مواد غذایی خواهند بود و مواد مغذی برای هر نهال کافی نخواهد بود و رشد آنها به کندی صورت خواهد گرفت. رعایت فاصله مناسب کاشت نهال بادام برای نورگیر بودن نیز مفید می‌باشد و نهال‌های از نور کافی برخوردار می‌شوند.

بهترین زمان کاشت نهال بادام:

بهترین و مناسب ترین زمان برای کاشت نهال بادام همانند سایر نهال های میوه هنگام خواب زمستانه می باشد بهترین زمان کاشت نهال یادام در ایران از آذر ماه تا اوایل فرودین ماه است البته بهتر است بدانید تعین بهترین زمان کاشت نهال بادام مستلزم آگاهی از اقلیم آب و هوایی منطقه می باشد د رواقع به بیان دیگر می توان گفت بهترین زمان کاشت نهال بادام در مناطق سردسیر اسفند ماه و در مناطق معتدل و نیمه سردسیر اواخرفصل پاییز می باشد اگر نهال بادام یا هر نهال دیگری در فصل مناسب کاشته نشود گیرایی مورد انتظار را نخواهد داشت. فصل مناسب کاشت نهال بادام قبل از فصل بهاروقبل از بیدار شدن جوانه‌ها می‌باشد پیشنهاد می شود خرید نهال بادم را به زمان کاشت موکول نکنید و چند ماه قبل اقدام به خرید نهال بادام و آماده سازی زمین اقدام کنید.

خاک مناسب نهال بادام:

نهال بادام از جمله درختان مقاومی می باشد که قابلیت کاشت در خاک های آهکی و نیمه شور را دارد خاک مناسب برای کاشت نهال بادام خاک شنی لومی و لومی شنی می‌باشد یعنی خاکی که نه خیلی شنی باشد نه خیلی رسی در واقع ما بین این دو باشد. خاک‌های لومی برای سطح زیر کشت بادام بهترین خاک می‌باشد که عملکرد نهال بادام را افزایش می‌دهند که بهترین محصول از انها تولید می‌شود. در این خاک‌ها نفوذ پذیری و اب در خاک بهتر صورت می‌گیرد وتهویه بسیار مناسب است.زهکشی خاک‌های لومی شنی مناسب است و باعث می‌شود ریشه حالت مناسبی در خاک داشته باشد و از پوسیدگی یا خفه شدن ان جلوگیری شود. در خاک‌های سنگین که زهکشی اب مناسب نیس نهال دچار پوسیدگی ریشه و طوقه می‌شود درخت بادام از خاک های سنگین و رسی گریزان است اما قابلیت کاشت در خاک های سنگلاخی را دارد.همانطور که می دانید ریشه درخت بادام تا عمق3متر رشد می کند .درخت بادام از جهت خاک درخت کاملا قانعی می باشد به طوری که در خاک های آهکی نیز قابلیت کاشت و رشد را داد درخت بادام تا30درصد آهک خاک را تحمل می کند همچنین نهال بادام تا حد 4 میلی موس شوری خاک را می‌تواند تحمل کند.اسیدیته مناسب خاک برای پرورش نهال بادام 5/5تا5/8می باشد.پی اچ خاک ایران بالاست و حالت قلیایی دارد اما برای کاهش حالت قلیایی خاک راهکارهایی وجود دارد که سبب تسهیل در جذب مواد غذایی توسط ریشه نهال بادام شود.

نهال بادام خاک‌های خیلی مرطوب را نمی‌پسندد. مناطق معتدل و تابستان‌های گرم و خشک برای کاشت نهال بادام مناسب است. و به هیچ عنوان کاشت نهال بادام در مناطق مرطوب پیشنهاد نمی‌شود.

آبیاری درخت بادام:

درختان بادام به دلیل داشتن ریشه قوی در برابر کم آبی و خشکسالی مقاومت است اما این بدان معنا نیست که به درخت بادام باید کم آب داد درخت بادام در زمان میوه دادن باید به اندازه کافی آبیاری شود تا بتواند بهترین محصول را داشته باشد.درخت بادام تا حدودی شوری آب را نیز متحمل است به طوری که تا1000میکروموس را می تواند تحمل کند.اولین آبیاری نهال بادام 2هفته بعد از اتمام بارندگی زمستانه می باشد بهتر است آبیاری نهال بادام در زمین های کم عمق و شنی با دفعات بیشتری انجام شود.اصولا نهال جوان بادام و تازه کاشته شده نیاز آبی بیشتری نسب به درختان بزرگ تر و مستقر یافته دارد.میزان آبیاری نهال بادام با توجه به میزان بارندگی 10 تا 12 روز یکبار می باشد نکته ای که در زمان آبیاری درخت بادام باید دقت داشته باشید خودداری از آبیاری درخت بادام در زمان گلدهی می باشد آبیاری درخت بادام در زمان گلدهی سبب ریزش گل و میوه خواهد شد.

برای آبیاری مناسب نهال بادام و درخت کامل ان توجه داشته باشید که با توجه به سن و پایه نهال ابیاری ان نیز متفاوت می‌باشد. اگر بادام روی پایه تلخ پیوند خورده باشد نیاز آبی ان کم است و به جرعت می‌توان گفت حالت دیمی نیز جواب می‌دهد. البته توجه داشته باشید در صورت کشت نهال بادام به حالت دیمی سال‌های اول و دوم در فصل رشد یعنی اردیبهشت تا مرداد حتما نهال‌های جوان را آبیاری کنید.

آبیاری درخت بادام در ماه‌های مختلف:

اسفند تا اردیبهشت زمانی که نهال در حال جوانه‌زنی می‌باشد و در حال رشد است نیاز آبی نهال بادام زیاد است تا رشد بهتری داشته باشد. میزان تعیین مقدار آب نهال بادام بسته به شرایط اقلیمی و بارندگی منطقه می‌باشد، در مناطق گرمسیر، توصیه می‌شود هفته‌ای یکبار، در مناطق سردسیر،10 روز یکبار نهال بادام خود را آبیاری کنید.

بهترین روش آبیاری نهال بادام:

آبیاری قطره ای می باشد، زیرا باعث صرفه جویی در استفاده اب می‌شود و هم اینکه مقدار آن کنترل شده می‌باشد و ریشه نهال بادام دچار خفگی یا پوسیدگی نمی‌شود. علاوه بر این نکاتی که درباره آبیاری عنوان کردیم با توجه به نیاز نهال و درخت بادام منطقه مورد کشت ان باید آبیاری را انجام دهید. البته ناگفته نماند به روش‌های غرقابی، کرته‌ای، و بایلر نیز می‌توان نهال بادام را آبیاری کرد.

کوددهی نهال بادام:

توصیه می‌کنیم برای بالا بردن سرعت رشد نهال بادام و رشد ریشه این نهال بهتر است مسئله کوددهی نهال بادام را جدی بگیرید. از انجایی که درختان بادام سریع نمی‌توانند به عناصر پاسخ دهند باید زمان سپری شود تا به تغذیه و کوددهی پاسخ دهد. بنابراین عمل کوددهی و تغذیه دهی باید بصورت مدوام صورت گیرد با این روش می‌توانید بالاترین عملکرد باردهی را در هکتار داشته باشید. برای افزایش رشد نهال بادام و میزان باردهی استفاده مداوم از هیومیک اسید بسیار توصیه می‌شود. استفاده از هیومیک اسید 30 تا 40 درصد باردهی را در سال افزایش می‌دهد.

کوددهی نهال‌های بادام ارتباط مستقیمی با خاک مورد نظر دارد چرا که در خاک‌هایی که حالت قلیایی دارند کود‌های هیومیک و گوگردی توصیه می‌شود و در خاک‌هایی که حالت شوری دارند دسالین برای کاهش شوری استفاده می‌شود. برای جلوگیری از ایجاد اختلال برای همزمانی استفاده از کود‌ها حتما با کارشناسان مجرب ارغوان نهال در تماس باشید و با توجه به آنالیز خاک اقدام به کوددهی کنید.

استفاده از کودهای حیوانی برای درخت بادام سبب متعادل ساختن پی اچ خاک می شود در نتیجه عناصر غذایی موجود درخاک راحتتر در اختیار ریشه نهال بادام قرار می گیرد.از عناصر پر مصرف توسط درختان بادام می توان به ازت،پتاس،فسفر و کلسیم می توان اشاره نمود البته در برنامه کوددهی درختان بادام عناصر ریزمغذی چون کلر،روی،آهن و بر نیز نباید فراموش شوند توصیه می شود قبل از استفاده از هر نوع کوددهی درختان بادام خاک مورد آنالیز شیمیایی قرار گیرد..

سم پاشی نهال بادام:

انواع شته که باعث پیچ خوردگی برگ درخت بادام می شود(سموم کارساز سیستمیک،پریمیکارب،)کرم طوقه وریشه نهال بادام ( استفاده از اب یخ زمستانه ،سموم کارساز:دیازینون،تیودیکارب)انواع شپشک های درخت بادام (استفاده از روغن پاشی زمستانه،دیازینون،دورسبان)انواع کنه درخت بادام (سم پاشی زمستانه استفاده از سموم ابامکتین،نیسورن)

میزان باردهی درخت بادام:

عوامل تاثیر گذار در باردهی نهال بادام،خاک،آب ،دما و نور می باشد:

اگر تمام این عوامل در بهترین شرایط خود باشند باردهی بادام به بیشترین حد خود خواهد رسید. در شرایط ایده‌آل رسیدگی باردهی درخت بادام بین 3 تا 4 تن درهکتار می‌باشد. البته این میزان باردهی با توجه به پوست بادام متفاوت است.میزان باردهی درخت بادام در حالت دیم10تا 15 کیلوگرم می باشد این درصورتی است که میزان باردهی درخت بادام پوست کاغذی فرانیس در صورت آبیاری حدودا15 کیلوگرم و میزان بادرهی بادام تونو 30کیلوگرم می باشد این در صورتی می باشد که میزان باردهی بادام آذر 20 کیلو و میزان باردهی بادام مامایی 20تا25 کیلو می باشد.بنابراین می توان گفت میزان باردهی و عملکرد درختان بادام با آبیاری آن مرتبط می باشند به طور کل می توان گفت میران باردهی درخت بادام در هکتار3تا4 تن می باشد.جالب است بدانید زمان باردهی درخت بادام اصلاح شده از سال دوم آغاز می شود باردهی اقتصادی درخت بادام از سال سوم آغاز می شود اما باردهی مطلوب و دلخواه درخت بادام از سال پنجم می باشد.در مورد توجیه اقتصادی کاشت نهال بادام می توان گفت درآمد یک هکتار باغ بادام سالانه می تواند 100تا 150میلیون باشد.البته این اعداد با توجه به تورم سالانه بازار افزایش پیدا می کند.

توجیه اقتصادی احداث باغ بادام:

• از جمله ارقام مناسب جهت احداث باغ در مناطق دیم، نهال بادام می‌باشد. نهال بادام در برابر خشکی، کم آبی و سرما مقاوم است.

• قابلیت کشت نهال بادام در زمین‌های آهکی وجود دارد.

• هزینه اولیه احداث باغ بادام و حتی هزینه مراقبت بعد از کاشت ان بسیار پایین است.

• درخت بادام نسبت به آفات و بیماری‌ها مقاوم است.

• با سپری شدن زمان، میزان باردهی بادام افزایش پیدا می‌کند.

• شرایط ذخیره و انباداری نهال بادام بسیار سهل و آسان می‌باشد و در حالت عالی رسیدگی، قابلیت این را دارد تا یکسال هم در انبار بماند بدون خراب شدن.

• در طی سالهای اخیر زمینه صادرات بادام به کشور‌های مختلف و کسب سود از این راه فراهم شده است.

بادام مصارف زیادی از جمله، استفاده از مغز بصورت خشکبار، تزئین غذا، دسر، شیرینی و روغن بادام در صنعت آرایشی بهداشتی دارد.

تعداد کاشت نهال در هر هکتار:

با رعایت فاصله استاندارد کاشت نهال بادام یعنی فاصله 4 * 4 در هر هکتار حدود 630 نهال بادام کاشته می‌شود. با توجه به این فاصله کاشت سطح زیر کشت در یک هکتار متراکم می‌باشد که بسیار برای باغدار مقرون به صرفه و سودده خواهد بود.دقت داشته باشید رعایت فاصه مناسب کاشت نهال بادام یعنی داشتن درختی سالم با بهترین شرایط رشد یا میزان تهویه مناسب، انجام بهتر عمل فتوسنتز و نور کافی.

خواص مغز بادام:

مغز بادام به دلیل دارا بودن چربی‌های سالم از محبوب‌ترین اجیل‌ها در سطح دنیا می‌باشد. فواید وصف نشدنی برای سلامت قلب دارد از جمله فواید مصرف اجیل بادام کمک به هضم غذا، تنظیم قند خون، مراقبت از پوست، بالا بردن گردش خون، کاهش استرس می‌باشد. در بدن همه ما مقدار زیادی مولکول ناپایدار که به رادیکال آزاد معروف می‌باشند. وجود دارد اگر مقدار این رادیکال‌های آزاد زیاد شود به سلول بدن انسان آسیب وارد می‌کند و بدن را مستعد بیماری سرطان می‌کند. و مانع پیری افراد می‌شود. مغز بادام باعث بهبود کارکرد مغز می‌شود. ازسکته مغزی و یا قلبی جلوگیری می‌کند. از ریزش مو جلوگیری می‌کند و باعث روشن شدن پوست می‌شود. با توجه به توضیحات درباره فواید مغز بادام می دانید که کاشت نهال بادام و تولید مغز بادام و فروش ان علاوه بر تجارت خدمت به بشریت محسوب می‌شود.

 

نهال بادام چه نوع نهالی هست؟

نهال بادام یکی از انواع نهال‌های میوه‌دهی است که در باغ‌ها و باغچه‌ها کشت می‌شود. این نهال به طور معمول به شکل نهال ریشه‌دار پرورش داده می‌شود و می‌توان برای کاشت آن در بهار و پاییز اقدام کرد. در ادامه، به بررسی چهار بخش کلیدی در مورد نهال بادام می‌پردازیم.

بخش اول: خصوصیات و مشخصات نهال بادام


نهال بادام شامل یک بال اصلی و چند شاخه جانبی است. این نهال به طور معمول بلندی حدود ۳ تا ۴ متر دارد و برگ‌های آن پوشیده از دانه‌های بادام هستند. نهال بادام در مناطقی با آب و هوای معتدل و شرایط خاک‌شناسی مناسب بهتر رشد می‌کند. این نهال به روش بذرکاری و رقیق‌کردن نهال‌های جانبی از طریق قلمه‌گیری پرورش داده می‌شود.

بخش دوم: نیازهای آبی و خاکی نهال بادام


نهال بادام نیازمند آبیاری معتدل و منظم است و نباید به طور زیادی آبیاری شود تا ریشه‌های آن آبستن نشوند. در صورت افزایش آبیاری، ریشه‌ها ممکن است دچار بیماری یا رشد نامناسب شوند. در مورد خاک، نهال بادام به خاک‌هایی با pH حدود ۶ تا ۷ و با دسته خاک شنی و ماسه‌ای عمیق نیاز دارد. این نهال به خاک‌های خیلی رطوبت‌دار و خاک‌های سنگین عادت ندارد.

بخش سوم: تغذیه و نگهداری نهال بادام


برای رشد و توسعه مناسب نهال بادام، باید آن را با مواد آلی و کودهای مناسب تغذیه کرد. در فصل بهار، نیاز به کودهای حاوی نیتروژن بیشتر است و در فصل تابستان و پاییز نیاز به کودهای حاوی پتاسیم و فسفر بیشتر است. همچنین، نهال بادام نیازمند نگهداری در دمای معتدل و آبیاری منظم است.

بخش چهارم: بیماری‌ها و آفات نهال بادام


نهال بادام ممکن است به بیماری‌هایی مانند خمیرک، پژمردگی و آفاتی مانند کنه و پروانه آسیب ببیند. برای پیشگیری و کنترل این بیماری‌ها و آفات، باید از کودهای ارگانیک و انباره‌سازی مناسب استفاده کرد و در صورت لزوم از محصولات شیمیایی مناسب استفاده کرد. همچنین، نهال بادام باید در مقابل نور خورشید مستقیم و بادهای شدید محافظت شود.

در این مقاله به خصوصیات و مشخصات نهال بادام، نیازهای آبی و خاکی، تغذیه و نگهداری و بیماری‌ها و آفات آن پرداخته شد. این مقاله می‌تواند به عنوان راهنمایی مفید برای کشاورزان و علاقمندان به کاشت و پرورش نهال بادام استفاده شود.

 

نحوه کاشت نهال بادام

 

کاشت نهال بادام یکی از فعالیت‌های مهم و سودآور در زمینه کشاورزی است. بادام یک درخت مقاوم بوده و محصولات آن دارای خواص بسیار زیادی هستند. در این مقاله، به بررسی نحوه کاشت نهال بادام پرداخته می‌شود. این مقاله شامل چهار بخش اصلی است که هر کدام موضوعات مهمی را پوشش می‌دهند:

(۱) انتخاب مکان برای کاشت نهال،

(۲) زمان کاشت نهال،

(۳) روش کاشت نهال

(۴) نگهداری و مراقبت از نهال.

در بخش اول، برای کاشت نهال بادام لازم است مکان مناسبی انتخاب شود.

این درخت به خورشید زیادی نیاز دارد، بنابراین بهتر است مکانی را انتخاب کنید که تمام روز نور خورشید در آن بتواند به درخت برسد. همچنین، بادام به خاک‌های عمیق و خوب زهکشی شده نیاز دارد. بنابراین قبل از کاشت نهال بادام، خاک را بررسی کرده و اگر لازم است اقدامات لازم برای بهبود خاک را انجام دهید.

در بخش دوم، به زمان کاشت نهال بادام پرداخته می‌شود.

به طور کلی، بهار و پاییز بهترین زمان‌ها برای کاشت نهال بادام هستند. در این زمان‌ها، نهال‌ها بیشترین رشد را دارند و بهترین شرایط برای ریشه زنی دارند. همچنین، برای تهیه نهال بادام، می‌توانید از روش‌های تکثیر مختلفی مانند پیوند و قلمه‌برداری استفاده کنید.

در بخش سوم، مراحل کاشت نهال بادام شرح داده می‌شود.

در ابتدا، لازم است یک چاله عمق حدود ۵۰ سانتیمتر و عرض حدود ۵۰ سانتیمتر در خاک حفر شود. سپس نهال بادام در داخل چاله قرار داده شده و خاک با دقت حاشیه داده می‌شود. این مرحله با مراقبت و آبیاری مناسب همراه بوده و نهال باید به طور مداوم آبیاری شود.

در بخش چهارم، به نگهداری و مراقبت نهال بادام پرداخته می‌شود.

این درخت باید مراقبت و نگهداری شود تا بتواند به خوبی رشد کند و محصولات مطلوبی تولید کند. نگهداری از درخت بادام شامل آبیاری منظم، کنترل آفات و بیماری‌ها و تسمه‌زنی درخت بادام است. همچنین، لازم است برگ‌های خشک و ضعیف برداشت شده و شاخه‌های اضافه کاهش داده شوند.

بنابراین، با رعایت این موارد، می‌توانید به خوبی نهال بادام را کاشت و از محصولات ارزشمند آن بهره‌برداری کنید.

 

نحوه آبیاری نهال بادام

بخش اول: نحوه انتخاب مکان برای کاشت نهال بادام


کاشت نهال بادام نیازمند انتخاب مکان مناسبی است که شرایط موجود در آن با نیازهای بادام همخوانی داشته باشد. برای انتخاب مکان مناسب آبیاری نهال بادام، این نکات مهم باید مدنظر قرار گیرند:

– خاک: خاک باید دارای زهکشی مناسب باشد و قادر به نفوذ و نگهداری آب باشد. خاک با ساختار مخلوط (مانند خاک رسی) برای رشد بادام مفید است.

– نور: بادام در نیمه سایه بهترین نتایج رشد را می‌دهد، بنابراین مکان انتخاب شده باید دارای نور مناسب در صبح و عصر باشد.

بخش دوم: نحوه مدیریت آبیاری نهال بادام


آبیاری نادر و عمیق برای بادام مناسب است. اما برای جلوگیری از خشک شدن خاک زیاده روی نکنید. آبیاری بر اساس تقاضای نهال و ابزارهایی مانند سنسورهای رطوبت خاک می‌تواند موثر باشد. همچنین زمان آبیاری باید در روزهایی با باد کم و آفتاب نیز کمتر باشد.

بخش سوم: فصول مختلف آبیاری نهال بادام


مهمترین فصل آبیاری نهال بادام، بهار و تابستان است. در این دوره‌ها نیاز آبی بادام بیشتر است و باید مواظب خشک شدن خاک باشید. در فصل پاییز و زمستان، نهال بادام کمتر آب می‌خواهد و آبیاری باید مطابق با این نیاز‌ها صورت گیرد.

بخش چهارم: روش‌های آبیاری بادام


روش‌های مختلفی برای آبیاری نهال بادام وجود دارد. می‌توانید از روش پاشش آب استفاده کنید که باعث گرم شدن هوای اطراف و رشد بهتر نهال می‌شود. همچنین می‌توان آبیاری قرقره‌ای یا استفاده از سیستم‌های قطره‌ای را انتخاب کرد. توجه داشته باشید که روش آبیاری باید به نیازهای نهال بادام و شرایط اقلیمی و محیطی متناسب باشد.

بهترین فصل کاشت نهال بادام


کاشت نهال بادام یکی از فعالیت‌های کشاورزی است که توجه زیادی را به خود جلب کرده است. بادام گیاهی پر مزه و پر ارزش غذایی است که در بسیاری از مناطق جهان کشت می‌شود. در این مقاله به دنباله‌روی بهترین فصل کاشت نهال بادام خواهیم پرداخت و ابعاد مختلف این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

۱. بهترین فصل برای کاشت بادام:


یکی از مواردی که بیشترین تأثیر را بر روی رشد و توسعه نهال‌های بادام دارد، فصل کاشت آن‌ها است. به طور کلی، فصل بهار و پاییز بهترین زمان‌ها برای کاشت بادام هستند. در این دو فصل، شرایط اقلیمی و خاکی برای رشد بهتر این گیاه فراهم می‌شود. همچنین در این فصول، نرخ بقا و رشد نهال‌ها بالاتر است.

۲. شرایط محیطی برای کاشت بادام:


برای کاشت بادام، شرایط محیطی مهمی وجود دارد که باید به آن‌ها توجه کرد. نهال‌های بادام برای رشد به آفتاب نیاز دارند، بنابراین باید در جایی کاشت شوند که در طول روز به مقدار کافی نور آفتاب بگیرند. همچنین، خاک قابلیت زهکشی بالا و عمق کافی برای رشد ریشه‌های نهال‌ها باید داشته باشد. همچنین، pH خاک باید در محدوده مناسبی باشد.

۳. مزایای کاشت بادام در بهار:


کاشت بادام در فصل بهار دارای مزایایی است. یکی از مزایای اصلی کاشت بادام در بهار، رشد سریع تر نهال‌ها است. همچنین، در این فصل خطر آفات و بیماری‌ها کاهش می‌یابد و نهال‌ها به راحتی می‌توانند با شرایط جدیدی آشنا شوند. بهره‌برداری از نهال‌های کاشت شده در بهار در فصل بعدی نیز سرعت بیشتری خواهد داشت.

۴. مزایای کاشت بادام در پاییز:


کاشت بادام در فصل پاییز نیز مزایای خود را دارد. یکی از این مزایا، این است که نهال‌ها در طول زمستان و تا فصل بعدی به خوبی ریشه می‌زنند و برای رشد در بهار آماده می‌شوند. همچنین، آبیاری نهال‌ها در این فصل لازم نیست، به دلیل کاهش نیاز به آبیاری در پاییز. بنابراین، کاشت بادام در پاییز مزایای مناسبی دارد.

نتیجه‌گیری:
در نهایت، بهترین فصل برای کاشت نهال بادام بهار و پاییز است. در هر دو فصل، شرایط بهتری برای رشد و توسعه نهال‌ها فراهم می‌شود. با توجه به شرایط محیطی و اقلیمی هر منطقه، می‌توان بهکارگیری این اصول را برای کاشت بادام در نظر گرفت و به بهره‌برداری درازمدت از باغ بادام دست یافت.

 

نهال بادام اصلاح شده چه نوع نهالی هست

 

نهال بادام اصلاح شده: معرفی و ویژگی ها، روش های کاشت، مزایا و معایب

نهال بادام اصلاح شده یکی از محصولات کاشت و تولید درختان بادام است که به طور ویژه در نهالستان ها به صورت صنعتی پرورش داده می شوند. این نهال ها با استفاده از تکنیک های کاشت و پرورش مدرن به گونه ای توسعه یافته اند که قابلیت های بیشتری برای تحمل شرایط مختلف اقلیمی و آب و هوایی داشته باشند و عملکرد بالاتری را نیز داشته باشند.

بخش ۱: معرفی و ویژگی ها


نهال بادام اصلاح شده ویژگی های منحصر به فردی دارد که آن را از سایر نهال های بادام متمایز می کند. این نهال ها عموماً از ارقام با عملکرد بالا و مقاومت بیشتر نسبت به بیماری ها و آفات انتخاب می شوند. همچنین، این نهال ها می توانند اقلیم های مختلف را تحمل کنند و با شرایط آب و هوایی متغیر سازگاری داشته باشند.

بخش ۲: روش های کاشت
کاشت نهال بادام اصلاح شده می تواند به صورت مستقیم در زمین یا با استفاده از گلدان و کاشت در گلخانه انجام شود. در روش کاشت مستقیم در زمین، نهال ها در دیمی از بین دیمی و یا به صورت نقطه ای که در آن هر نهال به صورت مجزا کاشته می شود، نصب می شوند. در روش کاشت در گلخانه، نهال ها ابتدا در گلدان ها پرورش می یابند و پس از رشد کافی به زمین منتقل می شوند.

بخش ۳: مزایا


کشت و تولید نهال بادام اصلاح شده دارای مزایای قابل توجهی است. این نهال ها می توانند عمر بیشتری را داشته باشند و در دوره زمانی کوتاه تری به باردهی برسند. همچنین، این نهال ها مقاومت بیشتری در برابر بیماری ها و آفات دارند و باعث کاهش هزینه های تجهیزات و محافظت درختان می شوند.

نهال بادام پیوندی چه نوع نهالی هست

 

نهال بادام پیوندی یک نوع نهال است که بر اساس روش پیوند زدن انجام می‌شود و دارای چهار بخش اصلی می‌باشد که به تفصیل در ادامه بحث خواهیم کرد.

بخش اول: مقدمه


در این بخش مقدمه ای کوتاه در مورد نهال بادام پیوندی ارائه خواهد شد. مقدمه شامل تعریف نهال بادام پیوندی و هدف اصلی از استفاده از این نوع نهال خواهد بود.

بخش دوم: روش پیوند زدن


در این بخش به تفصیل روش پیوند زدن نهال بادام پیوندی بررسی می‌شود. در این روش، نهال بادام اصلی با یک نهال دیگر که به عنوان پایه استفاده می‌شود، پیوند می‌خورد. در این بخش به توضیح نحوه پیوند زدن و مواد مورد نیاز برای این کار پرداخته می‌شود.

بخش سوم: مزایا و معایب


در این بخش به بررسی مزایا و معایب استفاده از نهال بادام پیوندی می‌پردازیم. برخی از مزایا این نوع نهال شامل افزایش بازدهی، مقاومت در برابر بیماری‌ها و آفات و تناسب بیشتر با شرایط جغرافیایی خاصی است که بهتر است در یک پاراگراف توضیح داده شود. همچنین، معایبی مانند هزینه بالا و زمان بر بودن این روش نیز بررسی خواهند شد.

بخش چهارم: نتیجه‌گیری


در این بخش به نتیجه‌گیری نهال بادام پیوندی پرداخته می‌شود. در این قسمت، مهمترین نکات و مواردی که در مقاله مورد بحث قرار گرفتند، خلاصه شده و یک نتیجه نهایی در مورد استفاده از این نوع نهال برای کشاورزان و باغبانان ارائه می‌شود.

چگونه با کاشت نهال بادام به سود برسیم

بادام از گرده‌افشانی و تولید میوه‌های خوشمزه‌ای که دارد، به عنوان یکی از درختان مهم در صنعت باغبانی شناخته می‌شود. با توجه به نیاز روزافزون به بادام در بازارهای مختلف، کاشت و پرورش نهال بادام می‌تواند یک گزینه سودآور برای آن دوستانی باشد که به کشاورزی علاقه‌مندند. در این مقاله، چگونگی کاشت نهال بادام با هدف بهره‌برداری میزان بالایی از این درخت مهم به بحث و بررسی می‌پردازیم.

بخش اول: انتخاب منطقه مناسب برای کاشت نهال بادام


یکی از مهمترین عوامل در کاشت نهال بادام، انتخاب منطقه مناسب است. برای کاشت بادام، مناطقی که دارای آب و هوای معتدل و نسبتاً خشک هستند، مناسب‌تر هستند. این درخت بر روی خاک‌های عمیق و مرطوب می‌تواند بهتر رشد کند. همچنین، برخی از نژادهای بادام مقاومت به شرایط سرد را ندارند، بنابراین مناطقی که در آن‌ها زمستان‌ها سرد است، برای کاشت بادام مناسب نیستند.

بخش دوم: انتخاب بهترین نژاد بادام


یکی از موارد مهم در کاشت بادام، انتخاب بهترین نژاد بادام است. نژادهایی که به شرایط آب و هوای محل کاشت تطابق بیشتری داشته باشند، در مقابل آفات و بیماری‌ها مقاومت بیشتری دارند و همچنین عملکرد بهتری دارند. برخی از نژادهای معروف بادام شامل زارت، خوش‌نسا، فندقی و شاه بادام است.

 

بخش سوم: نحوه کاشت نهال بادام


کاشت نهال بادام می‌تواند به صورت پیشکار و یا برگزیده انجام شود. در کاشت پیشکار، نهال‌ها به صورت پیوند یافته درختان بزرگ تحویل می‌شوند و در کاشت برگزیده، نهال‌ها از بذر رشد می‌کنند. در هر دو روش، نیازمندی‌های آبیاری و مراقبت‌های لازم برای رشد و توسعه نهال‌ها در نظر گرفته می‌شود.

 

بخش چهارم: نگهداری مناسب نهال بادام


پس از کاشت نهال بادام، نگهداری صحیح نهال‌ها بسیار مهم است. آبیاری مناسب، کاشت پوششی برای کاهش تبخیر، مدیریت آفات و بیماری‌ها، و مراقبت‌های لازم در طول فصل رشد، نقاطی هستند که باید به آن‌ها توجه کرد. همچنین، تغذیه صحیح نهال‌ها و بهره‌گیری از روش‌های تقویت رشد نهال نیز به دستیابی به سود بیشتر در کاشت بادام کمک می‌کند.

 

نتیجه‌گیری:


با رعایت نکات فوق، می‌توان با کاشت نهال بادام به سود برسید. انتخاب منطقه مناسب، انتخاب بهترین نژاد، روش کاشت مناسب و نگهداری صحیح نهال‌ها از جمله مواردی هستند که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفت. با انجام تحقیق و تجربه، می‌توان به یک کشاورزی سودآور در حوزه کاشت نهال بادام رسید.

 

سخن آخر

خرید نهال بادام:

خرید نهال بادام از بزرگترین و معتبر ترین نهالستان خاورمیانه هم موجب رضایت و اطمینان خاطر شما مشتریان عزیز و هم موجب افتخار ما خواهد بود. در هر کجای میهن عزیزمان که می‌باشید می‌توانید به صورت مستقیم و بدون واسطه از شرکت ارغوان نهال ،نهال بادام را با قیمت مناسب خرید کنید تا نهال‌های خریداری شده با بسته بندی‌های مخصوص برای شما ارسال شود. با خرید اینترنتی نهال بادام از ارغوان نهال یک خرید ایمن را تجربه کنید.

نهال‌ بادام موجود در شرکت ارغوان نهال دارای گواهی اصالت، گواهی سلامت و گارانتی می‌باشد. توجه داشته باشید نهال که از این شرکت خریداری می‌کنید دارای فاکتور ثبتی می‌باشد و در صورت مغایرت لیست در خواستی با لیست ارسالی جبران خسارت صورت می‌گیرد. شرکت ارغوان نهال اولین و تنها ترین شرکت دارای مجوز از جهاد کشاورزی در شمالغرب کشور می‌باشد با خرید نهال بادام و دیگر نهال‌ها از نهالستان ارغوان کلی اشانتیون و مشاوره رایگان و خدمات دیگر از جمله پشتیبانی پس از فروش برای  احداث باغ بادام بگیرید.

نهالستان ارغوان نهال همواره پشتیبان بی ادعای همه مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشد. هرگونه مشاوره و راهنمایی موقع خرید لازم باشد مدیریت نهالستان با اشتیاق منتظر خدمات رسانی به هموطنان عزیز آماده پاسخگویی می باشد. مهندس رسول بابایی کارشناس برتر نهال با شماره های ثبت شده در پایین صفحه آماده پاسخگویی به مشتریان عزیز در سراسر کشور می باشد.

بهترین بادام های اصلاح شده در ارغوان نهال

نهال بادام تونو – نهال بادام آذر – نهال بادام فرانیس

مطالب پر بازدید

خرید نهال

 نهال گردو

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ ۹ 

 

ارغوان نهال بزرگترین و معتبرترین تولید کننده نهال بادام در ایران و منطقه

خرید کود

 

Views: 3090

دیدگاهتان را بنویسید