ارغوان1-1
120,000 تومان
120,000 تومان
مقالات نهال گردو
ارغوان

خرید کود

نهال گردو

 

خرید نهال گردو را باید با توجه به اقلیم منطقه، زمین مورد نظرانجام دهید تا بتوانید به نتیجه دلخواه برسید امروزه ارقام مختلف نهال گردو تولید می شود که هر کدام با اقلیم های مختلف آب و هوایی سازگاری دارند به همین دلیل ممکن است انتخاب و خرید نهال گردو برایتان کمی دشوار باشد در این مقاله سعی کرده ایم هر آنچه را که باید در باره ی خرید نهال گردو و نحوه ی کاشت و داشت آن لازم است در اختیارتان قرار دهیم.

راهنمای خرید نهال گردو پربار:

اگر قصد خرید نهال گردو پیوندی یا بذری اصلاح شده در هر کجای ایران راداشته باشید می توانید به نهالستان های معتبر که تحت نظارت جهاد کشاورزی فعالیت می کنند مراجعه کنید و خرید مطمئن را انجام دهید.

نهالستان ارغوان نهال یکی از بزرگترین و معتبرترین نهالستان های بزرگ در سطح کشور می باشد که سالانه اقدام به تولید 30 رقم نهال گردو ایرانی و خارجی می کند و در راه احداث باغ گردو همراه شما باغداران عزیز می باشد.خرید نهال گردو از مجموعه ارغوان نهال در واقع سرمایه گذاری بدون ریسکی است پس در ادامه با ما باشید تا روش های خرید نهال گردو و کاشت و داشت آن بیشتر آشنایی داشته باشید.

خرید بهترین نهال گردو:

اگر تمایل دارید که باغ گردویی اقتصادی و تجاری احداث کنید باید قدم اول را درست بردارید .خرید بهترین نهال گردو اولین اقدام جهت احداث باغ گردو می باشد اما انتخاب بهترین رقم گردو با توجه به اقلیم آب و هوایی منطقه می باشد بنابراین نمی توان یک رقم نهال گردو را برای همه ی مناطق معرفی کرد.

اما به جرات می توان گفت نهال گردو فرنور،چندلر و ژنوتیب برترارغوان بهترین ارقام نهال گردو می باشند. پیشنهاد می شود قبل از خرید نهال گردو های معرفی شده بهتر است با کارشناسان ارغوان نهال در ارتباط باشید.

بزرگترین نهالستان ها جهت خرید نهال گردو:

برای خرید نهال گردو شناسنامه دار به باغداران عزیز توصیه می شود از نهالستان های معتبری چون ارغوان نهال، ارغوان گردو  که مجوز دار از جهاد کشاورزی می باشند اقدام به خرید کنند زیرا علاوه بر هزینه ای که جهت احداث و خرید نهال گردو صرف می کنند عمر خود را نیز صرف پروش این نهال ها خواهند کرد پس با خرید نهال گردو از نهالستان های معتبر و مجوزدار می توانید نتیجه زحمات خود را در کم ترین زمان ببینید.هنگام خرید نهال گردو از نهالستان هایی که ادعا می کنند معتبر هستند تقاضای مجوز تولید را کنید.

قیمت نهال گردو:

قیمت نهال گردو با توجه به سن نهال و داشتن ضمانت و لیبل ممکن است متغییر باشد.اما هنگام استعلام قیمت نهال گردو فریب قیمت های ارزان یا گران را نخورید.ارغوان نهال به دلیل تولید عمده نهال گردو و حذف واسطه ،نهال گردو را با قیمت مناسبی در اختیار شما قرار می دهد با خرید نهال گردو از این مجموعه می توانید علاوه بر خرید مطمئن ،از مشاوره رایگان و خدمات پس از فروش این مجموعه بهره مند شوید علاوه بر این ،کارشناسان این مجموعه معتبر، جهت همکاری برای احداث باغات  گردو، در منطقه احداث باغ ،حضور به عمل می رسانند و آنالیز فیزیکی و شیمیایی خاک را به صورت رایگان انجام می دهند.

خرید نهال گردو یا پرورش بذر گردو:

همانطور که می دانید، ازدیاد گردو به روش کشت بذر و کشت نهال امکان پذیر می باشد اما کاشت نهال گردو متداول تر از کاشت بذر گردو می باشد و عموما باغات گردویی که در طی چند سال اخیر کشت شده است از طریق کاشت نهال گردو هایی می باشد که در نهالستان ها پرورش داده شده است.به طور یقین می توان گفت خرید نهال گردو به مراتب به صرفه تر از کاشت بذر گردو می باشد زیرا با کشت بذر گردو باغدار باید دوتا سه سال منتظر رشد بذر و تبدیل شدن آن به نهال باشد البته اگر موفق به دستیابی به بذر اصلاح شده باشید.

چگونه نهال گردو مناسب اقلیم منطقه را انتخاب و خرید کنیم؟

اگر در بین ارقام نهال گردو نمی توانید رقم مناسب منطقه خود را انتخاب کنید می توانید با استفاده از مطالب مفید سایت ارغوان نهال که در رابطه با ارقام نهال گردو نوشته شده است استفاده کنید.مطالب درج شده در این سایت مطابق با علوم و تجارب کارشناسان ارغوان نهال می باشد.

با استفاده از این مطالب وداشتن اطلاعات کافی درباره ی اقلیم منطقه خود می توانید اقدام به خرید نهال گردو مناسب کنید.

نهال گردو تولید شده در مجموعه ارغوان نهال به سه دسته تقسیم می شود:

1.نهال گردو سردسیری(دیرگل و مقاوم به سرما)

2.نهال گردو نیمه سردسیری و معتدل

3.نهال گردو گرمسیری(مقاوم به گرما)

ویژگی های نهال گردو سردسیری:

از مهمترین خصوصیات نهال گردو سردسیری می توان به مقاومت بالای این نهال گردو در برابر سرما به خصوص سرمای شدید زمستانه و سرمای بهاره اشاره کرد به همین دلیل امکان کاشت نهال گردو سردسیری در مناطقی با سطح ارتفاع بالای 1500متر وجود دارد.همانطور که می دانید در ارتفاعات سطح بالا از دریا امکان افت دما تا دمای منفی20درجه وجود دارد اما با خرید و کشت نهال گردو سردسیری می توان با خیال راحت اقدام به باغداری گردو کرد.

ویژگی های نهال گردو گرمسیری:

نهال گردو گرمسیری به دلیل داشتن گزوموروفی بالا در برابر گرما و دمای بالا امکان کاشت در مناطق گرمسیر را دارد این رقم نهال گردو گرمسیری تحمل دما تا 60درجه بالای صفر را دارد اما باید دارای مدیریت آبیاری به خصوص در ماه های گرم سال باشد.

مشخصات نهال گردو زودبازده:

نهال گردو زودبازده شامل نهال هایی می باشد که از سال اول شروع به باردهی می کنندو جز ارقام اقتصادی به شمار می آیند شما می توانید با خرید نهال گردو زودبازده باردهی نهال گردو را از سال اول مشاهده کنید و دیگر نیاز نیست مثل ایام گذشته بیش از 10 سال منتظر دیدن نوبرانه درخت گردو بمانید.

ارقام نهال گردو زودبازده:

نهال گردو زودبازده امروز طرفداران بسیاری دارد و جز ارقام پرفروش به حساب می آید.ارقام نهال گردو زودبازده را میتوان با توجه به ویژگی هایی که دارد در مناطق مختلف کشت کرد این ارقام شامل نهال گردو چندلر،فرانکت،فرنور،لارا،دماوند و گردو ژنوتیپ برتر می باشد اگر دنبال خرید نهال گردو زودبازده هستید انتخاب یکی از این ارقام حرکتی کاملا هوشمندانه می باشد.

در خرید نهال گردو، دیرگل یا زود گل بودن اهمیت دارد؟

انتخاب و خرید نهال گردو دیرگل و زود گل با توجه شرایط اقلیمی منطقه اهمیت بسزایی دارد زیرا نهال گردو با توجه به نوع رقمش خصوصیات منحصر به فردی دارد و در صورت انتخاب مناسب نهال گردو میزان باردهی و عملکرد درخت گردو چشمگیر خواهد بود.در مناطق کوهستانی و سردسیر انتخاب رقم نهال گردو دیرگل بسیار مهم می باشد اما در مناطقی با سطح ارتفاع زیر800 متر از دریا می توان ارقام زودگل را کشت کرد.

علت تفاوت قیمت نهال گردو در نهالستان ها:

علت قیمت های مختلف نهال گردو در نهالستان ها می تواند دلایل مختلفی از جمله کیفیت نهال ،تعداد تولید نهال و لیبل دار بودن نهال باشد.قیمت های فوق العاده بالای نهال گردو دلیل بر کیفیت بالای نهال گردو نمی باشد.پس در هنگام خرید نهال گردو می توانید از مکان های معتبر مختلف استعلام قیمت نمایید و قیمت مناسب را انتخاب کنید البته علاوه بر قیمت نهال بهتر است ضمانت و شناسنامه نهال گردو را نیز مد نظر قرار دهید.در بین بیشتر تولید کنندگان نهال ،نهالستان های بزرگ و معتبری چون ارغوان نهال اقدام به تولید عمده نهال گردو می کنند و به دلیل حذف واسطه ،نهال گردو را با قیمت مناسب تری در اختیار شما قرار می دهند.

در کدام مناطق می توان نهال گردو کشت کرد؟

در کشور ما نهال گردو طرفداران خاص خود را دارد و خرید و فروش آن در سطح گسترده انجام می‌شود. نهال‌ گردو دارای تنوع زیادی می باشد که مناسب کاشت برای اقلیم های آب و هوایی مختلف هستند. با توجه به اینکه نهال گردو با شرایط متنوع اقلیم های آب و هوایی سازگاری دارد کاشت ارقام نهال گردو در اغلب مناطق کشور توسعه یافته است به طوری که به جرات می توان گفت کاشت نهال گردو از ارتفاع 26 متر پایینتر از سطح دریا تا ارتفاع 3000متر بالاتر از دریا امکان پذیر است البته همانطور که می دانید کشت نهال گردو در مناطق شمال غرب کشور و مناطق مرکزی کشور توسعه بسیار یافته است زیرا این مناطق اقلیم سازگارتری برای کاشت نهال گردو دارند.

خرید نهال گردو

خرید نهال گردو یکی از مهم‌ترین پارمتر‌های احداث باغ گردو و رسیدن به سود ویژه خواهد بود نکته مهم خرید نهال گردو، خرید از نهالستان معتبر دارای مجوز می‌باشد. البته قبل از احداث باغ گردو باید توجه کنید که به احداث باغ گردو به عنوان یک سرگرمی نگاه می‌کنید یا آن را به عنوان یک شغل پولساز یا کسب و کار ویژه می‌پندارید؟

بررسی سود احداث باغ گردو

باید بدانید احداث باغ گردو کمترین هزینه یا بیشترین سود را در بر دارد. بازار فروش محصول حاصل از نهال گردو بسیار داغ است و مصارف آن گسترده می باشد، از مهم ترین انتخاب هایی که باغدار قبل از احداث باغ گردو باید داشته باشد انتخاب رقم مناسب نهال گردو می باشد قبل از خرید نهال گردو باید رقمی را انتخاب کنید که مناسب اقلیم منطقه شما باشد تا بهترین بازدهی و سوددهی را برایتان به همراه داشته باشد. منفعت باغدار گردو و رضایتمندی از محصول آن بستگی به انتخاب نهال گردو مناسب است برای انتخاب رقم مناسب نهال گردو، باغدار باید علاوه بر شرایط اقلیمی به خاک و آب منطقه نیز دقت کافی داشته باشید.

در ادامه هر آنچه که درباره نهال گردو بایستی بدانید را در اختیارتان قرار می‌دهیم:

مشخصات و خصوصیات نهال گردو:

در عصر حاضر به نهال گردو به عنوان یک درخت اقتصادی می‌نگرند،چرا که جنبه اقتصادی دارد و سوداوری بالایی هم از فروش مغزگردو و چوب دارا می باشد. به همین سبب، کارافرینان باغدار برتر کشور دنبال خرید نهال گردو درجه یک و زودبازده می‌باشند. به طور دقیق براورد شده است که هزینه‌های اولیه تولید و احداث باغ گردو به هیچ عنوان با سود حاصل از آن قابل مقایسه نمی‌باشد و نسبت سود خالص به هزینه‌ها بسیار بیشتر است. تقاضای بازار برای گردو بسیار بالاست به همین دلیل می‌توانید به خرید و کاشت نهال گردو را به عنوان یک شغل سودمند نگاه کنید.

نهال گردو پیوندی و بذری:

انواع نهال گردو با خواستگاه مختلف بصورت بذری و پیوندی موجود می‌باشد. متاسفانه 90درصد باغات گردوی ایران منشا بذری و گردوهای محلی را دارند اما در چند دهه اخیر کاشت گردو های پیوندی یا بذری اصلاح شده نیز ازدیاد پیدا کرده اند از ارقام نهال گردو پیوندی که امروزه بسیار پرطرفدار هستند می توان به نهال گردو چندلر،نهال گردو فرنور،نهال گردوهارتلی و نهال گردو هاروارد اشاره کرد همچنین به ارقام نهال گردو بذری اسرائیلی،نهال گردو ژنوتیپ برتر و نهال گردو تویسرکان می توان اشاره کرد که کاشت این ارقام نهال گردو امورزه در ایران بسیار رواج پیدا کرده است . ارقام نهال گردو ایرانی و خارجی اصلاح شده زود بازده و بسیار مقاوم به سرما و انواع بیماری ها در نهالستان ارغوان تولید و به فروش می رسند. ارقام نهال گردو مناسب اقلیم‌های مختلف با سطح ارتفاع از دریای آزاد موجود می‌باشد که باید نهال گردو مناسب هر منطقه در ان منطقه کشت شود برای مثال گردو ژنوتیپ با تیپ‌های مختلف بسیار دیر گل ومقاوم به سرما می‌باشد و در مناطق سردسیری و کوهستانی کشت آن مناسب خواهد بود و کشت نهال گردو زودگل در مناطق سردسیر اشتباهی جبران ناپذیر خواهد بود.

نهال‌ گردو ارقام پا کوتاه، نیمه پا کوتاه یا خود گرده افشان و بدون نیاز به گرده افشان می باشند. برخی ارقام بذری و پیوندی تولید می شود که میتوانید بسته به اقلیم و سلیقه خود از بین آنها انتخاب و اقدام به خرید نهال گردو کنید از مزایای کاشت نهال گردو بذری می توان به ارزانی قیمت نهال ،عدم انتقال بیماری های ویروسی و مقاومت بسیار بالا در برابر یخبندان های زمستان اشاره کرد و از مزایای کاشت نهال گردو پیوندی می توان به یکدست بودن و تجاری بودن محصول اشاره کرد. . و تفاوت کشت نوع پیوندی در این می‌باشد که هنگام کاشت توجه کنید که محل پیوند 5 تا 7 سانت از خاک بیرون بماند.

فاصله کاشت نهال گردو:

عادت رشد نهال گردو به پنج صورت مستقیم ،نیمه مستقیم،نیمه گسترده ،گسترده و مجنون می باشد مدل رشد نهال گردو تعیین کننده فاصله کاشت نهال گردو و تراکم کاشت می باشد زمانی که یک درخت گردو به باردهی بهینه خود برسد با تاج خود فضای سطح خاک را پوشش می دهد بنابراین نهال گردو باید با فاصله کاشت مناسب کشت شود تا بعدها شاخه های درخت گردو بتوانند به اندازه کافی نور دریافت کنند.در واقع می توان گفت عملکرد درختان گردو با تعداد نهال گردو کاشته شده و فاصله کاشت در هکتار رابطه مستقیمی دارد.

جهت به دست آوردن تراکم بهینه درختان گردو و دستیابی به نتیجه مطلوب و اقتصادی، بهتر است فاصله کشت استاندارد و اصولی نهال گردو در سال های اولیه کاشت و در زمان احداث باغ گردو رعایت شود. فاصله کاشت نهال گردو در ارقام پاکوتاه 6 * 7 و در ارقام نیمه پا کوتاه 8 * 8 و در نهال گردو ارقام پابلند 10در 10 می‌باشد.رعایت فاصله کاشت نهال گردو علاوه بر تاثیر در میزان رشد درخت و باردهی سبب سهولت رفت و آمد ماشن آلات کشاورزی جهت برداشت محصول حاصل از درخت گردو و سهولت عملیات داشت می شود.

میزان باردهی نهال گردو:

اولین و مهم ترین سوالی که ذهن باغداران گردو را درگیر کرده است میزان باردهی و زمان شروع باردهی نهال گردو می باشد همانطور که می دانید بیشتر نهال های گردو محلی باردهی خود را از سال دهم آغاز می کنند و جز ارقام غیر تجاری و دیربازده به حساب می آیند بنابراین کشت این ارقام نهال گردو جهت احداث باغات تجاری گردو توصیه نمی شود امروزه با توجه به پیشرفت علم و تکنولوژی نهال گردو های اصلاح شده و پیوندی تولید می شود که از سال های اول کاشت شروع به باردهی می کنند خرید این ارقام نهال گردو برای باغدارن بسیار مقرون به صرفه می باشد در هنگام خرید نهال گردو و کاشت آن دقت داشته باشید ارقام اصلاح شده و زودبازده را انتخاب کنید تا هر چه سریع تر به نتیجه مطلوب برسید برخی ارقام نهال گردو باردهی خیلی زیادی نسبت به سایر ارقام دارند مثل گردو ژنوتیپ، چرا که این ارقام رشد جانبی نیز دارند. ولی درحالت کلی باردهی نهال گردو را بطور میانگین 6 تا 8 تن می‌توان در نظر گرفت. مشخصات ظاهری نهال های گردو با هم متفاوت است برخی باردهی خوشه‌ای دارند.

برخی دارای میوه‌های گرد و برخی دیگر میوه‌های تخم مرغی هستند. اما توصیه می شود در هنگام خرید نهال گردو ارقام گردو خوشه ای انگوری را انتخاب نکنید زیرا سایز محصول تولید شده توسط این ارقام ریز و بازار پسند نمی باشد.همچنین پوست محصول حاصل از نهال گردو در بعضی از ارقام کاغذی و در بعضی دیگر سنگی می باشد.

ارتفاع از سطح دریا مناسب کاشت نهال گردو:

سطح ارتفاع از دریای آزاد در کاشت نهال‌ گردو در مناطق مختلف با اقلیم متفاوت بسیار حائز اهمیت است. ارتفاع از سطح دریای آزاد منطقه تعیین کننده کمینه و بیشنه دمایی منطقه می باشد و کمک فراوانی به انتخاب ارقام مناسب نهال گردو برای منطقه می کند به عنوان مثال گردو ژنوتیپ از ارتفاع 300 تا 3000 جواب می‌دهد و گردوی چندلر تا ارتفاع 1200 مناسب می‌باشد. یا گردو فرنور تا 1500 هم جواب می‌دهد بنابراین نوع مقاومت رقم در سطح ارتفاعات مختلف متفاوت است.و هنگام خرید نهال گردو باید به این نکته توجه نمایید .

نیاز سرمایی نهال گردو:

انواع ارقام نهال‌ گردو برای اینکه از خواب زمستانه خارج شوند به یک دوره سرما نیاز دارند که اگراین سرما تامین نشود از خواب بیدار نخواهند شد. این نیاز سرمایی400 تا 1700 ساعت سرما تا 7 درجه سانی گراد زیر صفر می باشد و نیازگرمایی نهال گردو بطور میانگین حدود 700 تا 1000 است. ولی در بعضی ارقام بین 500 تا 1800 هم کفایت میکند. در صورت عدم دریافت این میزان سرما جوانه‌ها اصلا تشکیل نمی‌شوند در نتیجه تناژدهی بسیار پایین می‌آید نیاز سرمایی نهال گردو در واقع میزان سرمای لازم جوانه های گردو در زمستان جهت شکست خواب زمستانی و جوانه زنی در بهار می باشد در صورت فقدان این میزان سرما ممکن است تمامی جوانه های نهال گردو موفق به شکست خواب زمستانه نشوند در نتیجه میزان باردهی درخت کاهش خواهد یافت.

طول عمر درخت گردو:

طول عمر درخت گردو با توجه به میزان رسیدگی به نهال و شرایط اقلیمی منطقه ممکن است بین 50تا200 سال متغییر باشد درخت گردو در بین سایر درختان میوه طول عمر طولانی و گسترده ای دارد.

البته جالب است بدانید ارقام متفاوت نهال گردو ممکن است طول عمرهای متفاوتی داشته باشند به طور مثال طول عمر گردو اسرائیلی نسبت به سایر ارقام نهال گردو کوتاه تر و طول عمر گردو محلی نسبت به سایر ارقام گردو طولانی تر است.برای افزایش طول عمر درخت گردو می توانید به کنترل آفات وبیماری های گردو بپردازید همچنین نحوه هرس و آبیاری منظم درخت گردو سبب افزایش طول عمر آن خواهد شد.

احداث باغ گردو:

قبل از احداث باغ گردو اقلیم آب و هوایی منطقه باید مورد بررسی قرار گیرد زیرا اگر نهال گردو متناسب با اقلیم منطقه انتخاب نشود ممکن است در معرض سرمای بهاره یا گرمای تابستان دچار آسیب شود بنابراین قبل از خرید نهال گردو باید همه ی این موارد در نظر گرفته شود تا رقم نهال گردو مناسب، انتخاب شود .به طور مثال در صورت کاشت نهال گردو نامناسب در مناطق گرمسیر ممکن است به نتیجه مطلوبی نرسید.همچنین قبل از خرید نهال گردو مناسب باید مسائل مهمی چون آب و خاک نیز مورد بررسی قرار گیرد.

در حالت کلی نحوه کاشت اکثر نهال گردوها به یک روش می‌باشد برای احداث باغ گردو اولین کار انتخاب نهال مناسب منطقه با توجه به سطح ارتفاع از دریای آزاد می‌باشد، و نکته بعدی انتخاب مکان مناسب با خاک غنی میباشد برای اطمینان از شرایط خاک می‌توانید ازمایش خاک انجام دهید.

نکاتی که قبل از کشت نهال گردو باید در نظر داشته باشید:

•دقت در انتخاب نوع رقم مناسب ،با توجه به اینکه ارقام مختلفی از نهال‌های گردو وجود دارند که از نظر زمان باردهی، مراقبت، میانگین وزن میوه، حتی عمر اقتصادی تا حدودی متفاوت می‌باشد.

•مرکزی که از آنجا خرید نهال گردو را انجام می‌دهید بسیار مهم می‌باشد چرا که نحوه کاشت بذر اولیه و نگهداری و رشد نهال گردو مهم است.

•تنه و حتی شاخه‌های نهال باید عاری از هر گونه بیماری و آفات باشند، آثار بیماری روی برگ و سایر نقاط نهال نباید مشاهده شود.

•بهتر است نهال گردو در حالت خواب و بدون جوانه و برگ باشد چرا که نهال گردو همه نیروی خود را صرف برگدهی می‌کند در نتیجه رشد ریشه و تنه کند خواهد شد.

•ریشه نهال گردو باید گستردگی داشته باشد و یک ریشه مستقیم نشان دهنده ضعف یک نهال گردو است.

•از اتصال خوب ریشه با نهال گردو مطمئن شوید.

•همچنین دقت داشت باشید نهال گردو دارای شناسنامه اصالت باشد.

بهترین زمان کاشت نهال گردو:

فصل مناسب کاشت نهال گردو تاثیر زیادی در میزان رشد آن دارد. اواخر فصل پاییز تا ماه اخر فصل زمستان برای کاشت نهال گردو مناسب می‌باشد. کاشت در خارج از فصل مناسب، درصد گیرایی نهال گردو را پایین می اورد.

زمان کاشت نهال گردو با توجه به اقلیم آب و هوایی منطقه بین این 4ماه متغییر است د ر مناطق معتدل و نیمه سردسیر بهتر است نهال گردو در فصل پاییز کشت شود کشت پاییزه نهال گردو سبب استقرار بهتر نهال گردو در خاک می گردد اما در مناطق کوهستانی با سرمای شدید زمستانه، بهتر است کاشت نهال گردو در اواخر فصل زمستان انجام شود .

بهترین مناطق کاشت نهال گردو:

بهتر است نهال گردو‌های خود را در مناطقی که رو به شمال باشد بکارید در این صورت گلدهی به تاخیر می‌افتد و خطر سرمازدگی آنها پایین می‌اید. اصولا نهال گردو در مناطقی که خیلی خشک یا خیلی مرطوب می‌باشند، بازدهی خوبی ندارد.رطوبت نسبی محیط می بایست کمتر از70% و بیشتر از25% باشد.رطوبت زیاد معمولا باعث گستردگی بیماری های قارچی و اختلال در گرده افشانی می شود ،رطوبت کم نیز تنش خشکی را به جود می اورد بهترین مناطق برای کاشت نهال گردو مناطق سردسیر، نیمه سردسیر و معتدل می‌باشد. تحمل کمینه و بیشینه دما برای نهال گردو 10- و 48+ می‌باشد.

کاشت نهال گردو:

هنگام کاشت نهال گردو بهتر است به عمق و پهنای گودال حفر شده توجه کنید چرا که بسیار ضروری می‌باشد مناسب ترین ژرفای چاله جهت کاشت نهال گردو ابعاد60*60می باشد البته این ابعاد با توجه به بافت خاک محل کاشت نهال گردو ممکن است متغییر باشد.

اگر عمق چاله مناسب نباشد نهال دچار استرس شده و با وزش باد ممکن است دچار شکستگی شده و نهال از بین برود.

می‌توانید قبل از کاشت نهال گردو اصلاح خاک انجام دهید و داخل گودال مخلوط کود حیوانی پوسیده و خاک بریزید ونهال را در عمقی مناسب قرار دهید.آبیاری بلافاصله بعد از کاشت نهال گردو از الزمات داشتن نهالی سالم و قوی می باشد دقت کنید در ارقام پیوندی محل پیوند حدود 5 تا 7 سانت بالاتر از خاک باشد. قبل از قرار دادن نهال گردو در چاله می توانید ریشه نهال گردو را ضدعفونی کنید توجه داشته باشید اگر نهال گردو را در مناطق بادخیز کشت می کنید بهتر است نهال را به وسیله یه نخ به تکه چوبی ببنید این تکه چوب تا موقع مستقر شدن ریشه نهال گردو در خاک به عنوان قیم عمل می کند.

بهترین ارقام نهال گردو :

نهال گردو انواع مختلفی دارد که از نظر زمان‌گلدهی، نحوه نگهداری، قدرت رشد، زمان برداشت محصول، وزن میوه و عمر اقتصادی ویژگی‌های مربوط به خود را دارند. در حال حاظر بیش از 25 نوع نهال با اسامی: ژنوتیپ ارغوان تیپ‌های 7، 8، 9، 21 و… گردو چندلر، خوشه‌ای، پیوندی تو سرخ، شیلی،کانادایی، پدرو، بیلچک، خوشه‌ای اسرائیلی، پکان امریکایی، پیوندی فرانکت، پیوندی لارا، تویسرکان، دماوند، سنجو، ساندلند، هارتلی، کاما، یالووا، وینا، ضیاآباد و… در شرکت ارغوان نهال موجود می‌باشد که هنگام خرید نهال گردو، نهال‌ مناسب منطقه خود را می‌توانید انتخاب کنید و کاشت را انجام دهید.جهت انتخاب مناسب ترین نهال گردو می توانید با کارشناسان مجرب این مجموعه در ارتباط باشید.

هرس درخت گردو:

هرس باردهی و هرس فرم دهی برای نهال گردو لازم و ضروری می‌باشد. توجه داشته باشید هرس بعد از 2 سالگی نهال انجام می‌شود. هرس نهال گردو در سال های اول شامل سربرداری نهال می باشد اندازه سربرداری نهال گردو بسته به نژاد نهال گردو از 80تا 120سانت متغییر است بهتر است بعد از سربرداری نهال گردو از چسب هرس یا باغبانی استفاده کنید.با هرس فرم دهی از آشفتگی نهال گردو و اضافه بودن بیش از حد شاخ و برگ جلوگیری می‌شود. همچنین هرس باردهی نهال گردو باعث می‌شود شاخه‌های فرسوده از بین برود و شاخه‌‌های جوان رشد کند و بهتر محصول دهی داشته باشد. برای انجام هرس نهال گردو در سنین مختلف بهتر است این کار را به یک فرد متخصص بسپارید چون در غیر این صورت به درخت خسارت جبران ناپذیری وارد می‌کنید که ممکن سبب عدم باردهی درخت شوید.

کوددهی درخت گردو:

تغذیه و کوددهی نهال گردو باید با توجه به نتیجه آنالیز خاک و برگ و با توجه به سن نهال انجام شود.اما می توان گفت به طور معمول نهال گردو به ازای هر سال از سنش سالیانه به 500گرم ازت در زمان شروع رشد یعنی فروردین ماه نیاز دارد بهتر است کود ازته از نوع اوره یا سولفات آمونیوم باشد همچنین جهت کوددهی نهال گردو یا درختان گردو در اسفند ماه از کودهای فسفات و پتاسیم در قسمت سایه انداز نهال گردو همراه با آبیاری استفاده شود اندازه و میزان کود استفاده برای نهال گردو بهتر است از روی تجزیه خاک یا برگ نهال گردو انجام شود همچنین همراه با استفاده از کود های شیمیایی به حالت چالکود بهتر است از کودهای حیوانی پوسیده جهت تقویت خاک نهال گردو استفاده کرد بعد از بزرگ شدن نهال گردو و تبدیل شدن آن به درخت بارده، بایستی از ریزمغذی ها نیز به صورت محلول پاشی استفاده شود همچنین استفاده از محلول پاشی فروت ست برای درختان گردو بایستی در دو نوبت پاییز بعد از برداشت محصول و در بهار قبل از تورم جوانه ها فراموش نشود پس همانطور که اشاره شد قبل از اقدام به احداث باغ گردو بهتر است آنالیز خاک از سه عمق مختلف انجام بگیرد.انجام انالیز برای اشنایی با کمبود های خاک ضروری است مهمترین مسئله برای خاک گردو phمناسب در عمق های 1 تا1.5 متری خاک می باشد که مناسب ترین ph مابین7 تا7.5 است.

اگر این اعداد افزایش یابد می توان با اضافه کردن گوگرد این مسئله را کنترل کرد.

البته شما می توانیدبرای هر گودال یک قاشق غذا خوری گوگرد با 3 تا5 کیلوگرم کود دامی در انتهای چاله بریزید و سپس روی این کود لایه 10 سانتی خاک معمولی اضافه کنید تا ریشه مستقیم در سال اول با کود تماس نداشته باشد دقت داشته باشید برای کاهش 1 درجه phخاک 70تا80 کیلوگرم کود گوگرد برای یک هکتار ضروری می باشد.

علاوه برا این مطالب، گردو درختی پرنیاز می باشد و حتما باید کمبودهای خاک با توجه به انالیز خاک جبران بشود تا درخت گردو بهترین عملکرد را داشته باشد.بهتر است خرید نهال گردو را از مراکز معتبری انجام دهید تا بعدها که نهال گردو تبدیل به درختی بارده شد بتوانید از پشتیبانی ها و خدمات کارشناسان نهالستان بهره مند شوید.

سمپاشی درخت گردو:

سمپاشی درخت گردو برای حفظ کیفیت میوه و میزان تولید از اهمیت ویژه ای برخوردار است.قبل از سمپاشی باید به انواع بیماری ها آشنا باشید از جمله معروف ترین بیماری های درختان گردو می توان به انواع قارچ ها اشاره کرد(سم کارساز:کاربندازیم و بنومیل)،بیماری کرم سیب(سم گوزاتینون یا امولسیون)،بیماری کنه(سم کارساز:پروپارژیت)بیماری شته(سم کارساز:استامی پراید).لازم به ذکر است که سمپاشی درخت گردو نیاز به برنامه از قبل تعیین شده ندارد و سم پاشی درخت گردو زمانی باید صورت گیرد که علائم یا نشانه ای از آفات یا بیماری بر روی نهال گردو مشاهده شود.

مزایای کاشت نهال گردو:

• نحوه انبار داری و ذخیره سازی نهال گردو بسیار سهل می‌باشد. و حتی کم هزینه‌تر از سایر میوه‌ها می‌باشد به مدت یک سال با رعایت شرایط مناسب می‌توان انبارداری کرد.

•برداشت محصول حاصل از نهال گردو به روش مکانیکی بسیار آسان و باعث صرفه جویی در زمان برداشت محصول می‌شود.

•در سال‌های آتی صادرات مغزگردو بسیار آسان شده است.

•روغن گردو در صنعت آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد اگر با مدیران شرکت‌های تولید این محصولات مذاکره و قرار داد ببندید از فروش روغن گردو حتی بیشتر از خود گردو می‌توانید سود داشته باشید.

آبیاری نهال گردو:

باتوجه با اینکه نهال گردو نسبت به تنش آبی حساس می باشد لازم است قبل از اقدام به خرید نهال گردو و کاشت آن میزان بارندگی سالیانه منطقه و میزان آب قابل تامین توسط باغدار و همچنین کیفیت خاک مورد آنالیز قرار گیرد نهال گردو در آب هایی که حاوی مقادیر بالای بر،کلر و بی کربنات یا سایر املاح می باشند قابلت رشد را ندارد.

نهال گردو برای رشد و عملکرد بهتر به 760میلی لیتر بارندگی در سال نیاز دارد در مناطقی که این میزان بارندگی وجود نداشته باشد امکان کشت نهال گردو به صورت دیمی وجود ندارد و آبیاری نهال گردو ضرورت دارد لازم به ذکر است که آبیاری درخت گردو همانند سایر درختان در اوایل پاییز سبب سرمازدگی سر شاخه ها خواهد شد در نتیجه تعداد گل های ماده در بهار کاهش خواهد یافت و در نتیجه میزان باردهی درخت گردو نیز کاهش خواهد یافت پس بنابراین می توان گفت نهال گردو فقط 5 ماه از سال به آبیاری نیاز دارد.

لازم به ذکر می باشد که نهال گردو تازه کشت شده و جوان در درجه حرارت 35 درجه بالای صفر نباید آبیاری شود زیرا در گرمای هوا ،نهال گردو به کمبود اکسیژن هوای اطراف ریشه حساس است و از آنجایی که آب آبیاری اکسیژن اطراف ریشه را به صورت موقت قطع می کند ممکن است ریشه نهال گردو دچار خفگی شود بهتر است آبیاری نهال گردو کم و در زمان صبح زود یا عصر صورت گیرد.

مانند هر نهال دیگر آبیاری نهال گردو نیز به شرایط خاص آبیاری احتیاج دارد. در صورت عدم رعایت نکات آبیاری گردو نهال‌های گردو به کل از بین می‌روند.برای اینکه نهال گردو را آبیاری کنیم باید به این عوامل توجه کنیم( نوع خاک، اب و هوا، نوع نهال گردو، بارش سالانه، رطوبت هوا، گرمای هوا، فاصله کاشت نهال، ریشه نهال، نور کافی، سن نهال گردو، سردسیر وحتی گرمسیری بودن منطقه، همه این عوامل مهم و تاثیر گذار است.

در حالت عادی در سال اول کشت نهال گردو حدودا 50 تا 70 لیتر در هر هفته آب نیاز دارد ولی در مناطق گرمسیر این میزان آبیاری کافی نمی‌باشد و باید در هر 5 روز آبیاری شوند.

Ecآب مناسب برای نهال گردو بهتر است کم تر از1/1 دسی زیمنس بر متر باشد.

روش آبیاری درخت گردو:

انتخاب نمودن روش آبیاری از بین روش های رایج(آبیاری غرقابی، جوی،پشته،بارانی و قطره ای) به عوامل گوناگونی از جمله منبع اب،جنس خاک،پیشرفت تکنولوژی و میزان هزینه بستگی دارد اما از نظر کارشناسان گردو، بهترین روش برای ابیاری روش قطره ای می باشد.

آبیاری باغات گردو و نهال گردو حدالامکان باید با روش سیستم آبیاری تحت فشار انجام شود تا علاوه بر افزایش راندمان آبیاری و چلوگیری از اتلاف آب از پوسیدگی طوقه نهال گردو نیز جلوگیری شود.در روش آبیاری سنتی نهال گردو بهتر است آبیاری نهال گردو به صورت جوی یا پشته یا با درست کردن تشتک برای نهال گردو انجام شود تا آبیاری نهال گردو از دیر انجام شود آبیاری از دور نهال گردو سبب تسریع در باردهی نهال گردو نیز می گردد.میزان نیاز آبی نهال گردو در هکتار 7000تا10000متر مکعب است البته شرایط اقلیمی منطقه و سن درخت گردو تعیین کننده میزان نیاز آبی نهال گردو می باشد در ضمن فواصل آبیاری نهال گردو 7تا10 روز یکبار می باشد.

آبیاری نهال های تازه کاشته شده در سال های اول بسیار حائز اهمیت می باشدنهال های جوان در سال های اول کاشت حتما باید مرتب آبیاری شود،به خصوص این آبیاری در خرداد ماه تا شهریور بر انداره میوه و رشد درخت تاثیر بسزایی دارد.باید دقت کنید درختان گردو در پاییز آبیاری نشود زیرا موجب سرمازدگی درختان در زمستان می شود.

خاک مناسب نهال گردو:

قبل از خرید نهال گردو بایستی تمامی معیارها برای احداث باغ گردو ارزیابی شود یکی از مهترین معیار ها قبل از کاشت نهال گردو سنجش خاک از نظر فیزیولوژیکی می باشد که عبارت اند از عمق و بافت خاک.همان طور که می دانید درخت گردو سیستم ریشه ای گسترده ای دارد و ریشه آن تا عمق5/3 متری از خاک نفوذ می کند به همین دلیل نهال گردو در خاک هایی عمیق با بافت لومی به خوبی رشد می کنند.

بهتر است قبل از خرید نهال گردو و اقدام به کاشت آن بافت خاک تا عمق اشاره شده مورد بررسی قرار گیرد .

زیرا در صورت وجود لایه ای سخت توان رشد نهال گردو محدود خواهد شد در نتیجه میزان باردهی و عملکرد آن کاهش خواهد یافت در صورت وجود لایه ای سخت در خاک حتما باید قبل از اقدام به کاشت نهال گردو زیرشکنی عمیق در خاک صورت گیرد تا میزان زهکشی خاک بیشتر شود لازم به ذکر می باشد نهال گردو قادر به رشد در خاک های شور یا آهکی با عمق یا زهکشی کم نمی باشد به همین دلیل توصیه می شود که قبل از اقدام به خرید نهال گردو و کاشت آن خاک منطقه مورد نظر مورد آزمون شیمیایی قرار گیرد. خواص فیزیکی و شیمیایی خاک در میزان رشد نهال گردو بسیار حائز اهمیت می باشد.از خواص شیمیایی خاک نهال گردو می توان به مقادیر کلسیم،منیزیم،سولفات و بی کربنات اشاره کرد همچنین اسیدیته خاک نیز بسیارمهم است زیرا نهال گردو در ph بالا دچار کلروز یا کمبود آهن می شود .

گرده افشان نهال گردو:

استفاده از رقم گرده دهنده نهال گردو برای بعضی از ارقام نهال گردو لازم و ضروری می باشد البته همه ارقام نهال گردو به گرده افشان نیاز ندارند دقت داشته باشید ارقام نهال گردو که نیازمند رقم گرده افشان هستند در صورت عدم کاشت گرده افشان مناسب ممکن است دچار ریزش میوه گردند پس بهتر است قبل از خرید نهال گردو با افراد متخصص و کارشناس در این مورد مشورت بگیرید.ارقام گرده افشان نهال گردو بهتر است 5/2تا5درصد از کل درختان باغ را تشکیل دهند نهال گرده افشان گردو باید در مکانی از باغ کشت شود که بیشترین کارآیی را داشته باشد به همین منظور باید جهت وزش باد بهاری در باغ مشخص شود و ارقام نهال گردو گرده افشان در آن سمت از باغ کشت شود زیرا گرده افشانی نهال گردو توسط باد انجام میشود.

ازجمله ارقام گرده افشان نهال گردو می‌توان به ارقام روند، فرانکت، فرنت اشاره کرد. برخی ارقام نهال گردو مثل ‌ژنوتیپ برتر خود گرده افشان می‌باشند و توانایی محصول دهی به تنهایی را دارند ولی برخی دیگر برای گرده افشانی به رقم دوم نیاز دارند. در ارقام خودگرده افشان نهال گردو از جمله ژنوتیپ ها ،شاتون های نر و ماده همزمان روی یک پایه تشکیل می شوند. تشکیل شدن همزمان این شاتون ها سبب می شود گرده افشانی درخت گردو بهتر انجام شود در نتیجه باردهی درخت افزایش می یابد.

 

 

 

خرید نهال گردو

 در مقدمه (خرید نهال گردو) ابتدایی مقاله، می‌توان با ارائه تعریفی کلی از نهال گردو،   خواننده را با این مفهوم آشنا کرد. نهال گردو به درختانی از خانواده جوزانیان   (Juglandaceae) گفته می‌شود که از نظر مورفولوژیکی شامل درختان بزرگ و همیشه   سبز بوده و برگ‌های آن‌ها به صورت جفت‌های متقابل روی ساقه قرار دارند. نهال گردو   نیز یکی از انواع نهال‌های میوه‌ای است که به دلایلی مانند ارزش تغذیه‌ای بالا، قابلیت   تحمل به عوامل آب و هوایی مختلف و مزایای سیستم ریشه‌های عمیق و قدرتمند،   جزء محبوبیت بالا در بین کشاورزان و مصرف‌کنندگان قرار دارد.

تاریخچه کشت و پرورش نهال گردو

همچنین می‌توان به تاریخچه کشت و پرورش نهال گردو اشاره کرد. نهال گردو از دیرباز در بسیاری از نقاط جهان کشت می‌شده است و تاریخچه طولانی در کشاورزی دارد. این درخت در بسیاری از فرهنگ‌ها و مناطق جهان، به عنوان نمادی از ثروت، پایداری و طول عمر مورد احترام قرار گرفته است و نهال‌های گردو به عنوان هدیه‌های ارزشمند در مجالس و رویدادهای خاص استفاده می‌شوند.

ارزش نهال گردو در کشاورزی و تغذیه انسان

ارزش نهال گردو در کشاورزی و تغذیه انسان را نیز می‌توان در این قسمت برجسته کرد. نهال گردو به عنوان یک منبع غنی از مواد مغذی مورد استفاده قرار می‌گیرد که حاوی اسیدهای چرب اشباع نشده، پروتئین، فیبر و ویتامین‌های مختلف است. استفاده از نهال گردو در تغذیه انسان به دلیل خواص آن برای حفظ سلامتی قلب، تنظیم قند خون، تقویت سیستم ایمنی و بهبود عملکرد مغز مورد توجه قرار گرفته است.

 برخی از ویژگی‌های بارز نهال گردو

به عنوان مثال، درختان گردو معمولاً تا ارتفاع بین 20 تا 30 متر رشد می‌کنند و با شاخه‌های خوشه‌ای برگ‌های سبز تولید می‌کنند. همچنین، بسته به نوع گردو، قسمتی از پوسته آن می‌تواند قابل خوردن باشد. همچنین، شکل و اندازه میوه‌های گردو نیز متفاوت است و معمولاً با قطری حدوداً 2 تا 5 سانتیمتر رشد می‌کنند.

روش‌های کاشت نهال گردو

در این بخش، می‌توان به تشریح روش‌های مختلف کاشت نهال گردو و تکنیک‌های لازم برای موفقیت در این فرایند پرداخت. به عنوان مثال، آماده‌سازی خاک، مهار تراکم نهال‌ها، فاصله‌گذاری مناسب بین نهال‌ها، و مراقبت‌های لازم بعد از کاشت ، اشاره کرد.

 نگهداری و مراقبت از نهال‌های گردو

در این بخش، می‌توان به توضیح نگهداری و مراقبت از نهال‌های گردو پرداخت. شامل آبیاری، تنظیم رطوبت خاک، کنترل علف‌های هرز، کنترل آفات و بیماری‌ها، و تعمیر و نگهداری ساختار نهال‌ها. این بخش شامل دو پاراگراف می‌شود.

مزایا و مصارف نهال‌های گردو

در این بخش، می‌توان به بررسی مزایا و مصارف نهال‌های گردو پرداخت. به عنوان مثال، ارزش غذایی بالا و خواص بهداشتی گردو، استفاده از چوب گردو در صنایع چوب و مبلمان، و نقش اکوسیستمی این درخت در حفظ تنوع زیستی و محیط زیست. این بخش شامل دو پاراگراف می‌شود.

به طور کلی، این مقاله در مورد نهال گردو، به تعریف و تاریخچه آن، روش‌های کاشت و نگهداری، و مزایا و مصارف آن می‌پردازد. هر یک از بخش‌ها دارای حداقل دو پاراگراف است که به ارائه اطلاعات کامل و جامع برای خواننده کمک می‌کند.

روش کاشت نهال گردو

 

۱. انتخاب مکان:

برای کاشت نهال گردو، انتخاب مکان مناسبی از اهمیت بالایی برخوردار است. نهال گردو برای رشد به نور زیادی نیاز دارد؛ بنابراین بهتر است مکانی را برای کاشت نهال انتخاب کنیم که در معرض نور خورشید واقع شده باشد. همچنین خاک قابلیت نفوذ آب را داشته باشد و خاک مناسب برای رشد گردو باشد.

۲. زمان کاشت:

مناسب‌ترین زمان برای کاشت نهال گردو، پاییز و یا اوایل بهار است. در این مواقع، شرایط آب و هوایی برای رشد نهال گردو ایده‌آل است و نهال می‌تواند بدون مشکلاتی رشد کند. همچنین، در صورتی که نهال گردو را در پاییز کاشت کنیم، دوره رشد آن طولانی‌تر خواهد بود و در سال بعد می‌توانیم از ثمره‌های آن بهره‌مند شویم.

۳. روش کشت:

برای کاشت نهال گردو، در فاصله‌ی ۶ تا ۸ متری میان هر درخت، یک نهال کاشت می‌شود. عمق حفره‌ی کاشت نهال باید به اندازه‌ی ریشه‌های نهال باشد تا نهال به درستی در خاک گسترش یابد. بعد از کاشت نهال، خاک اطراف آن به خوبی فشرده و آبیاری می‌شود. همچنین می‌توان از علف‌کش‌ها و کودهای آلی استفاده کرد تا رشد نهال بهتر شود.

۴. مراقبت‌های پس از کاشت:

پس از کاشت نهال گردو، باید به مراقبت مناسب از آن توجه کرد. این شامل آبیاری منظم، برداشت علف‌های هرز، کنترل آفات و بیماری‌ها و دوره‌ای پرورش خاک است. همچنین نگهداری از ساقه و شاخه‌های درخت با استفاده از افزودنی‌هایی مانند ملچ و پودر پاشی با عناصر غذایی نیز توصیه می‌شود.

نتیجه‌گیری:

کاشت نهال گردو روشی ساده ولی مهم برای ایجاد باغ‌های خصوصی با بازدهی بالاست. با توجه به توصیه‌های مراقبت از نهال در طول دوره رشد، می‌توان تولید محصول با کیفیت و پربازده را تضمین کرد.

پیوند زنی نهال گردو

پیوند زنی نهال گردو یکی از روش‌های مهم و موثر در باغداری است که به کاشت و رشد صحیح نهال‌ها کمک می‌کند. این روش در حفظ و احیای جنس گردو نقش بسیار مهمی دارد و برای تولید گردوهای با کیفیت بالا از اهمیت بالایی برخوردار است. در ادامه به برخی از موارد مهم در مورد پیوند زنی نهال گردو پرداخته خواهد شد.

۱. تیپ‌های مختلف پیوند زنی نهال گردو:

در پیوند زنی نهال گردو از تیپ‌های مختلفی مثل پیوند یک تاج، پیوند دو تاج و پیوند زنجیره‌ای استفاده می‌شود. هر کدام از این تیپ‌ها دارای مزایا و معایب خاص خود هستند که در انتخاب و استفاده مناسب آن‌ها باید دقت شود.

۲. زمان مناسب برای پیوند زنی:

زمان مناسب برای انجام عمل پیوند زنی نهال گردو پس از بهبود کامل نهال و برقراری شرایط مناسب رشد آن است. این مرحله بیشتر در بهار و تابستان انجام می‌شود و قبل از شروع گرمای شدید تابستان بهتر است انجام شود.

۳. روش‌های موثر در پیوند زنی نهال گردو:

در پیوند زنی نهال گردو می‌توان از روش‌های مختلفی مانند پیوند چسبی، پیوند برجسته و پیوند زخی استفاده کرد. هر کدام از این روش‌ها دارای قابلیت‌ها و محدودیت‌های خاص خود هستند که نیازمند انتخاب آگاهانه‌ای هستند.

۴. عوامل موثر در موفقیت پیوند زنی نهال گردو:

برای موفقیت در پیوند زنی نهال گردو برخی عوامل اساسی وجود دارند که حتما باید به آن‌ها توجه شود. شرایط آب و هوایی، بهداشت نهال، استفاده از تجهیزات و ابزار مناسب، استفاده از بذرها و تخم‌های سالم و وجود تکنیک‌های صحیح برای انجام این فرآیند چندین عامل مهم در موفقیت پیوند زنی هستند.

در نهایت، با توجه به اهمیت پیوند زنی نهال گردو در حفظ و احیای جنس گردو و تولید گردوهای با کیفیت بالا، اطلاعات دقیق و کامل درباره روش‌ها و عوامل مرتبط با این فرآیند بسیار حائز اهمیت است. با استفاده از این اطلاعات می‌توان نهال‌های سالم و قوی را به کاشت و رشد درختان گردو تولید کرد و برای بهره‌برداری موفق از باغ گردو اقدام کرد.

روش آبیاری نهال گردو

آبیاری مناسب و بهینه نقش بسزایی در رشد و توسعه نهال گردو دارد. آبیاری مناسب می‌تواند باعث افزایش تولید درختان گردو شود. در این مقاله به بررسی و تشریح چهار بخش اصلی در روش آبیاری نهال گردو پرداخته می‌شود.

آبیاری قطره ای

اولین بخش مورد بررسی در روش آبیاری نهال گردو، نوع آبیاری است. آبیاری نهال گردو می‌تواند به صورت قطره‌ای، مخزنی یا بارانی انجام شود. این نوع آبیاری منشعب بر روی خاک صورت می‌گیرد و باعث کاهش استهلاک آب و کاهش انتقال بیماری‌ها می‌شود.

آبیاری مخزنی

نوع دیگر آبیاری مخزنی با استفاده از یک مخزن آب صورت می‌گیرد که آب آن به صورت مستقیم در ریشه نهال پاشیده می‌شود.

آبیاری بارانی

در آبیاری بارانی، آب در منطقه پراکندگی با یک شبکه آبیاری صورت می‌گیرد و به صورت باران بر روی نهالان ریخته می‌شود.

فرکانس آبیاری

بخش دوم مورد بررسی در روش آبیاری نهال گردو، فرکانس آبیاری است. فرکانس آبیاری باید بر اساس نیاز آبی نهال گردو تنظیم شود. فرکانس آبیاری بستگی به شرایط آب و هوایی و نیاز آبی نهالان دارد. در فصول گرم و خشک، فرکانس آبیاری باید افزایش یابد تا جلوگیری از خشک شدن نهال ها.

میزان آبیاری

بخش سوم مورد بررسی در روش آبیاری نهال گردو، میزان آبیاری است. میزان آبیاری بستگی به نیاز آبی نهال گردو و نوع خاک دارد. معمولاً نهالان گردو زمانی که رشد نمی‌کنند، نیاز کمتری به آبیاری دارند. بنابراین، میزان آبیاری باید با توجه به رشد و نیاز آبی نهالان تعیین شود.

زمان آبیاری

بخش چهارم مورد بررسی در روش آبیاری نهال گردو، زمان آبیاری است. زمان آبیاری بستگی به شرایط جوی و منطقه قرارگیری نهالان دارد. به طور کلی، آبیاری در ساعات خنک روز انجام می‌شود تا آب به خوبی در خاک جذب شود و تبخیر زیادی رخ ندهد.

به طور کلی، روش آبیاری نهال گردو باید با توجه به نیاز آبی نهالان، نوع آبیاری، فرکانس آبیاری، میزان آبیاری و زمان آبیاری تنظیم شود تا به بهترین شکل ممکن عمل کند و رشد و توسعه بهینه درختان گردو را فراهم کند.

محافظت و نگهداری نهال گردو

۱. زمین‌شناسی و انتخاب مکان

نحوه محافظت و نگهداری از نهال‌های گردو از آغاز طرح تا پایان آن بسیار اهمیت دارد. انتخاب مکان مناسب و جا دادن نهال‌ها در زمین‌های مناسب از اولین گام‌های موفقیت در این طرح به حساب می‌آید. برای رشد سالم و موفقیتی در پرورش گردو، بهتر است منطقه‌ای با خاک‌های نفوذکننده، عمق کافی و رطوبت مناسب انتخاب شود. نهال‌ها نیز باید در مواجهه با آفتاب نور کافی داشته باشند و از باد قوی‌تر در پوششی نسبتاً سنگین محافظت شوند.

۲. آبیاری

آبیاری منظم و مناسب به یکی از نکات حیاتی در نگهداری نهال‌های گردو تبدیل شده است. برای رشد و توسعه صحیح گردو، آبیاری منظم و شاداب کردن خاک موردنیاز است. در فصل‌های خشک، میزان آبیاری باید افزایش یابد و در فصل‌های مرطوب باید کاهش یابد. در صورت نبودن منابع آبیاری مطمئن، می‌توان از روش‌های خاک‌ورزی استفاده کرد.

۳. کنترل آفات و بیماری‌ها

برای محافظت از نهال‌های گردو در برابر آفات و بیماری‌ها، می‌توان از روش‌های شیمیایی و غیرشیمیایی استفاده کرد. استفاده از سموم شیمیایی باید با دقت و مطابق با دستورالعمل‌های تهیه شده توسط متخصصان صورت گیرد. همچنین، استفاده از روش‌های غیرشیمیایی مانند استفاده از ارقام مقاوم به بیماری‌ها و استفاده از علف‌کش‌های طبیعی و محلی نیز توصیه می‌شود.

۴. تنوع زراعی و دسته‌بندی مناسب

برای داشتن نهال‌های سالم و موفق بهتر است از روش تنوع زراعی استفاده شود. این بدان معناست که از چندین رقم مختلف گردو در طرح استفاده شود. همچنین، نهال‌ها باید براساس سن، ارتفاع و قابلیت واکنش به شرایط مختلف، در دسته‌بندی مناسب قرار بگیرند. این دسته‌بندی به ما کمک می‌کند تا نیازهای مختلف نهال‌ها را در نظر بگیریم و بهترین روش‌های نگهداری و محافظت را اعمال کنیم.

انتخاب منطقه مناسب جهت کاشت نهال گردو

کاشت گردو یکی از محصولات باغبانی ارزشمند است که به دلیل خواص بارورکنندگی خاک، مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی سخت و همچنین ارزش اقتصادی بالا، جزو محصولات مهم در باغ و باغچه ها محسوب می‌شود. اما انتخاب منطقه مناسب برای کاشت نهال گردو از اهمیت بسیاری برخوردار است. در این مقاله، به چهار بخش کلی برای انتخاب منطقه مناسب جهت کاشت نهال گردو می‌پردازیم.

شرایط آب و هوایی

شرایط آب و هوایی در انتخاب منطقه مناسب برای کاشت گردو، اصلی ترین عامل است. گردو در شرایط آب و هوایی معتدل تا نیمه خشک بهترین عملکرد را از خود نشان می‌دهد. در مناطقی که بارش بالا و روزهای گرم و شب‌های خنک دارند، رشد و توسعه بهتری دارد. همچنین نشاسته خاک هم باید مناسب باشد و بهترین pH برای گردو در حدود 6 تا 7 است.

خصوصیات خاک

خاک مناسب برای کاشت گردو باید دارای خصوصیات مناسبی باشد. این درخت متناسب با خاک‌هایی است که دارای دوام خوبی در مقابل بی‌آبی و خشکی باشند. همچنین خاک باید عمق کافی و شناوری خوبی داشته باشد تا ریشه‌ها به راحتی در آن رشد کنند. علاوه بر این، خاک نباید دارای عناصر سنگین و آلوده باشد. برای بررسی خاک، می‌توان از آزمایش زمین‌شناسی استفاده کرد.

 موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی نیز در انتخاب منطقه مناسب برای کاشت گردو بسیار مهم است. منطقه انتخابی باید بازوی گرما بوده و در شمال خط استوا قرار نگیرد. همچنین، درجه حرارت‌های سرما باید از نقطه جمع‌آوری محصولات کاشت‌شده پایین‌تر باشد. این درخت در مناطقی با ارتفاعات کمتر از 2000 متر بالاتر از سطح دریا بهترین عملکرد را دارد.

 محدودیت‌های محیطی

محدودیت‌های محیطی می‌تواند بر کاشت گردو تأثیر داشته باشد. برخی از محدودیت‌های محیطی شامل شدت و جهت باد، تغییرات شدید دما، آفت‌ها و بیماری‌ها و همچنین تغییرات رطوبت هوا است. بنابراین، قبل از کاشت گردو لازم است این محدودیت‌ها را در نظر بگیریم و به عوامل مورد نیاز این درخت توجه کنیم.

نتیجه‌گیری:

انتخاب منطقه مناسب جهت کاشت نهال گردو به شرایط آب و هوایی، خصوصیات خاک، موقعیت جغرافیایی و محدودیت‌های محیطی بستگی دارد. این عوامل باید به طور دقیق مورد بررسی قرار گیرند تا برای کاشت گردو بهره‌وری بالایی حاصل شود.

فاصله گذاری بین نهال های گردو

در بین نهال های گردو فاصله گذاشتن موقع کاشت از موارد مهمی است که باید در زمان کاشت این درختان رعایت شود. فاصله مناسب بین نهال های گردو به دلایل مختلفی اهمیت دارد. اولاً، این فاصله به رشد و توسعه صحیح درختان کمک می کند. فضای کافی بین نهال ها به آنها اجازه می دهد ریشه ها به طور صحیح گسترش یافته و آب و مواد غذایی کافی را جذب نمایند.

همچنین، فاصله کافی بین نهال ها امکان ورود نور به برگ ها و اجزای دیگر درختان را فراهم می کند. به علاوه، فاصله مناسب بین نهال ها می تواند از تنش های رقابتی بین آنها جلوگیری کند و خطر ابتلا به بیماری ها و آفات را نیز کاهش دهد. بنابراین، رعایت فاصله گذاری مناسب بین نهال های گردو امری حائز اهمیت بوده و برای داشتن درختان سالم و مقاوم در طولانی مدت حائز اهمیت است.

انواع نهال گردو

گردو یکی از معروف‌ترین درختان میوه‌ای است که در بسیاری از سراسر جهان پرورش داده می‌شود. گردو از نظر انواع نهال خاصی برخوردار است که هر یک ویژگی‌های خاص خود را دارند. در این مقاله، به بررسی 5 نوع اصلی نهال گردو به نام‌های نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ9 – نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ7 – فرانسوی (Franquette)، چندلر یا چنو (Chandler)، فرنور (fernor)   خواهیم پرداخت.

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ9

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ 9 از بهترین نوع گردو در جهان هست ، این نهال برای اولین بار در نهالستان ارغوان نهال تولید شد و به هیمن دلیل نام این نهالستان به پدر گردوی ایران نیز لقب گرفت , این نهال در دمای بالای 45 درجه و سرمای منفی 40 درجه را بخوبی تحمل میکند و میوه های آن در حدود 20 گرم وزن دارد. این نهال مقاومترین نهال در مقابل آفات و بیماری ها می باشد و در ارتفاعات 3 هزار متری از سطح دریا بخوبی مجصول می دهد. در بین همه گردو ها خوش طعم ترین میوه از آن این نهال بوده و هر ساله از لحاظ اقتصادی بالاترین رتبه در بین همه گردو ها را دارد.

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ ۷

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ7

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ 7 از بهترین نوع گردو در بعد از تیپ 9 در جهان هست ، این نهال برای اولین بار در نهالستان ارغوان نهال تولید شد  , این نهال در دمای مثبت 35 درجه و سرمای منفی 15 درجه را بخوبی تحمل میکند و میوه های آن در حدود 14 گرم وزن دارد. این نهال مقاومت خوبی در مقابل آفات و بیماری ها دارد و در ارتفاعات 2 هزار متری از سطح دریا بخوبی مجصول می دهد. در بین همه گردو ها بعد از تیپ 9 خوش طعم ترین میوه از آن این نهال بوده و هر ساله از لحاظ اقتصادی سود دهی خوبی دارد.


نهال گردو فرانکت

نهال گردو فرانسوی

نهال گردو فرانسوی (Franquette) متعلق به خانواده نهال‌های پایه است و یکی از پرطرفدارترین انواع می‌باشد. این نهال برای مناطقی با اقلیم سرد و معتدل مناسب است و می‌تواند در دمای حداقل منفی ۲۵ درجه سانتی‌گراد تا حداکثر ۴۰ درجه سانتی‌گراد رشد کند. از ویژگی‌های این نهال می‌توان به مقاومت در برابر بیماری‌ها و سرمازدگی، تولید محصول بالا و خوب، و همچنین ارزش تجاری بالای محصول اشاره کرد.

خرید نهال گردو ,نهال-گردو-چندلر

نهال گردو چنو (چندلر)

نهال گردو چندلر (Chandler) از جمله نهال‌های قدیمی و معتبر گردو است که در خانواده نهال‌های پایه قرار می‌گیرد. این نهال برای شرایط اقلیمی همچون مناطق خشک و نیمه‌خشک بسیار مناسب است و می‌تواند در دمای منفی ۲۰ درجه سانتی‌گراد تا حداکثر ۴۰ درجه سانتی‌گراد براوید. از ویژگی‌های این نهال می‌توان به مقاومت در برابر خشکی و گرمای شدید، محصول بالا، و میوه با کیفیت برجسته اشاره کرد.

خرید نهال گردو فرنور

نهال گردو فرنور

نهال گردو فرنور(Fernor) از جمله نهال‌های صنعتی گردو است که برای تولید زودهنگام میوه مناسب است. این نهال می‌تواند در دمای حداقل منفی ۱۵ درجه سانتی‌گراد تا حداکثر ۴۰ درجه سانتی‌گراد رشد کند و بیشتر در مناطقی با کشت سریع و صنعتی گردو استفاده می‌شود. از ویژگی‌های این نهال می‌توان به تولید زودهنگام میوه، مقاومت در برابر بیماری‌ها و آفات، و خریداری آسان اشاره کرد.

در نهایت، انتخاب نهال مناسب برای کاشت گردو بستگی به شرایط اقلیمی و علم کشاورزی هر منطقه دارد. هر چند که همه انواع نهال‌های گردو دارای خواص و ویژگی‌های منحصر به فردی هستند که باید با توجه به نیازهای خاص هر کشاورز بررسی شوند. در این مورد میتوانید با نهالستان ارغوان نهال مشاوره های لازم را بگیرید.

بررسی نهال گردو سردسیری

 

نهال گردو سردسیری یکی از انواع نهال‌ گردو اصلاح شده است که برای مناطق با آب و هوای سرد و سردسیری مناسب است. این نهال در مناطق با زمستان‌های سرد و تابستان‌های خنک و معتدل رشد می‌کند. نهال گردو سردسیری دارای مقاومت بالا در برابر سرما و بسترهای زمینی نامناسب است. این نهال درختی بزرگ و پرورش یافته است که عمر درخت گردو سردسیری بالغ به ۵۰ تا ۶۰ سال می‌رسد. میوه‌ی گردو سردسیری شبیه به گردوی معمولی است اما به دلیل شرایط آب و هوایی سرد، قابلیت رشد و تولید در مناطق با این شرایط را دارد.

خواص گردو برای انسان

گردو، یک میوهٔ خشک و لذیذ است که دارای ویژگی‌ها و خواص مفیدی برای سلامتی انسان است. در این مقاله، به بررسی چهار ویژگی اصلی گردو برای انسان می‌پردازیم.

خاصیت مغذی و مفید بودن گردو

یکی از خواص گردو، خواص مغذی و مفید آن است. گردو، منبعی بسیار غنی از چربی‌های سالم است، از جمله چربی‌های نیمه‌چرب و اسیدهای چرب امگا-3 است. این مواد چرب مفید برای قلب و عروق هستند و به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی کمک می‌کنند. همچنین، گردو دارای مقدار قابل توجهی فیبر می‌باشد که باعث تنظیم سطح قند و کاهش خطر ابتلا به دیابت می‌شود.

خواص ضد التهابی گردو

ویژگی دیگری از گردو، خواص ضد التهابی آن است. گردو شامل فنلیک اسید است که قابلیت کاهش التهاب در بدن را دارد. این ماده، به خاطر تحریک کاهش عوامل التهابی معروف به سیتوکین‌ها، مانند TNF-آلفا، اثرات ضد التهابی قابل توجهی دارد. به علاوه، مطالعات نشان داده‌اند که مصرف مکمل گردو می‌تواند در کاهش التهاب در بیماران مبتلا به بیماری‌های التهابی مزمن، مانند آرتریت روماتوئیدی، موثر باشد.

فواید گردو به قلب

یکی دیگر از خواص گردو، قوت قلبی است. گردو به دلیل حاوی مقدار زیادی آرژینین، یک اسید آمینه مهم، می‌تواند به بهبود عملکرد قلب کمک کند. آرژینین باعث تحریک تولید اکسید نیتریک می‌شود که به دیلاتاسیون عروق، کاهش فشار خون و افزایش جریان خون در بدن کمک می‌کند. همچنین، گردو دارای مقدار زیادی پتاسیم است که نقش مهمی در حفظ سلامت قلب دارد.

تاثیر گردو در سلول های عصبی انسان

ویژگی دیگر گردو، تأثیر مثبت آن بر روحیه است. گردو شامل یک ترکیب به نام سروتونین است که به عنوان یک نوروترانسمیتر مهم در سلول‌های عصبی عمل می‌کند. این ترکیب می‌تواند تأثیر مثبتی بر روحیه و رفاه عمومی داشته باشد و باعث کاهش اضطراب و افسردگی شود.

به طور کلی، گردو با خواص مفید و غنی منبعی از مواد مغذی است که می‌تواند به بهبود سلامتی انسان کمک کند. امیدواریم که با یافتن این اطلاعات، بتوانید در برنامه غذایی خود گردو را در نظر بگیرید و از خواص آن بهره‌برداری کنید.

خواص مغز گردو:

مغز گردو حاوی آنتی اکسیدان ضد سرطان و غنی از روغن طبیعی ،ویتامین ها و مواد معدنی است می باشد. لذا مصرف مغزگردو برای تمامی افراد با سنین مختلف لازم و ضروری می‌باشد. روغن حاصل از مغز گردو کاملا غیر اشباع می باشد و می تواند جایگزین خوبی برای روغن های خوراکی شود امروزه افراد زیادی از سرطان رنج می‌برند و اگر همه افراد خانواده از گردو به عنوان یک عادت غذایی دائمی استفاده کنند، امکان ابتلا به سرطان به صفر می‌رسد چرا که امروزه سرطان به یک معضل جهانی تبدیل شده است.

از این رو خرید و فروش نهال گردو بسیار حائز اهمیت و سود ده می‌باشد. چرا که 0 تا 100 مغز پوست گردو درمان هر دردی می‌باشد. مغز گردو دارای انواع ویتامین بخصوص ویتامین گروه B می‌باشد. مصرف میوه حاصل از نهال گردو بدن را در برابر انواع بیماری‌ها ایمن می کند. باعث جلوگیری از ریزش مو، سلامت پوست ، جلوگیری از ابتلا به انواع بیماری‌ها قلب و عروق، سیستم ایمنی و کبد می‌شود. جالب است بدانید مصرف مغز گردو برای درمان بیماری های روانی توصیه می شود.

جالب است بدانید برگ ،ریشه و پوست حاصل از نهال گردو در صنایع رنگرزی و داروسازی کاربرد دارد.

خرید نهال گردو از مرکز معتبر:

در مورد خرید نهال گردو از شما درخواست داریم برای خرید نهال شناسنامه دار و مطمئن از تولیدکنندگان و حتی نهالستان‌های صاحب نام و شناخته شده و معتبر مشورت بگیرید. و سپس خرید نهال گردو را انجام دهید چرا که افراد متخصص این شرکت‌ها سالهای طولانی در زمینه اصلاح و تولید نهال گردو تحقیقات دانشگاهی را سپری کرده‌اند: و در این زمینه تخصص لازم را کسب کرده‌اند.

ترکیب علم و تجربه، ترکیبی استثنایی برای تولید نهال گردو زودبازده، مقاوم، پرسود می‌باشد. چرا که در گذشته نهال‌ گردو محلی را کسانی که می‌کاشتند محصول آن را به چشم نمی‌دیدند چرا که عمرشان کفاف نمی‌داد. ولی امروزه مهندسان و متخصصان شرکت معتبر ارغوان نهال با تولید و اصلاح انواع نهال گردو زودبازده با تناژدهی بالا و مقاوم این ناممکن را ممکن کرده‌اند. که نهال‌های اصلاحی شرکت ارغوان نهال باردهی را از سال‌های اول کاشت شروع می‌کنند و این یعنی تحولی شگرف در صنعت کشت نهال گردو در احداث باغ آن.

خرید نهال گردو از نهالستان ارغوان نهال مهندس بابایی یکی از راه‌هایی می باشد که باغداران می‌توانند باغ گردوی خود را توسعه دهند. بهترین و مطمئن ترین نهال گردو را می‌توانید از بزرگترین مرکز تولید نهال یعنی ارغوان نهال (پدر گردوی ایران ) تهیه کنید چرا که تنوع نهال گردو مناسب انواع مناطق آب وهوایی در این شرکت بسیار بالا می‌باشد. کافیست شما رقم مورد نظر را انتخال کنید تا مشاوران ما مشخص کنند که این رقم مناسب منطقه شما می‌باشد یا خیر.

معرفی ارغوان نهال

نهالستان ارغوان نهال یک نهالستان معتبر و بزرگترین مرکز تولید و اصلاح نهال گواهی دار می‌باشد. این شرکت ، نهال گردو را با توجه به نیاز مشتری و تقاضای بازار تولید می‌کند. شرکت ارغوان نهال سعی دارد که ضمن فروش نهال گردو، رضایت مشتری را نیز فراهم کند.خرید نهال شناسنامه دار و دارای فاکتور ثبتی فقط از مرکز ارغوان نهال قابل تهیه است چرا که این شرکت حتی بعد از خرید نهال گردو نیز در کنار شما خواهد بود و درباره نحوه کاشت و مراقبت بعد از کاشت به شما مشاوره می‌دهند در صورت مغایرت لیست ارسالی نهال با فاکتور ثبتی خسارت مشتری جبران می‌شود.

 

پروسه خرید آنلاین چگونه انجام می شود

برای خرید نهال گردو به صورت آنلاین یا اینترنتی و دریافت مشاوره تخصصی در مورد انواع نهال گردو اصلاح شده بذری و پیوندی، با شماره ثبت شده در سایت با مهندس بابایی تماس گرفته و مشاوره و خرید با آگاهی کامل را بصورت مطمن انجام دهید. مهندس بابایی و همکاران همواره آماده پاسخگویی به همطنان عزیز در سراسرکشور می باشند.

دلیل انتخاب ارغوان نهال برای خرید نهال گردو

نهالستان ارغوان نهال با به روز ترین روش های علمی نهال گردو را در بهترین کیفیت تولید کرده و با ضمانت کامل و پشتیبانی چند ساله در خدمت مشتریان هستند . اگر می خواهید نهالتان پر بار باشد محصول باغتان بی حد و اندازه زیاد باشد ارغوان نهال بهترین گزینه برای انتخاب عاقلانه شماست. با ما درتماس باشید تا رضایت مشتریان قدیمی را نشان دهیم.

ارغوان نهال بعنوان تولید کننده اصلی نهال گردو ژنوتیپ ارغوان تیپ 9 پدر گردوی ایران شناخته شده هست.

بررسی انواع نهال گردو

 

 

Views: 4496

دیدگاهتان را بنویسید