detail-blog
  • دسته‌بندی‌ها گردو
  • نویسنده nahalarghavan
  • زمان مورد نیاز برای مطالعه 6 دقیقه
۱۴۰۲-۰۱-۰۴

نهال گردو پاریزین

نهال گردو پاریزین (Parisienne Walnuts) یکی از ارقام تجاری بوده که خاستگاه و منشاء رویش آن کشور فرانسه می باشد. این رقم یکی از محصولات نهالستان ارغوان نهال بوده که در این نهالستان کشت و پرورش می یابد و با کیفیتی مرغوب به باغداران و کشاورزان ارائه می گردد.
در این مقاله تلاش خواهیم کرد تا اطلاعات بیشتری را در ارتباط با مشخصات و قیمت نهال گردو پاریزین در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، تا پایان با ما همراه باشید.

جهت آشنایی با قیمت و مشخصات 13 نوع از بهترین و پرفروش‌ترین ارقام نهال گردو، به صفحه نهال گردو مراجعه کنید.

خاستگاه و منشاء رویش نهال گردو پاریزین

خاستگاه رویش نهال گردو پاریزین کشور فرانسه می باشد، همچنین این رقم از ارقام تجاری این کشور به شمار می رود.

مشخصات نهال گردو پاریزین

این نهال گردو فرانسوی یکی از ارقام بسیار دیرگل است که رشد خوبی داشته و مقاومت بالایی در برابر بیماری باکتریوز دارد.

مشخصات نهال گردو پاریزین

باردهی این رقم از سال سوم آغاز شده و محصول آن بیضی شکل می باشد، سایز میوه درشت ( 30 تا 34 میلی متر) و مغز از کیفیت خوبی برخوردار بوده و معطر است، همچنین رنگ آن روشن و گاهی دارای رگه می باشد، مغز گردو به راحتی از پوسته جدا می شود.

به طور میانگین، 43 تا 49 درصد از وزن این نوع گردو مربوط به مغز آن است؛ باردهی و عملکرد درختان بالغ گردو پاریزین بسیار مطلوب می باشد.

میزان باردهی نهال گردو پاریزین فرانسوی

یکی از نکات مهمی که باید در زمان خرید نهال گردو، به آن توجه داشت میزان باردهی نهال گردو پاریزین و مشخصات آن است که رابطه مستقیمی با میزان سود نهایی دارد. نهال گردو پاریزین باردهی خود را از سال سوم شروع می کند و اگر به درستی از آن مراقبت شود تا 6 تن باردهی خواهد داشت.

مغز گردوی پاریزین روشن و 49 درصد وزن میوه را مغز آن تشکیل می‌دهد.

ویژگی های نهال گردو Parisienne در یک نگاه

خاستگاه و منشاء رویشکشور فرانسه
موعد گلدهیدیرگل
قدرت رشدرشد خوبی دارد
مقاومت در برابر بیماری هانسبت به بیماری باکتریوز مقاومت بالایی دارد
زمان باردهیاز سال سوم
شکل ظاهری میوهبیضی شکل – درشت (30 تا 34 میلی متر)
کیفیت مغزکیفیت بالا – معطر – رنگ روشن – گاهی دارای رگه – مغز به راحتی از پوسته جدا می شود
باردهی و سطح عملکردبسیار خوب
درصد مغز43 تا 49 درصد از وزن میوه، مربوط به مغز آن است

شرایط محیطی مطلوب برای رشد و پرورش نهال گردو پاریزین

نهال گردو پاریزین در مناطقی با آب و هوای معتدل مدیترانه ای و همچنین در مناطق سردسیر رشد و پرورش می یابد. وزن محصول تا حدود زیادی به موقعیت آب و هوایی منطقه و مقدار بارندگی وابسته است.

این گونه ی گیاهی نیازمند گذراندن دوره ی سرمایی به مدت 600 الی 800 ساعت دمای 5 تا 10 درجه ی سانتی گراد در طول فصل های پاییز و زمستان است.

شرایط محیطی مطلوب برای رشد و پرورش نهال گردو پاریزین

نکته: اقلیم هایی با زمستان سرد بهترین گزینه برای کاشت و پرورش نهال گردو می باشند، چرا که باردهی این گیاه زمانی رخ می دهد که یک دوره ی سرما در طول فصل زمستان گذرانده باشد.

عوامل محیطی اثر گذار در رشد نهال گردو

عوامل محیطی نظیر: بافت و جنس خاک و همچنین میزان آب مورد نیاز برای پرورش نهال گردو بسیار مهم و تاثیر گذار است که در اینجا به شرح آن ها خواهیم پرداخت:

نیاز آبی

نهال گردو پاریزین در دوران رشد خود، مراحل گوناگونی را طی می کند، اگر در تامین نیاز آبی نهال غفلت شود، محصول این گیاه، در سال جاری و همچنین سال های آتی کاهش می یابد.

نکته: میزان آب مورد نیاز برای یک هکتار درخت گردو با توجه به عوامل گوناگونی نظیر: سن گیاه، قدرت رشد و همچنین شرایط آب و هوای منطقه ی کاشت نهال معین می شود.

مقدار آب مصرفی

نیاز آبی درختان گردو به طور میانگین در حدود 1000 تا 7000 متر مکعب آب در هکتار تخمین زده می شود؛ دقت و توجه به کیفیت آب مصرفی مسئله ای مهم و ضروری است و باید در نظر داشت آبی که حاوی مقادیر زیادی املاح باشد برای آبیاری درختان گردو مناسب نیست.

نکته: فاصله زمانی آبیاری نهال های گردو هر 7 الی 10 روز یک بار در قسمت سایه انداز درخت، در نظر گرفته می شود.

روش های آبیاری

آبیاری به روش های گوناگونی همچون: قطره ای، نواری، غرقابی، بارانی و بابلر صورت می پذیرد که این آب می تواند توسط رودخانه، قنات و یا چاه تامین گردد؛ درمیان سیستم های آبیاری تحت فشار مناسب ترین روش، بابلر است. آبیاری درختان از اواخر مهر ماه دیگر انجام نمی شود چرا که می تواند باعث یخ زدگی و سرمازدگی درختان شود.

ویژگی ها و بافت خاک

درخت گردو سیستم ریشه بندی عمیق و گسترده ای دارد لذا برای رشد خود نیازمند زمین های زراعی عمیق می باشد ( حداقل عمق مورد نیاز 5/1 تا 2 متر است)

نکته: مناسب ترین ترکیب و بافت خاک برای گردو کاری بافت لومی است که ترکیب آن به صورت 20 درصد رس و نسبت یکسان سیلت و شن (هرکدام 40 درصد) می باشد؛ این نوع بافت به علت دارا بودن ویژگی زهکشی گزینه ای مناسب برای کاشت نهال گردو است.

درصورتی که خاک کم عمق و سفت باشد باعث راکد شدن آب و رطوبت در اطراف ریشه شده و منجر به پوسیدگی آن می گردد.

الگو و فواصل کاشت نهال گردو پاریزین

الگو و فواصل کاشت نهال گردو پاریزین

نهال گردو پاریزین از رشد قوی برخوردار است لذا تراکم کاشت و فاصله ی میان نهال ها به صورت 10×10 متر در نظر گرفته می شود؛ با توجه به این نوع فاصله گذاری الگوی کاشت مربعی شکل بوده و در هر هکتار حدود 100 الی 200 اصله نهال گردو خواهیم داشت.

پس از تعیین فواصل و علامت گذاری آن ها، اقدام به حفر گودال به اندازه ی 1 متر نموده و نهال ها را می کارند.

بیماری ها و آفات

بیماری های رایج در میان انواع ارقام گردو عبارتند از: آنتراکنوز گردو، گال باکتریایی طوقه، بیماری قارچی پوسیدگی ریشه و بلایت گردو یا باکتریوز گردو که نهال گردو پاریزین از مقاومت بالایی نسبت به این بیماری برخوردار می باشد.

آفات مهم و شایع گردو که می تواند منجر به خسارت و آسیب در این گیاه شود عبارتند از: کرم خراط، کرم سیب، کرم به، کرم گردو، شته گردو و مگس پوست گردو که مهم ترین آن ها کرم خراط یا پروانه فری می باشد.

خرید نهال گردو پاریزین

خرید نهال گردو پاریزین

نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی واقع در میاندوآب از جمله مراکزی است که اقدام به پرورش و کاشت نهال گردو پاریزین نموده است، این مجموعه، انواع نهال و خصوصا ارقام مختلف نهال گردو را بدون واسطه، تولید و عرضه می نماید.

جهت تهیه محصولات مرغوب همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت و همچنین اطلاع از قیمت و شرایط خرید محصول، با واحد فروش نهالستان در ارتباط باشید.

شماره تماس

 

Views: 68

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

فعالیت خود را از سال 1370 در زمینه تولید و فروش نهال  شروع نموده است . این مجموعه نهال های خود را بدون واسطه  به صورت مستقیم تامین می کند و همچنین ضمانت اصالت و سلامت نهال را به تمام مشتریان ارائه می دهد.  برای خرید ارزان نهال با کیفیت با ما در تماس باشید

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ارغوان نهال می باشد

 

 

 

بستن

کالاها

دسته بندی ها

  • ورود با پیامک
  • ورود با رمز
user

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها