نهال گردو هارتلی

نهال گردو هارتلی

نهال گردو هارتلی یکی از ارقام پربازده گردو است که زمان برداشت محصول آن تقریبا دیرهنگام است؛ این رقم بومی منطقه کالیفرنیا است و در این ناحیه سطح کشت وسیعی را به خود اختصاص داده است. نهالستان ارغوان نهال در این مقاله قصد دارد تا اطلاعات بیشتری را در خصوص مشخصات گردو هارتلی و طریقه خرید نهال گردو، در اختیار شما عزیزان قرار دهد، تا انتها با ما همراه باشید.

خاستگاه و منشاء رویش نهال گردو هارتلی

نخستین بار، این رقم توسط فردی به نام هارتلی در سال 1915 میلادی، در دره ناپا شناسایی و معرفی گردید؛ پرورش نهال گردو هارتلی در بیشتر مناطق کالیفرنیا، گسترش یافته است و با به روز شدن باغات گردو در کالیفرنیا، سطح کشت گردو هارتلی پس از چندلر قرار گرفته است.

مشخصات گردو هارتلی

نهال گردو هارتلی از بازدهی و عملکرد بسیار خوبی برخوردار است؛ برگ دهی این رقم 16 روز پس از رقم پاین بوده و محصول با کیفیتی دارد؛ همچنین زمان برداشت محصول آن نسبتا دیر است.

نکته: رشد نهال گردو هارتلی به صورت نسبتا گسترده بوده و اندازه درخت آن متوسط تا بزرگ است (تنها نهال گردو که به صورت عمودی و قائم رشد می کند)؛ این نهال برای رشد خود نیازمند خاک حاصلخیز است و در نواحی سرد و مکان هایی که فصل رشد کوتاهی دارند، نمی تواند به خوبی رشد کند.

این رقم در برابر بیماری بلایت و آفت کرم سیب تقریبا حساس می باشد؛ فرم تشکیل جوانه های زایشی غالبا به صورت انتهایی بوده و 5 تا 10 درصد به صورت جانبی است، همچنین به ارقام گرده افشان دیر گل، نظیر رقم فرانکت و یا روند نیازمند است.

گردو هارتلی مغز درشتی داشته و رنگ آن روشن است، وزن مغز در حدود 6/5 گرم می باشد.

ویژگی های نهال گردو هارتلی در یک نگاه

خاستگاه و منشاء رویشکالیفرنیا
سطح عملکرد و باردهینسبتا پربازده
تیپ رشدبه صورت گسترده و عمودی (اندازه درخت متوسط تا بزرگ)
زمان برداشت محصولدیربازده
کیفیت محصولمحصول با کیفیت – مغز میوه درشت – رنگ روشن
وزن مغزحدودا 6/5 گرم
عمر اقتصادی100 سال

شرایط محیطی مناسب برای رشد نهال گردو هارتلی

همانطور که گفته شد، نهال گردو هارتلی به دلیل دیربرگدهی و دیربازده بودن برای کاشت و پرورش در مناطقی که دوره فصل رشد کوتاهی دارند مناسب نیست چرا که فرصت کافی برای رشد نداشته و باردهی آن کاهش می یابد.

نهال گردو عمدتا در مناطقی با آب و هوای معتدل مدیترانه ای پرورش یافته و میزان رشد آن تا حد زیادی وابسته به شرایط آب و هوایی و مقدار بارندگی می باشد.

نکته: نهال گردو برای آغاز رشد و باردهی خود نیازمند گذراندن یک دوره سرمایی در طول فصول پاییز و زمستان است، این دوره در حدود 600 الی 800 ساعت، دمای 5 تا 10 درجه سانتی گراد می باشد.

دقت داشته باشید که برخی از ارقام گردو در طول خواب زمستانی، نسبت به دمای کمتر از 21- درجه سانتی گراد حساس هستند؛ همانند سایر گیاهان، دو فاکتور ضروری و مهم برای رشد نهال گردو، خاک و آبیاری کافی است که در اینجا به آن ها خواهیم پرداخت:

خاک مناسب برای پرورش نهال گردو

بهترین نوع خاک برای رشد درختان گردو، خاکی است که از قابلیت زهکشی خوبی برخوردار باشد چرا که رشد ریشه های نهال گردو به صورت گسترده و عمیق است، با توجه به این ویژگی، برای کاشت و پرورش گردو به زمین های زراعی با حداقل عمق 5/1 تا 2 متر نیازمندیم.

نکته: بافت لومی با ترکیب 20 درصد رس و نسبت برابر 40 درصد شن و سیلت، مناسب ترین نوع خاک برای کشت نهال گردو است، چرا که این نوع خاک از زهکشی بسیار خوبی برخوردار است.

در صورتی که بافت خاک سفت و متراکم بوده و عمق کمی داشته باشد، رطوبت در خاک راکد شده و باعث می شود تا شرایط برای پوسیدگی ریشه ها فراهم گردد.

نیاز آبی نهال گردو

مقدار آبی که برای آبیاری درختان گردو لازم و ضروری است با توجه به فاکتورهای بسیاری تعیین می گردد، به عنوان مثال سن درختان، تراکم کاشت و همچنین شرایط آب و هوایی تاثیر به سزایی در تعیین نیاز آبی دارند.

نکته: به طور کلی مقدار آبی که برای آبیاری درختان گردو در یک هکتار مورد مصرف واقع می شود، حدودا 1000 تا 7000 مترمکعب است.

کمترین میزان بارندگی برای رشد نهال گردو تقریبا 760 میلی متر است و در نواحی خشک، آبیاری صحیح و به موقع بسیار مهم و ضروری می باشد.

الگوی کاشت و فاصله گذاری میان نهال ها

نهال گردو هارتلی به دلیل رشد قوی و گسترده ای که دارد می بایست با فاصله ای مناسب کشت شود؛ غالبا نهال های گردو را با فواصل 7×7 و یا 8×8 متر می کارند، بنابراین می توان گفت که در هکتار، حدودا 100 الی 200 نهال گردو کاشته می شود.

بیماری ها و آفات بسیار مهم درختان گردو

از بیماری های مهم و شناخته شده در درختان گردو می توان به بیماری آنتراکنوز، گال باکتریایی طوقه، شانکر باکتریایی پوست، پوسیدگی طوقه و ریشه و همچنین بیماری بلایت اشاره نمود، گردو هارتلی نسبت به بیماری بلایت تا حدی آسیب پذیر و حساس است.

آفات زیان آور در درختان گردو عبارتست از: کرم به، شته گردو، مگس پوست گردو، کنه گال زگیلی برگ گردو، پروانه فری یا کرم خراط و کرم سیب که می توانند باعث آسیب و خسارت جدی شوند.

هرس درختان گردو

عملیات هرس به منظور حذف شاخه های خشک شده و آسیب دیده درختان انجام می شود و بهترین زمان برای هرس درختان گردو غالبا از اواخر زمستان (اسفند ماه) تا فروردین است.

اجرای هرس درختان گردو نیازمند شناخت عادت باردهی و طریقه رشد آن هاست، ارقامی که باردهی آن ها به صورت انتهایی است به فرم جامی کلاسیک و ارقامی که باردهی جانبی دارند به فرم محور تغییر شکل یافته هرس می شوند.

خرید نهال گردو هارتلی

نهالستان ارغوان نهال به عنوان بزرگترین نهالستان در غرب کشور شناخته شده و تمامی نهال های خود را به صورت مستقیم و بدون واسطه به فروش می رساند؛ این مجموعه انواع ارقام نهال گردو از جمله نهال گردو هارتلی را با بهترین کیفیت به همراه شناسنامه و مجوز رسمی به سرتاسر کشور ارسال می نماید.

جهت سفارش و خرید محصول مورد نظر خود و همچنین اطلاع از قیمت ها و شرایط فروش، از طریق شماره های زیر با ما در ارتباط باشید.

شماره تماس

 

 

Views: 132

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها