ارقام نهال بادام

ارقام نهال بادام که در دنیا وجود داشته و کشت می‌شوند، تنوع بسیار بالایی دارند، نهالستان ارغوان مهندس رسول بابایی به عنوان یکی از بزرگترین نهالستان های بادام ایران شناخته می‌شود که پرورش دهنده و صادرکننده ارقام مختلف نهال بادام به سرتاسر استان های کشور است، در این مقاله قصد داریم شما را با انواع درخت بادام و ارقام مختلف آن آشنا کنیم.

انواع درخت بادام

همان طور که گفته شده نهال های بادام تنوع بسیار زیادی داشته که هر کدام در شرایط و آب و هوای خاصی نیز کشت میشوند، ما در این بخش شما را با بهترین و معروف ترین ارقام بادام ایران که از هر لحاظ مناسب کاشت در آب و هوا و خاک ایران هستند، آشنا میکنیم، در ادامه لیستی از بهترین ارقام بادام ایران برای شما عزیزان آورده شده است:

از نظر زمان گلدهی ارقام مختلف بادام به 5 دسته تقسیم می شوند:

  1. ارقام خیلی زود گل
  2. ارقام زود گل
  3.  ارقام متوسط گل
  4.  ارقام دیر گل
  5.  ارقام خیلی دیر گل

رقم بادام فرانیس

رقم بادام فرانیس کاغذی در اصل متعلق به کشور فرانسه است، این نوع بادام جزو رقم های دیرگل محسوب بوده و میوه دهی آن نیز دیر صورت میگیرد، نوع پوست چوبی میوه نیمه سنگی و طعم مغز خوب با رنگ قهوه ای روشن و درصد مغز 38-40% است، جالب است بدانید که این نوع رقم بادام از لحاظ نوع باروری خودناسازگار بوده و عملکرد آن بسیار بالاست.

رقم بادام فرانیس

بادام فرانیس از از ارقام بادام اصلاح شده و به روز دنیاست که بدون شک یکی از بهترین ارقام بادام دیرگل کاغذی نیز به شمار میرود، متوسط عملکرد این رقم نهال در کلون 435 هر درخت 10 الی 15 کیلو خشک با پوست چوبی و در کلون های معمولی حدود 8 کیلو میباشد، فواصل کاشت بادام فرانیس دیرگل 5 در 4 است و در هر هکتار زمین باغ می توان حدود 500 نهال بادام کاشت.

رقم بادام تونو پایه رویشی (پایه GN)

رقم بادام و نهال دیگری که در نهالستان ارغوان کاشت شده و قصد معرفی آن را داریم بادام تونو (Tuono) میباشد، رقم بادام تونو متعلق به کشور ایتالیاست، ابن مدل بادام نیز مانند بادام فرانیس جزو رقم های دیرگل به حساب آمده و زمان رسیدن میوه نیز در بازه ای معمولی و متوسط قرار میگیرد، نوع پوست میوه چوبی و با طعم مغز خوب و رنگ قهوه ای روشن و درصد مغز متوسط و روبه بالا بوده و  عادت باردهی آن به روش اسپور میباشد.

 

رقم بادام تونو پایه رویشی (پایه GN)

بادام تونو مناسب ترین رقم بادام برای مناطقی است که دارای سرمای یخبندانی هستند، مقاومت این گیاه به سرما به شدت بالاست، از این رو در کشور ما در مناطق سردسیر مثل آذربایجان و خراسان شمالی زیاد کشت میشود،  لازم ست بدانید که نهالستان ارغوان مهندس رسول بابایی یکی از نهالستان های برتر پرورش دهنده بادام تونو میباشد که در میاندوآب آذربایجان غربی قرار گرفته است.

نکته: عمر درخت بادام تونو مانند سایر ارقام بومی منطقه است، این رقم از اقوام نر لوران و در نتیجه کم اهمیت تر از آن است.

ویژگیهای میوه بادام تونو

  • سختی پوست: نیمه کلفت
  • وزن متوسط: حدود 2/1 گرم
  • شکل مغز بادام تونو: بیضوی، کمی کشیده، نوک تیز به رنگ تیره
  • درصد مغز دوقلو : 30%-15

رقم بادام شاهرودی ۱۲ (پایه GN)

رقم بادام شاهرودی همان طور که از نام آن پیداست، منشا ایرانی داشته و اولین بار در شهر شاهرود استان سمنان کشت شده است، کیفیت میوه رقم بادام شاهرود ۱۲ فوق‌العاده بالاست، به صورتی که درصد مغز میوه آن حدود ۴۰ درصد بوده و اصلا مغز دوقلویی ندارد.

رقم بادام شاهرودی ۱۲ (پایه GN)

همچنین پوسته این بادام نیز بسیار نازک و کاغذی مانند است که این ویژگی نیز یکی از مزیت های این رقم بادام به شمار میرود؛ این بادام در صنایع خشکبار و شرینی پزی و تهیه پودر استفاده شده و از نظر اقتصادی بسیار حائز اهمیت است، جالب است بدانید که عمر مفید درخت بادام شاهرود ۱۲ حدود ۳۵ الی۴۰ سال است.

ارقام بادام آذر

رقم بادام آذر یک نمونه پیوندی و دورگه ایتالیایی و فرانسوی است که در ایران کشت شده و منشا آن بعد از پیوند کشور ما محسوب میشود، رقم بادام ایتالیایی کریستومورتو (Cristomorto) به عنوان پایه پدری و رقم بادام فرانسوی به عنوان پایه مادری این گیاه در نظر گرفته می‌شوند، درخت بادام آذر جزو درخت های قوی و پربار است که مانند سایر ارقام بادام ذکر شده این بادام نیز دیرگل بوده و گل های آن همگی هم‌زمان باز میشوند، خوب است بدانید نسبت مغز به میوه این بادام 40-42 درصد بوده و پوست سبز آن نیز به آسانی از هسته جدا میشود.

ارقام بادام آذر

بادام آذر از ارقام قوی و سریع الرشد محسوب بوده که از لحاظ عملکرد نیز جزو پربارها قرار میگیرد، زمان رسیدن میوه متوسط بوده و نوع پوست چوبی و نیمه سنگی است و طعم مغز خوب و رنگ مغز قهوه ای روشن است.

ارقام بادام مامایی

بادام رقم مامائی یا بادام مامایی نیز مانند دو نمونه قبلی که معرفی کردیم، منشا ایرانی داشته و زمان گل دهی آن متوسط و دیر گل است و میتوان گفت زمان باردهی این نوع بادام یکساله است. خاستگاه این رقم ایران و استان های آذربایجان غربی و چهار محال و بختیاری می باشد. بادام مامایی رشد قوی و نسبتا گسترده دارد و پوست میوه آن نیز سخت است.

ارقام بادام مامائی

 

رقم بادام  مامایی یکی از تجاری ترین ارقام بادام در کشور بوده، زیرا کشتگاه اصلی و اولیه این رقم ایران است و کیفیت میوه تولیدی نیز بسیار بالا میباشد، با وجود آنکه زمان گل دهی دیر گل بوده اما زمان رسیدن میوه نسبتا زود است، پوسته چوبی بادام مامایی خیلی سخت و طعم مغز آن شیرین است، همچنین این میوه دارای درصد مغز ۴۸% و درصد دوقلویی ۳۶% میباشد.

ژنوتیپ های مختلف بادام مامایی

خاستگاه بادام مامایی، نجف آباد و منطقه سامان می باشد، این رقم دارای ژنوتیپ های مختلفی است که تنها، افراد خبره و با تجربه قادر به تشخیص تفاوت آن ها از یکدیگرند؛ تا کنون تیپ های مختلفی از این نوع بادام شناسایی و تکثیر شده اند.

تمامی تیپ های رقم بادام مامایی، دارای مغز طلایی رنگ بوده و از ماندگاری بالایی برخوردارند، تفاوت این تیپ ها در ظاهر و فرم میوه، سایز میوه، درصد دوقلویی مغز، سن و مقدار محصول دهی است.

گران‌ترین رقم بادام ایران چیست؟

نهال بادام مامایی، که یکی از ارقام پیوندی نهال بادام میباشد، گران‌ترین نوع بادام در ایران محسوب میشود.

بهترین رقم بادام؛ کدام هستند؟

ارقام مختلفی از بادام وجود داشته که هر کدام مناسب منطقه ای خاص میباشند، در ایران تقریبا تمامی ارقام نهال بادام قابلیت پرورش خوبی دارند، از جمله نهال بادام فرانیس، تونو، آذر، مامایی.

سودهی نهال بادام خوب است؟

بادام یکی از آجیل های بسیار پرکاربرد و استفاده در کشور ما بوده و و پرورش و کاشت ارقام نهال بادام سوددهی بسیار بالایی دارد.

در این مقاله سعی کردیم ویژگی های کلی بهترین نهال های بادامی که در کشور وجود داشته و هرساله کشت می‌شوند را بیان کنیم، در انتها لازم است بدانید تمام ارقام بادام ذکر شده در نهالستان ارغوان مهندس رسول بابایی با قیمت مناسب و کیفیت بالا به فروش می‌رسند.
اگر به دنبال خرید نهال گردو و یا میوه هستید، خوب است بدانید نهالستان ارغوان نهال انواع نهال ها را تولید می کند و این محصولات را از میاندوآب به سرتاسر کشور ایران ارسال می‌کند. چنانچه قصد احداث باغ بادام و کاشت و خرید نهال بادام در رقم های مختلف دارید، میتوانید همین حالا با مشاورین ما تماس گرفته تا علاوه بر استفاده از خدمات مشاوره رایگان کاشت نهال بادام، سفارش محصول مورد نظر خود را نیز ثبت کتید.

 

نهالستان ارغوان نهال

 

Views: 101

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها