نهال انگور کریمسون

نهال انگور کریمسون (crimson seedless)

نهال انگور کریمسون (crimson seedless) یکی از ارقام دیررس انگور با حبه هایی به رنگ قرمز بوده که در نهالستان ارغوان نهال مهندس بابایی هرساله کاشت می‌شود. در ادامه شما را با ویژگی های انگور کریمسون آشنا می‌کنیم تا بهتر بتوانید در مورد انتخاب و خرید نهال انگور تصمیم گیری کنید.

مشخصات انگور کریمسون

انگور کریمسون جرو ارقام بی دانه به شمار می رود که دیررس بوده و رنگ دانه های آن قرمز است. وزن حبه ها حدود 3 الی 4 گرم و به فرم بیضی کشیده می باشد و ضخامت پوست دانه ها متوسط و گوشت آن نسبتا سفت و به رنگ سفید مایل به سبز است. طعم میوه نیز بسیار شیرین بوده و منحصر به فرد است و ظاهر خوشه و نهال انگور کریسمون، فرم مخروطی شکل و نیمه فشرده ای دارد که وزن آن در حدود 500 گرم برآورد می شود.

مشخصات و ویژگی های انگور کریسمون

انگور کریسمون از مهم ترین ارقام انگور رومیزی (تازه خوری) کالیفرنیا به شمار می رود. این انگور دو رگه بوده و یکی از والدین آن انگور ایمپرو است. میزان تولید انگور کریسمون در هکتار حدودا 40 تن و عمر اقتصادی آن بیش از 100 سال تخمین زده می شود.
موعد رسیدن محصول حدودا اواسط مرداد ماه بوده و به دلیل دیررس بودن آن از قابلیت نگهداری بالایی برخوردار است، همچنین می توان در طولانی مدت این میوه را به فروش رساند.

محصولات مهم و ارزشمندی که از نهال انگور کریمسون تهیه می شوند عبارتند از: کشمش، سرکه ی انگور، شیره ی انگور و آبغوره است. همچنین باتوجه به رنگ دانه های انگور، واریته های آن به 4 دسته تقسیم می شوند:

 • سبز 
 • قرمز
 • سیاه 
 • زرد

خصوصیات نهال انگور کریمسون

قدرت باروریقوی و زیاد
عملکردمطلوب و زیاد
رنگ دانهقرمز روشن تا قرمز تیره
شکل ظاهری دانه هابیضی کشیده – بدون دانه –اندازه ی متوسط – گوشت نسبتا سفت و ضخیم
شکل ظاهری خوشهمخروطی و نیمه فشرده ( بزرگ و بلند )
شرایط ذخیره سازی و نگه داریمقاومت خوب در زمان حمل و نقل و ماندگاری بالا در دمای پایین و انبارهای سرد
میزان تولید در هکتار40 تن
عمر اقتصادیبالای 100 سال
موعد رسیدن محصولاواسط مرداد ماه
موارد مصرف محصولتازه خوری – کشمش – آبغوره – آب میوه

 

چند نکته در مورد رشد نهال انگور کریمسون

قبل از اجرای مراحل کاشت آگاهی از ویژگی ها و مشخصات این رقم ضروری است، به عنوان مثال باید توجه داشت که انگور کریمسون نسبت به سایر ارقام حساس تر بوده و به دلیل دیررس بودن محصول، نکات مربوط به مراقبت و پرورش آن فوق العاده دارای اهمیت است، مثلا اگر میزان کوددهی این انگور زیاد شود منجر به ایجاد لک در برگ ها می شود، همچنین انجام دادن هرس تاثیر زیادی بر روی میزان باروری و برداشت محصول دارد.

شرایط محیطی مطلوب جهت کاشت انگور کریمسون

اکثر واریته های انگور در برابر سرمای زمستان از مقاومت خوبی برخوردار هستند؛ اما غالبا برای رشد و محصول دهی نیازمند بهار و تابستانی گرم و آفتابی نیز میباشند و همچنین بادهای شدید می توانند منجر به صدمه و آسیب در این گیاه شوند؛ در فصل بهار هنگامی که دمای هوا بالاتر از 10 درجه ی سانتی گراد برود، رشد این گیاه آغاز می شود، هرچه دمای هوا در منطقه  رویش گیاه بالاتر رفته و گرمتر باشد نیاز به آب بیشتر می شود.

شرایط محیطی مطلوب جهت کاشت انگور کریمسون

ریشه نهال انگور کریمسون با توجه به نوع بافت خاک در اعماق مختلفی رشد و توسعه می یابد، به عنوان مثال در خاک رسی با بافت سنگین تا عمق 90 سانتی متر،در خاک رسی شنی (بافت متوسط) تا 5/3 متر و در خاک های شنی و با بافت سبک تا 6 متر و حتی بیشتر نیز رشد می کند.
در خاک های سنگین که ریشه ها در عمق کم رشد کرده اند، می بایست آبیاری با دفعات بیشتری انجام شود،زیرا نفوذ آب در خاک با سرعت کمتری اتفاق می افتد و آب در سطح خاک باقی می ماند و همچنین به سرعت تبخیر می شود.

مقدار آب مورد نیاز درخت انگور کریسمون در مناطق سردسیر با تابستانی گرم در حدود 500 میلی لیتر، در مناطق معتدل و گرم 750 میلی لیتر و در مناطق خیلی گرم حدودا 1350 میلی لیتر می باشد؛ همچنین مناسب ترین خاک برای کاشت نهال انگور، خاک هایی با بافت سبک (شنی رسی) است که مقادیر اندکی آهک نیز داشته باشد و آب به راحتی از آن عبور کند.

کاشت نهال انگور کریمسون

جهت کاشت نهال، گودالی با عمقی در حدود 75 سانتی متر حفر میکنند. نهال را در کشت ردیفی با فواصل استاندارد از یکدیگر می کارند، در اطراف گودال های کنده شده می بایست حصار و محافظ مناسبی ایجاد نمود. از مقادیر اندکی بتن به منظور سفت کردن پایه ی نهال (یک چوب مورب در کنار نهال انگور کریسمون برای محکم شدن و تثبیت، به کار می رود) پس از کاشت استفاده می شود.

هرس درخت انگور کریمسون

هرس سالانه جهت جلوگیری از بلند شدن طول شاخه های درخت بسیار اهمیت دارد، زیرا طویل شدن شاخه ها از قدرت ریشه برای تغذیه ی گیاه می کاهد، از مهم ترین هرس های انگور می توان به این موارد اشاره کرد:

 • هرس پاییزی که پس از برداشت محصول انجام می شود.
 • هرس اصلی که در آن، روی شاخه ی ادامه دهنده ی تنه ی درخت (شاخه ی اصلی) حداکثر 8 جوانه را نگه داشته و باقی آن را حذف کرده و می برند. بهترین زمان برای انجام این هرس در ماه های آذر، دی و بهمن می باشد (به شرط اینکه دمای هوا گرمتر از منفی 8 درجه باشد).
 • هرس فرم دهی که در نهال های جوان و تازه کاشته شده (سال اول و دوم) اجرا می شود.
 • هرس برگ های درخت که در درختانی با ارتفاع حداکثر 2 متر و در اواخر بهار انجام می شود (این هرس برای تنظیم تابش خورشید به خوشه های انگور در قسمت میانی درخت صورت می گیرد).

بیماری ها و آفات انگور کریمسون

از جمله آفات نهال انگور کریمسون می توان به شپشک مو، که به برگ ها و ریشه ها حمله می کند اشاره کرد. برای مبارزه با آن استفاده از سموم شیمیایی توصیه می شود؛ بیماری های ذکر شده برای این گیاه، قارچ های کپک خاکستری، سفیدک دروغی و سفیدک حقیقی هستند که در ادامه توضیحاتی را دراینباره اورده ایم:

 • قارچ کپک خاکستری ابتدا دانه های انگور و پس از آن برگ ها و چوب انگور را آلوده می سازد.
 • سفیدک دروغی به صورت لکه های سفید کوچک بر روی برگ دیده می شود.
 • سفیدک حقیقی نیز به صورت پودر سفید رنگ بر روی برگ ها دیده می شود که از رشد برگ ها ممانعت به عمل می آورد. جهت مبارزه با بیماری های قارچی می توان از قارچ کش ها ی گوگرد دار استفاده نمود. همچنین کمبود عناصر معدنی می تواند ظاهری شبیه به بیماری در گیاه ایجاد کند که این مشکل را با کوددهی رفع می کنند.

برداشت انگور کریمسون

برداشت محصول غالبا زمانی انجام می شود که میوه به بیشترین میزان شیرینی خود رسیده باشد؛ تغییر رنگ دانه ها و چوب محور خوشه ها از علائم رسیدن محصول است، در زمان برداشت می بایست خوشه ها را از قسمت چسبیده به شاخه، توسط قیچی جدا نمود تا دانه ها له نشوند.

خواص و فواید انگور کریمسون

انگور سرشار از مواد مغذی از جمله انواع ویتامین های A، C، B6، K می باشد که قابلیت حفاظت بدن در برابر بیماری ها را دارد. این میوه نقش موثری در تغذیه ی سالم و جلوگیری از آسیب رادیکال های آزاد به بدن را ایفا می کند. از تاثیرات مهم آن بر روی تندرستی و سلامتی بدن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جلوگیری از بیماری های قلبی
 • جلوگیری از پوکی استخوان
 • ملین و درمان کننده ی یبوست
 • کاهش ضعف و خستگی
 • افزایش سلامت مغز و تقویت سیستم عصبی

خرید نهال انگور کریمسون

مشتریان و باغداران عزیز جهت تهیه ی بهترین و مرغوب ترین نهال انگور کریمسون و همچنین دریافت مشاوره، اطلاع و آگاهی از تسهیلات فروش و لیست قیمت ها می توانند با شماره های تماس واحد فروش نهالستان ارغوان نهال تماس حاصل فرمایند.
نهالستانِ مهندس بابایی نهال انگور کریمسون را همراه با گواهی بهداشت و شناسنامه با بالاترین کیفیت در اختیار مشتریان عزیز قرار داده و همچنین ارسال و آماده سازی این محصول را در کوتاهترین زمان ممکن انجام میدهد.

شماره تماس

مطالب پر بازدید

خرید نهال

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان کانادایی تیپ ۹

خرید نهال گردو

نهال گردو

خرید نهال بادام

نهال بادام

Visits: 23

دیدگاهتان را بنویسید

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها