detail-blog
  • دسته‌بندی‌ها گردو
  • نویسنده nahalarghavan
  • زمان مورد نیاز برای مطالعه 7 دقیقه
۱۴۰۰-۰۵-۲۳

نهال گردو لارا (گردو پاکوتاه پر محصول)

گردو لارا یکی از ارقام گردو پاکوتاه پر محصول است که در نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی با کیفیتی عالی و قابل توجه، تولید و در اختیار باغداران و مشتریان عزیز قرار می گیرد. نهال گردو لارا واریته ای جدید و زود بازده است که منشاء آن، یک رقم گردوی کالیفرنیایی در آمریکا است. در ادامه مطلب به بررسی و شناخت بیشتر گردو لاراخواهیم پرداخت.

برای آشنایی با مشخصات و قیمت 13 نوع از بهترین و پرفروش‌ترین ارقام نهال گردو، برروی کلمه نهال گردو کلیک کنید.

میزان باردهی درخت گردو لارا

درخت گردو پاکوتاه پر محصول لارا را در مناطقی با ارتفاع 0 تا 1200 متر می توان کاشت تا بهترین عملکرد را داشته باشد. نهال گردو لارا برای مناطق معتدل و نیمه گرمسیری مناسب است و نیازی به گرده افشان ندارد. حداقل دمایی که می تواند تحمل کند -5 درجه سانتی‌گراد است.

میزان باردهی درخت گردو لارا و خصوصیات آن یکی از نکات مهمی است که باید در هنگام انتخاب و خرید نهال گردو به آن دقت شود. این نهال پاکوتاه و میان گل است و اگر به درستی از آن مراقبت شود تا 4 تن باردهی خواهد داشت.

فاصله کاشت نهال گردو لارا

فاصله کاشت نهال گردو لارا 6*6 متر است و از سال سوم باردهی خود را شروع می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتها مقاله را مطالعه کنید.

ویژگی های نهال گردو lara

نهال گردو لارا از تیره ی گردوسانان (juglandaceae) بوده و درختی تک پایه به شمار می رود. قسمت مرکزی ساقه ی درخت گردو به صورت لایه لایه می باشد و پوست تنه شیاردار و فلس مانند است؛ برگ ها به شکل مرکب شانه ای هستند، گل های نر و ماده، هر دو بر روی شاخه های 1 ساله و گل های ماده در سر شاخه های سال جاری تشکیل می شوند.

نکته: خوب است بدانید میوه گردو دارای دو پوسته ی داخلی و خارجی بوده که پوسته ی داخلی چوبی شده و توسط پوسته ی خارجی که به رنگ سبز و نرم است احاطه می شود.

هم زمان با بلوغ و رشد درخت گردو، تعداد گل های نر بیشتر شده و مرحله ی گرده افشانی همراه با آمادگی گل های ماده رخ می دهد (گرده افشانی در ابتدای فصل بهار می باشد)؛ همچنین بعضی از ارقام گردو دارای گل ماده ی پیش رس هستند که برای انطباق زمانی میان مراحل گرده افشانی و آمادگی گل های ماده (کم شدن پدیده ی ناهمرسی)، این ارقام همراه با ارقام نر پیش رس کاشته می شوند.

از گونه های متداول گردو، گردوی ایرانی است که خود بارور بوده و حالت پیش رس دارد؛ نهال گردو لارا به دلیل قدرت رشد بالا نیازی به کاشت رقم همراه و گرده افشان ندارد (گاهی برای احتیاط همراه با رقم فرانکوت و روند مونتینیاک کاشته می شود)

'گردو لارا (Lara walnut)

نهال گردو لارا نسبت به چه عواملی آسیب پذیر است؟

نهال گردو لارا (Lara walnut) نسبت به دمای بالا و گرمای تابستان مقاوم است اما به دلیل زود گل بودن در مقابل سرمای بیش از حد و دیررس حساس می باشد به همین علت کاشت و پرورش آن در مناطق سردسیر کشور توصیه نمی شود، درخت گردو غالبا تا دمای 11- درجه ی سانتی گراد تحمل کرده اما سرمای دیررس فصل بهار به شاخه های تازه تشکیل شده (فصل جاری) صدمه می زند، همچنین سرمای زود رس فصل پاییز نیز، منجر به آسیب دیدگی شاخه های درخت می شود.

نهال گردو از درختان میوه ی مناطقی با آب و هوای معتدل گرم به شمار می رود؛ دمایی بیشتر از 40 درجه ی سانتی گراد و رطوبت پایین باعث چروکیدگی مغز گردو شده و پوسته ی سبز میوه را دچار آفتاب سوختگی می کند، حتی ممکن است منجر به پوک شدن میوه ها نیز شود، جهت خرید نهال گردو میتوانید با شماره تلفن های درج شده در سایت تماس بگیرید.

گردو پاکوتاه پر محصول

گردو پاکوتاه پر محصول نسبت به بیماری پوسیدگی مغز گردو (Pseudomonas juglandis) حساس می باشد و ممکن است آسیب زیادی به گیاه وارد شود. این بیماری باعث چروکیدگی مغز و لزج شدن آن می گردد، همچنین نهال گردو لارا نسبت به بیماری باکتریوز (خصوصا بر روی شاخه ها) حساس می باشد.
در زمان رسیدن میوه اگر دمای هوا در طول شب بیش از حد کاهش یابد باعث سیاه شدن مغز گردو می شود، همچنین در اوایل فصل بهار وقوع پدیده ای همچون بارش تگرگ و وارد شدن ضربه ی مکانیکی به میوه می تواند منجر به سیاه شدن میوه در قسمتی که ضربه به آن وارد شده است، بشود.

شرایط محیطی مناسب برای رشد نهال گردو lara

جوانه های نهال گردو لارا برای آغاز جوانه زنی، حدودا به 700 الی 1500 ساعت دمای 7- درجه ی سانتی گراد نیاز دارند. نهال گردو لارا بسیار پر محصول و پر بازده می باشد، همچنین میوه ی آن از کیفیت مطلوبی برخوردار است؛ میزان باردهی نهال گردو لارا حداقل 50 درصد بیشتر از رقم نهال گردو فرانکت (Franquette) است (گردو لارا جایگزین مناسبی برای رقم فرانکت محسوب می شود)؛ میوه ی این رقم نیز بسیار زود رس و همچنین جانبی می باشد، به همین دلیل از کاشت و پرورش این گیاه در مناطقی با سرمای دیررس بهاره می بایست خودداری نمود.

مشخصات گردو لارا

درخت گردو در بازه ی 10 تا 15 سالگی به بیشترین میزان باروری می رسد، مدت زمانی که این گیاه عمر می کند زیاد بوده و گاهی به 200 یا 300 سال نیز می رسد؛ تنه نهال گردو لارا نیمه بلند و نیمه گسترده است، قدرت رشد این رقم بسیار بالا بوده و نیازی به گردوی گرده افشان و همراه ندارد. ریشه ی درخت گردو به صورت عمیق و محوری رشد و توسعه می یابد به همین جهت نیازمند خاک هایی با عمق 2 تا 3 متر است؛ همچنین ریشه ها نسبت به غرقاب شدن حساس بوده و آسیب پذیر می باشند.

در صورت آبیاری مداوم به روش غرقابی برگ های درخت خشک و پژمرده می شوند، این پدیده فلج گیاهی (Apoplexy) نامیده می شود. همچنین دمای بیش از حد خاک نیز در بروز این پدیده مؤثر است.

مشخصات و ویژگی های گردو لارا در یک نگاه

منشاء و خاستگاه رویشکشور ایالات متحده ی آمریکا
موعد و زمان گلدهیزود گل
زمان رسیدن محصولمیوه زود رس
ویژگی ظاهری و میزان رشد نهال گردو لاراتنه ای نیمه بلند و نیمه گسترده – رشد قوی و مقاوم به تابستان های خیلی گرم
میزان محصول دهیپر بار و پر محصول با کیفیت مطلوب و مناسب (50% بیشتر از رقم فرانکت)
آفات و بیماری هاحساس و آسیب پذیر نسبت به بیماری باکتریوز
وزن میوه11 گرم
وزن مغز میوه5 گرم

ازدیاد گردو lara به چه صورت است؟

ازدیاد و تکثیر گردو لارا به 2 روش انجام می شود:

  • از طریق کاشت بذر که در این روش به علت ناخالص بودن بذر، درختان ایجاد شده یک دست نبوده و به پایه ی مادر شباهت کمی دارند.
  • ازدیاد از طریق پیوند بر روی پایه های گردو؛ پیوند وصله ای در سال دوم انجام می شود. می توان از پیوند شاخه، جوانه و یا خوابانیدن نیز برای تکثیر گردو استفاده نمود.

بهترین زمان برای کاشت نهال گردو پاکوتاه پر محصول لارا در اوایل فصل بهار است.

بیماری باکتریوز (بلایت گردو) و مبارزه با آن

یکی از اصلی ترین اصلی ترین و خطرناک ترین بیماری هایی که نهال گردو لارا نسبت به آن حساس می باشد، بیماری باکتریوز است، این بیماری در آغاز به صورت لکه های کوچک منظمی که ابتدا شفاف بوده و سپس به رنگ تیره در می آیند، ظاهر می شود، آلودگی اولیه پوست گردو را سیاه و مغز آن را به صورت خمیر در می آورند و در نهایت منجر به ریزش آن می شود.

بیماری باکتریوز به واسطه ی آب آزاد و رطوبت از محل روزنه ها و زخم ها وارد درخت شده و ایجاد آلودگی می کند. مبارزه و کنترل این بیماری توسط سمپاشی به موقع صورت می گیرد (استفاده از محلول بردو و ترکیبات مس).

مرکز فروش نهال گردو لارا

نهالستان ارغوان نهال مهندس رسول بابایی یکی از معتبرترین و به روزترین مراکز فروش و خرید نهال گردو لارا و همچنین ارائه دهنده ی با کیفیت ترین و بهترین محصولات و خدمات است، نهال گردو لارا همراه با شناسنامه و گواهی بهداشت در این نهالستان تولید و آماده ی ارسال به سراسر کشور می باشد. جهت دریافت خدمات مشاوره ی رایگان برای خرید مرغوب ترین نهال های گردو پیوندی و همچنین اطلاع و آگاهی از لیست قیمت ها، شرایط و تسهیلات فروش با شماره تماس های واحد فروش نهالستان ارغوان تماس حاصل فرمایید.

شماره تماس

مطالب پر بازدید

خرید نهال

نهال گردو ژنوتیپ ارغوان کانادایی تیپ ۹

خرید نهال گردو

نهال گردو

خرید نهال بادام

نهال بادام

Views: 39

نظرات کاربران

دیدگاهی بگذارید

فعالیت خود را از سال 1370 در زمینه تولید و فروش نهال  شروع نموده است . این مجموعه نهال های خود را بدون واسطه  به صورت مستقیم تامین می کند و همچنین ضمانت اصالت و سلامت نهال را به تمام مشتریان ارائه می دهد.  برای خرید ارزان نهال با کیفیت با ما در تماس باشید

کلیه حقوق این سایت متعلق به شرکت ارغوان نهال می باشد

 

 

 

بستن

کالاها

دسته بندی ها

  • ورود با پیامک
  • ورود با رمز
user

تماس با ما

تماس تلفنی

مدیر فروش

ارسال سفارشات نهال

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها

برگشت به منوی تماس ها